Interwencje pszczelarskieEnvatoelements
StoryEditorPszczoły

Dopłaty dla pszczelarzy: Aż 7 naborów uruchomi ARiMR. Na co będą pieniądze?

07.11.2023., 08:30h
ARiMR ogłasza aż 7 naborów w ramach których pszczelarze będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe. Kto konkretnie będzie się mógł ubiegać o dofinansowania?

O wypłatę środków finansowych w ramach naborów dla pszczelarzy będą mogli się ubiegać:

  • hodowcy pszczół,
  • zrzeszające pszczelarzy organizacje,
  • ośrodki doradztwa rolniczego,
  • jednostki naukowo-badawcze.

Dofinansowanie będzie wypłacane z Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. 3 z zapowiedzianych 7 interwencji były już wcześniej realizowane, natomiast z 4 pszczelarze będą mogli skorzystać po raz pierwszy.

Jak złożyć wnioski o wsparcie dla pszczelarzy?

Pszczelarze będą mogli składać wnioski wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Na co pszczelarze będą mogli otrzymać pieniądze?

ARiMR będzie prowadziła nabory w ramach 7 następujących interwencji:

  • Interwencja I.6.1 - Wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać organizacje pszczelarskie oraz jednostki doradztwa rolniczego. Dofinansowanie obejmuje organizację szkoleń dotyczących m.in. prowadzenia gospodarki pasiecznej, chorób pszczół, pożytków i produktów pszczelich.

  • Interwencja I.6.2 - Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogli składać indywidualni pszczelarze oraz organizacje pszczelarskie (w imieniu pszczelarzy). Wsparciem finansowym objęty jest zakup nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej, np. miodarek, odstojników oraz uli lub ich elementów.

  • Interwencja I.6.3 - Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać, w imieniu hodowców pszczół, wyłącznie organizacje pszczelarskie. Wsparcie powinno być przeznaczone na realizację operacji polegających na zakupie produktów leczniczych do walki z warrozą, w tym weterynaryjnych.

  • Interwencja I.6.4 - Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogli składać wyłącznie indywidualni pszczelarze. Realizowane z dofinansowaniem operacje muszą dotyczyć zakupu nowego sprzętu, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki wędrownej, m.in. wag pasiecznych czy przyczep do przewozu uli.

  • Interwencja I.6.5 - Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać, w imieniu pszczelarzy, zrzeszające ich organizacje. Wsparciem objęty jest zakup: matek pszczelich z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry; odkładów lub pakietów pszczelich z matkami pochodzącymi z linii hodowlanych; a także odkładów lub pakietów pszczelich od producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy.

  • Interwencja I.6.6 - Wsparcie naukowo-badawcze

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać jednostki naukowo-badawcze zajmujące się tematyką pszczelarską. Dofinansowanie obejmuje prace poświęcone zdrowiu pszczół, jakości produktów pszczelich i innowacjom w gospodarce pasiecznej.

  • Interwencja I.6.7 - Wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogli składać wyłącznie indywidualni pszczelarze. Wsparcie można przeznaczyć na zakup analiz fizyko-chemicznych miodu lub analizy pyłkowej miodu.

Do kiedy pszczelarze będą mogli składać wnioski o wsparcie w ramach interwencji?

Nabór wniosków o wypłatę dofinansowania w ramach 7 interwencji pszczelarskich rozpocznie się o 20 listopada 2023 r., a zakończy się 18 stycznia 2024 r.

image
Dzień Pszczół

Wielkopolski Dzień Pszczół już 13 sierpnia 2023

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: ARiMR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 18:45