Ekoschematy: jaka kara grozi rolnikowi, który nie wysiał międzyplonów w terminie?Magdalena Szymańska
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2023

Ekoschematy: jaka kara grozi rolnikowi, który nie wysiał międzyplonów w terminie?

11.10.2023., 10:30h
Termin wysiania międzyplonów ozimych w ramach ekoschematów minął 1 października. Jaka kara grozi rolnikowi, który tego nie zrobił? Kiedy może uniknąć konsekwencji?

W ramach ekoschematów rolnicy mieli czas na siew międzyplonów ozimych do 1 października. Ci, którzy tego nie zrobili, a ubiegają się o dopłaty w ramach tej praktyki, nadal mogą to zrobić. Poniosą jednak konsekwencje – ARiMR zmniejszy im płatności.

Jaka kara grozi rolnikowi, który nie wysiał międzyplonów w terminie?

W piśmie do samorządu rolniczego ministerstwo rolnictwa wyjaśnia, że rolnik ma możliwość wysiania międzyplonu po dniu 1 października. Ale poniesie karę w postaci zmniejszenie płatności w części dotyczącej danej praktyki.

- W przypadku międzyplonu ozimego przewidziano zmniejszenie płatności za siew po 1 października, ale nie później niż do 15 października, oraz za siew po 15 października. Kary te wynoszą odpowiednio 30 proc. oraz 70 proc. kwoty stanowiącej iloczyn płatności w ramach tej praktyki oraz procentowego stosunku powierzchni uchybienia do powierzchni, na której powinny być przestrzegane wymogi tej praktyki – tłumaczy ministerstwo rolnictwa.

Jeśli wystąpiła siła wyższa, ARiMR nie nałoży kary

Rolnik może zgłosić do ARiMR także zaistnienie siły wyższej. Powiadamia wtedy agencję o zaistnieniu takich okoliczności i składa dowody potwierdzające ich wystąpienie. Jeśli ARiMR potwierdzi wystąpienie siły wyższej (każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie) nie nałoży kary.  

- Co do zasady ustalenie, czy dana sytuacja jest siłą wyższą czy nie, zależy od tego, w jakich konkretnych okolicznościach doszło do danego zdarzenia, a więc czy w tych okolicznościach to zdarzenie było nadzwyczajne i nieprzewidywalne, i których następstw nie można było uniknąć mimo zachowania należytej staranności – wyjaśnia resort rolnictwa.

Mulczowanie międzyplonu po 15 listopada niezależnie od daty siewu

Jeśli zaś chodzi o zmulczowanie międzyplonu, rolnik może to zrobić po 15 listopada.   

- Wprowadzenie do przepisów terminu 15 listopada, po którym dopuszczone jest mulczowanie, było efektem konsultacji projektu PS WPR 2023-2027. Jest to również zgodne z opinią IUNG, określającą, że mulczowanie w okresie jesiennym jest dopuszczone, ale jednocześnie odpowiednio duża biomasa wytworzonego poplonu powinna gwarantować spełnienie funkcji prośrodowiskowej (kumulacja składników pokarmowych, ograniczenie wymywania biogenów), a mulcz należy pozostawić na okres jesienno-zimowy. Określenie tej daty miało na celu wskazanie jednego terminu dla wszystkich rolników – stwierdza ministerstwo. I wyjaśnia, że uzależnienie terminu mulczowania międzyplonu od terminu jego wysiewu spowodowałoby konieczność składania przez rolników dodatkowych oświadczeń do ARiMR oraz prowadzenia przez ARiMR dodatkowego monitoringu.

Jaka kara grozi rolnikowi za zmulczowanie międzyplonu przed 15 listopada?

Analogicznie jak w przypadku opóźnionego siewu międzyplonu, także za zmulczowanie międzyplonu przed dniem 15 listopada przewidziane są kary.

- Kary wynoszą 10 proc. kwoty stanowiącej iloczyn płatności w ramach tej praktyki oraz procentowego stosunku powierzchni uchybienia do powierzchni, na której powinny być przestrzegane wymogi tej praktyki – wyjaśnia resort rolnictwa, ale zapewnia, że każdy wniosek o dopuszczenie mulczowania międzyplonu po 60 dniach od siewu zostanie poddany analizie.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 14:51