2 października ministerstwo rolnictwa opublikowało stawki dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Określone zostały w polskich złotych wysokości płatności podstawowej, uzupełniającej, przejściowej, dla młodego rolnika i związanych z produkcją. Resort nie podał jednak w polskiej walucie stawek ekoschematów – ani powierzchniowych, ani związanych z Dobrostanem zwierząt. Niestety, rozporządzenie w tej sprawie do dziś nie zostało opublikowane.
Kiedy poznamy stawki ekoschematów?
Rolnicy zaczynają się już niecierpliwić, bo nie wiedzą, ile dokładnie pieniędzy otrzymają w ramach dopłat bezpośrednich. Zapytaliśmy więc w ministerstwie rolnictwa, kiedy zostaną opublikowane stawki ekoschematów.
W odpowiedzi ministerstwo zaznaczyło, że „wysokość stawek poszczególnych ekoschematów zostanie określona w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydawanym w porozumieniu z Ministrem Finansów niezwłocznie po otrzymaniu od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stabilnych, zweryfikowanych danych w zakresie powierzchni kwalifikującej się do wsparcia”.
Dopłaty bezpośrednie: czy rolnicy dostaną zaliczki ekoschematów?
Z wyjaśnień ministerstwa wynika też, że nie będzie zaliczek na poczet ekoschematów.
- Przewiduje się, że płatności w ramach ekoschematów realizowane będą wraz z końcowymi pozostałymi płatnościami bezpośrednimi – poinformował nas resort.
Rolnicy nie będą zadowoleni z tej wiadomości, tym bardziej, że w uzasadnieniu rozporządzenia ws. zaliczek ministerstwo zaznaczyło, że zaliczkami objęte będą wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich z wyjątkiem płatności w ramach ekoschematu Dobrostanu zwierząt.
Zaliczki z tytułu ekoschematów powierzchniowych miały być więc realizowane. Ale nie będą. Rolnicy nie otrzymają zatem do 70 proc. dopłat do obszarów z roślinami miododajnymi, do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi, do integrowanej produkcji roślin, do biologicznej ochrony upraw oraz do retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych. Otrzymają zaliczki jedynie z tytułu podstawowego wsparcia dochodów, płatności uzupełniających, dla młodych rolników, związanych z produkcją i ONW. Teoretycznie mają być realizowane także zaliczki dopłat dla małych gospodarstw. Ale nie mamy potwierdzenia, że tak faktycznie jest.
Kamila Szałaj