Problemy z kontrolami ARiMR: rolnicy i kontrolerzy mają różne daneMAPPROJEKT
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Problemy z kontrolami ARiMR: rolnicy i kontrolerzy mają różne dane

12.07.2024., 14:01h
Rolnicy alarmują, że ARiMR, kontrolując normy GAEC i ekoschematy w gospodarstwie rolnika, ma czasem inne dane niż rolnik wpisał we wniosku o dopłaty. Jak tłumaczy to Agencja?

Rolnicy i kontrolerzy ARiMR mają różne dane

Rolnicy apelują o to, żeby ARiMR przeprowadzała kontrole terenowe w oparciu o bieżące dane pochodzące z systemu eWniosekPuls. Okazuje się bowiem, że kontrolerzy często mają inne dane, niż te które rolnik wpisał we wniosku. Tak było na przykład w powiecie jarocińskim, gdzie jesienią 2023 roku zewnętrzne firmy na zlecenie ARiMR przeprowadzały kontrole w zakresie przestrzegania zasad warunkowości i realizacji ekoschematów powierzchniowych. Pracowały w oparciu o dane przekazane z systemów ARiMR w sierpniu 2023. Ale niektórzy rolnicy dokonywali zmian jeszcze po tej dacie. No i pojawił się kłopot.

- W wyniku wprowadzonych modyfikacji następowała zmiana oznaczeń poszczególnych działek rolnych, o czym podmiot kontrolujący nie został poinformowany przez ARiMR. Skutkowało to przeprowadzaniem kontroli na nieaktualnych danych. Próba aktualizacji raportu pokontrolnego poprzez złożenie odwołania spotkała się z odmowną decyzją ARiMR z uwagi na, jak poinformowano, fakt iż wykonawca nie był zobowiązany do przeprowadzenia kontroli na zmienionych danych pomimo, że wizytacja miała miejsce po terminie zmiany wniosku – tłumaczy we wniosku do prezesa Agencji Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych, apelując o generowanie danych kontrolerom maksymalnie na kilka dni przed planowaną kontrolą.

W odpowiedzi ARiMR zaznacza, że w roku 2023, jak i w roku 2024 rolnik miał i nadal ma możliwość zarówno zgłaszania zmian do wniosku jak również całkowitego lub częściowego wycofania wniosku aż do dnia wydania decyzji w sprawie o przyznanie płatności.

ARiMR: nie ma dogodnego terminu na realizację kontroli na miejscu

Agencja przyznaje, że w związku z tym nie ma dogodnego terminu na realizację kontroli na miejscu, aby można było uwzględnić wszystkie potencjalne zmiany wnoszone przez rolnika.

- Umowy zawarte przez ARiMR z wykonawcami kontroli obligują ARiMR do wydania danych do kontroli w określonych terminach, co wiąże się z wydaniem danych do kontroli w stanie, w jakim się one znajdują w systemie informatycznym ARiMR na dany dzień po osiągnięciu odpowiedniego statusu ich kompletności – tłumaczy Wojciech Legawiec, szef ARiMR.

Kontrola powinna weryfikować stan faktyczny

Legawiec zaznacza, że na pierwszej stronie raportu z kontroli w zakresie płatności bezpośrednich jest zamieszczana informacja o dacie eksportu danych na potrzeby kontroli. Jeżeli rolnik zgłosił zmiany do wniosku w terminie zbliżonym do tej daty mogły one nie zostać uwzględnione w procesie kontroli.

- Niemniej jednak zadaniem kontroli na miejscu jest weryfikacja stanu faktycznego w terenie i nawet jeżeli w międzyczasie zostały zgłoszone zmiany do wniosku to kontrola i tak udokumentuje stan faktyczny – zapewnia Legawiec.

image
Kontrola z ARiMR

Kto może kontrolować rolnika? ARiMR publikuje LISTĘ firm

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. wrzesień 2024 21:10