Rolnicy nie mogą łączyć popularnych ekoschematów. To się zmieni?Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Rolnicy nie mogą łączyć popularnych ekoschematów. To się zmieni?

03.12.2024., 15:30h

Rolnicy apelują o możliwość łączenia dwóch popularnych ekoschematów w ramach Rolnictwa węglowego. Chodzi o międzyplony ozime i uproszczone systemy uprawy.

Rolnicy chcą zmian w łączeniu ekochematów

Rolnicy apelują o zmiany w ekoschematach obszarowych. Domagają się możliwości łączenia praktyki międzyplony/wsiewki śródplonowe z praktyką uproszczone systemy uprawy w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe. Tłumaczą, że zwiększy to ilość próchnicy w glebie.

- Rolnicy ubiegający się o płatności w ramach kampanii dopłat bezpośrednich w 2024r. łączyli kilka praktyk w zakresie jednej uprawy. Możliwości takiej nie uwzględniono w ramach praktyk międzyplony/ wsiewki śródplonowe z praktyką uproszczone systemy uprawy. Wymienionych praktyk nie można ze sobą łączyć pomimo, że ich prowadzenie wzajemnie się nie wyklucza, a nawet jest korzystne w zakresie zwiększania zasobności gleby w próchnicę – argumentuje Podlaska Izba Rolnicza. I dodaje, że zasadnym jest dopuszczenie takiej możliwości w celu poprawy struktury gleby. 

Rolnicy mają nadzieję, że ministerstwo rolnictwa zgodzi się na połączenie tych dwóch praktyk w ramach ekoschematów. Przekonamy się o tym niebawem.

Rolnicy zainteresowani ekoschematami

Przypomnijmy. W 2024 roku o ekoschemat Międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe ubiega się 142 232 rolników, a o Uproszczone systemy uprawy - 127 930 rolników. 

Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe

Rolnicy ubiegający się o dopłaty z ekoschematu ​Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, dostają dopłaty do powierzchni gruntów ornych, na których:

  • po plonie głównym lub po ugorowaniu są uprawiane międzyplony ozime, które nie są uprawą w plonie głównym w roku następującym po wysiewie tego międzyplonu, lub
  • wykonano wsiewkę śródplonową w uprawę w plonie głównym.

Uproszczone systemy uprawy

Wymogiem dla praktyki Uproszczone systemy uprawy  jest prowadzenie na gruntach ornych uprawy roślin w formie uprawy konserwującej bezorkowej lub uprawy pasowej (strip – till), poprzez:

  • wykonywanie zabiegów uprawowych z odstąpieniem od uprawy płużnej w zespole uprawek pożniwnych i przedsiewnych,
  • pozostawienie na polu po zbiorze uprawy głównej, całości resztek pożniwnych w formie mulczu.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 14:33