Rolnicy alarmują: ministerstwo rolnictwa zmienia zasady gry tuż przed kampanią dopłatCanva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2025

Rolnicy oburzeni zmianą reguł tuż przed kampanią dopłat. "Nie zapłacimy za chaos w ministerstwie"

13.03.2025., 10:20h

Rolnicy są oburzeni tym, że tuż przed kampanią dopłat bezpośrednich resort rolnictwa zwiększa trzykrotnie powierzchnię gruntów z zakazem orki. Żądają pilnych wyjaśnień w tej sprawie. - Nie będziemy płacić za chaos w ministerstwie - mówią. Tymczasem resort rolnictwa tłumaczy, że nie zwiększył, a wręcz przeciwnie - zmniejszył ilość gruntów objętych normą GAEC2.

Rolnicy alarmują: ministerstwo rolnictwa zmienia zasady gry tuż przed kampanią dopłat

Rolnicy są wściekli. Na 4 dni przed złożeniem wniosków o dopłaty bezpośrednie ministerstwo rolnictwa zmienia reguły gry i wprowadza kolejne wymogi. Chodzi o normę GAEC 2, czyli ochronę torfowisk i terenów podmokłych. Oczywiście już wcześniej było wiadomo, że przepisy w tej sprawie wejdą w życie, ale resort w ostatniej chwili zwiększył trzykrotnie powierzchnię objętą normą, a mapy opublikował dopiero 7 marca. 

- Za 3 dni rusza nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. A my dopiero teraz dowiedzieliśmy się, które tereny będą objęte normą GAEC2, dosłownie na kilka dni przed terminem składania wniosków – mówi Damian Murawiec, rzecznik Ogólnopolskiego Oddolnego Protestu Rolników. 

Rolnicy alarmują też, że pierwotnie normą miało być objętych 146 tys. ha gruntów rolniczych (taki zapis znajduje się w uchwale Komitetu Monitorującego PS WPR), ale na tydzień przed rozpoczęciem naboru okazało się, że jest to aż 400 tys. ha., z czego najwięcej na Podlasiu.

- Ministerstwo wprowadza rolników w błąd. Obiecywali 146 tys. ha, a objęli 399 tys. ha. To niemal trzykrotne poszerzenie terenów z zakazami i ograniczeniami. Rolnicy od miesięcy czekali na jasne informacje, gdzie będą obowiązywać ograniczenia związane z GAEC 2. Dopiero w marcu 2025 roku ministerstwo opublikowało mapę terenów objętych tą normą – długo po czasie, kiedy powinno to zrobić – denerwuje się Hubert Ojdana, rolnik z Podlasia i członek Ruchu Młodych Farmerów. 

Rolnik z Podlasia: rolnicy nie będą płacić za chaos w ministerstwie

Rolnicy zaznaczają, że jednym z efektów wprowadzenia przepisów będzie pozbawienie wielu gospodarstw gruntów ornych i możliwości uprawy paszy dla zwierząt. Poza tym zakaz budowy i odnawiania rowów melioracyjnych spowoduje zalewanie terenów objętych normą.

-  Zakaz orki głębszej niż 15 cm ogranicza możliwości uprawy. A przez zakaz przekształcania i zaorywania TUZ rolnicy nie będą mogli dostosować pastwisk do swoich potrzeb. Z kolei zakaz odnawiania rowów i melioracji doprowadzi do zalania pól – tłumaczy Ojdana. 

Dlatego rolnicy nie chcą się zgodzić na wprowadzenie nowej normy w taki sposób. Domagają się wyjaśnień w tej sprawie.

- Żądamy wyjaśnień i wycofania tej decyzji! Rolnicy nie będą płacić za chaos w ministerstwie - podkreślają.

Ministerstwo rolnictwa: powierzchnia pod GAEC 2 została zmniejszona

A tymczasem resort rolnictwa wyjaśnia Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu, że... powierzchnia gruntów objętych normą GAEC2 tak naprawdę została zmniejszona, a nie zwiększona. Dlaczego? Ministerstwo w zaskakujący sposób tłumaczy naszej Redakcji, że pierwotnie w Planie Strategicznym przyjęto, że GAEC 2 będzie dotyczyła gleb o zawartości materii organicznej na poziomie co najmniej 30 proc. i miąższości na poziomie co najmniej 40 cm. Czyli prawie 600 tys. ha. Potem IUNG zbadał stan gleb i wyszło, że jednak 146 tys. ha się kwalifikuje do normy. I taką powierzchnię przyjął uchwałą Komitet Monitorujący PS WPR. Na to jednak nie zgodziła się KE. Resort rolnictwa musiał zmienić wskaźnik dotyczący zawartości materii organicznej i w efekcie normą ma być objętych 400 tys. ha. 

- Powierzchnia użytkowana rolniczo, objęta normą, wynosi ok. 399,9 tys. ha, z czego grunty orne stanowią 9,58 proc. tj. ok. 38,3 tys. ha, a trwałe użytki zielone ok. 361,6 tys. (ok. 90,42 proc.) - podaje Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu ministerstwo rolnictwa. 

Resort ocenia, że przyjęcie tej zmiany jest korzystne dla rolników, ponieważ w skali kraju wymogami będzie objęte mniej o ok. 178 tys. ha niż w przypadku kryteriów wskazanych w obecnie obowiązującym PS WPR.

- Przy pierwotnie proponowanym poziomie zawartości materii organicznej (30 proc.) obszar użytkowany rolniczo objęty normą wynosiłby ok. 578 tys. ha, z czego grunty orne stanowiłyby aż ok. 12,09 proc. - wylicza ministerstwo...

Trzeba przyznać, że logika tych wyliczeń jest dość pokrętna. Od listopada 2024 roku rolnicy żyli w przekonaniu, że normą będzie objęte 146 tys. ha, bo tak przyjął Komitet Monitorujący. Przepisy zwiększające trzykrotnie tę powierzchnię zostały przyjęte dopiero 2 dni temu, 11 marca. 

Norma GAEC 2: jakie zakazy? Jakie tereny obejmie? [MAPA]

Do torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2 zalicza się grunty orne i trwałe użytki zielone o zawartości materii organicznej wynoszącej co najmniej 40 proc. suchej masy gleby w warstwie o miąższości wynoszącej co najmniej 40 cm.

Na obszarze GAEC 2 w przypadku gruntów ornych rolnicy:

  • nie mogą ich przekształcać i zaorywać, z wyłączeniem możliwości wykonania zabiegu renowacji z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu nie częściej niż raz na 4 lata
  • nie mogą wydobywać z nich torfu
  • nie mogą budować na nich i nie mogą odnawiać rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu

Na obszarze GAEC 2 w przypadku TUZ:

  • nie zaoruje się ich, z wyłączeniem możliwości płytkiej uprawy gleby do głębokości 15 cm
  • nie wydobywa się z nich torfu
  • nie buduje się na nich i nie odnawia rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.

Rolnik może sprawdzić, czy obowiązuje go norma GAEC na stronie https://gaec2.iung.pl/ 

Kamila Szałaj

image
Dopłaty bezpośrednie 2025

Kogo obejmie zakaz orki? Rolnicy apelują o rekompensaty lub nowy ekoschemat

Warszawa
9°C
Zachmurzenie duże
wi_00
pon.
wi_00
12°C
6°C
wt.
wi_00
12°C
6°C
śr.
wi_00
15°C
4°C
czw.
wi_00
16°C
3°C
pt.
wi_00
16°C
4°C
29. marzec 2025 07:49