Kryzys w rolnictwie największy od lat, a rolnicy nie dostają reszty dopłat bezpośrednich
W ubiegłym roku rolnicy ubiegali się o dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach. Wprowadzono m.in. ekoschematy, czyli dobrowolne, płatne praktyki. Niestety, ARiMR wciąż nie wypłaciła im z tego tytułu nawet złotówki, a na konta rolników trafiły dużo mniejsze zaliczki dopłat niż w 2022 roku. Mało tego, ministerstwo rolnictwa nie określiło wciąż stawek ekoschematów, więc rolnik nie wie, ile pieniędzy w sumie dostanie. I to wszystko dzieje się w trakcie największego od lat kryzysu w branży rolnej.
- Wyrażamy ogromne zaniepokojenie tempem naliczania i dokonywania płatności. Z powziętych informacji wynika, że na konta rolników trafiły w zasadzie zaliczki, a płatności końcowe nadal praktycznie nie są realizowane – podkreśla Dolnośląska Izba Rolnicza.
Rolnicy apelują o natychmiastową wypłatę dopłat bezpośrednich
Trudno więc dziwić się rolnikom, że tracą już cierpliwość. Dlatego apelują do ministra rolnictwa o natychmiastową wypłatę dopłat.
- Oczekujemy od Pana Ministra podjęcia pilnie działań zmierzających do zrealizowania w sprawny sposób i w bardzo krótkim terminie wszystkich należnych rolnikom wypłat w ramach wniosków złożonych w 2023 roku – domaga się we wniosku do ministra Siekierskiego Dolnośląska Izba Rolnicza. Szef Izby, Ryszard Borys zaznacza, że dla tysięcy gospodarstw rolnych od szybkich działań ministra w tym zakresie będzie zależała przyszłość i możliwość dalszego prowadzenia produkcji rolnej.
- Wielu rolników wręcz zapowiada nam, iż grozi im bankructwo – podkreśla Borys.
Rolnicy liczyli na końcowe dopłaty najpóźniej w styczniu
Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej podkreśla, że drastyczna sytuacja ekonomiczna zdecydowanej większości gospodarstw rolnych, o której rządzący wiedzieli, sprawiała, że rolnicy bardzo liczyli na to, że ARiMR szybko wypłaci płatności - już od 1 grudnia.
- Wielu wierzyło w to, że dopłaty będą wpływać na ich konta najpóźniej w styczniu, co pozwoli im na zachowanie płynności finansowej. Niestety nie tylko nie mają do dyspozycji należnych im środków, ale także informacji, kiedy płatność zostanie zrealizowana – zaznacza szef DIR.
DIR: wypłata dopłat powinna być priorytetem dla ministra rolnictwa i ARiMR
Dolnośląscy rolnicy we wniosku do ministra podkreślają, że ostatnie dwa lata bardzo pogłębiły zapaść w branży. Tłumaczą, że niskie ceny skupu płodów rolnych, problemy z ich zbyciem oraz wysokie koszty produkcji sprawiają, że czas pozyskania środków z dopłat dzisiaj ma dla każdego rolnika większe znaczenie niż w latach minionych.
- Dlatego szybkie tempo realizacji wypłat powinno być na dzisiaj priorytetem dla ministra rolnictwa i dla ARiMR – tłumaczą.
Wojciechowski: zwrócę się do polskiego rządu o wyjaśnienie opóźnienia wypłat za ekoschematy
Zaniepokojony brakiem stawek i opóźnieniami w wypłacie pieniędzy za ekoschematy jest także unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że zamierza wystąpić do polskiego rządu z prośbą o wyjaśnienie kwestii opóźnień w wypłacie pieniędzy z ekoschematów.
Kamila Szałaj