Rolnicy, którzy chcą skorzystać z nowej dopłaty w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt muszą się pospieszyć. Zostało już tylko kilka tygodni na załatwienie formalności. Sprawa dotyczy tych hodowców bydła, którzy we wniosku o dopłaty bezpośrednie zaznaczyli realizację praktyki „Systemy jakości”. Muszą oni wyrobić odpowiedni certyfikat QMP i dostarczyć go do ARiMR do 30 września 2024 roku (w kolejnych latach będzie to 31 lipca roku). Jak to zrobić? Podpowiadamy poniżej.
Jak uzyskać certyfikat QMP i złożyć go w ARiMR? Instrukcja krok po kroku
- By zdobyć certyfikat QMP należy skontaktować się z wybraną firmą certyfikującą. Lista firm znajduje się TUTAJ.
- Firma certyfikująca umówi wizytę inspektora, który zakwalifikuje konkretną ilość sztuk bydła, a następnie wystawi certyfikat QMP.
- Certyfikat QMP należy załączyć do wniosku o dopłaty bezpośrednie poprzez e-Wniosek Plus do 30 września 2024 r.
- Uproszczona lista dokumentów do wypełnienia dla jednostki certyfikującej przez hodowcę znajduje się TUTAJ:
- Na każdym etapie hodowca może skontaktować się z doradcą ds. QMP z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego (tel. 666 337 374)
Dobrostan zwierząt z certyfikatem QMP: jakie korzyści?
Od tego roku w ramach ekoschematu "Dobrostan zwierząt", hodowcy mogą otrzymać dodatkowe dopłaty do krowy mamki i opasa, także do ras mlecznych i mieszańców. Wystarczy, że przystąpią do systemu jakości QMP.
Dzięki przystąpieniu do programu hodowcy mogą otrzymać:
- 250 zł do krowy mamki,
- 130 zł do opasa,
- Korzystanie ze wsparcia oferowanego w ramach ekoschematu Dobrostan opasów z praktykami: Utrzymanie zwierząt w systemie QMP, ściółka, zwiększenie powierzchni 50% wybiegu pozwala uzyskać nawet 700 zł/sztuki - wylicza Jerzy Wierzbicki, prezes PZPBM.
Ponadto rośnie liczba ubojni honorujących posiadanie certyfikatu QMP. Dzięki temu można uzyskać wyższą cenę w skupie za bydło. Poniżej lista zakładów:
- OSI Poland FoodWorks
- Zakład Mięsny Wierzejki
- Zakład Przemysłu Mięsnego Biernacki Sp. z o.o.
- Tender Meat Sp. z o.o.
Dodatkowo od 1 stycznia 2025 r. wszystkie duże dyskonty spożywcze, zakłady mięsne, banki i firmy ubezpieczeniowe będą objęte obowiązkiem raportowania ESG, według dyrektywy CSRD. To oznacza, że raporty muszą zawierać informacje na temat wpływu firmy na środowisko, społeczeństwo i zarządzanie. Podmioty te będą szukać możliwości redukcji emisji także po stronie rolników, a system QMP wychodzi naprzeciw tym wymogom i przygotowuje hodowców do wykorzystywania praktyk niskoemisyjnych.
Co to jest System QMP?
System QMP jest otwartym systemem produkcji żywca wołowego oraz mięsa wołowego gwarantowanej wysokiej jakości, uznanym za krajowy system jakości żywności decyzją ministra rolnictwa z 20 października 2008 r. Administratorem systemu QMP i właścicielem znaku QMP jest Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego.
Podobny obowiązek dostarczenia certyfikatu QAFP mają hodowcy drobiu i świń, ubiegający się o ekoschemat „Systemy jakości”.
Kamila Szałaj, na podst. topagrar.pl