Nie wszyscy rolnicy otrzymali zaliczki dopłat,Magdalena Szymańska
StoryEditorpieniądze dla rolnika

Tysiące rolników nie dostało pieniędzy z ARiMR. Dlaczego?

23.12.2024., 10:00h

Na łamach Tygodnika Poradnika Rolniczego pisaliśmy, że nie wszyscy rolnicy otrzymali zaliczki dopłat, o które wnioskowali w tegorocznej kampanii. Teraz wiemy, jak tłumaczy się ministerstwo.

Kto kwalifikował się do zaliczek dopłat?

Biuro prasowe resortu rolnictwa zapewnia, że w kampanii 2024 r. zaliczki były naliczane dla rolników z całej Polski, którzy spełnili warunki do przyznania zaliczek. Do 29 listopada 2024 r. zaliczki zostały zrealizowane dla 1,154 mln rolników (95,47% rolników potencjalnie kwalifikujących się do naliczania zaliczek) na kwotę 8,874 mld zł, w tym 1,598 mld zł z tytułu ekoschematów obszarowych. Zgodnie natomiast z informacją ARiMR, do naliczania zaliczek z tytułu płatności bezpośrednich potencjalnie kwalifikowało się 1,208 mln rolników spośród 1,215 mln rolników ubiegających się o przyznanie tych płatności. W pierwszej kolejności naliczane były zaliczki dla powiatów, w których wystąpiła powódź. Z przesłanych danych wynika więc, że zaliczek nie otrzymało około 4,5% rolników.

image
pieniądze

Rolnicy bez pieniędzy z ARiMR. "Muszę sprzedać pszenicę, żeby było na nawozy"

Jak naliczane są zaliczki?

Ministerstwo zaznaczyło, że zaliczki są naliczane do powierzchni oraz zwierząt zatwierdzonych w kontroli administracyjnej, a nie zadeklarowanych. W opinii ARiMR, jest to najczęstszy błąd, jaki popełniają rolnicy, którzy oczekują na zaliczki. Wyliczają bowiem samodzielnie kwotę potencjalnej zaliczki, biorąc pod uwagę powierzchnię i zwierzęta zadeklarowane we wniosku. Natomiast powierzchnia gruntów czy liczba zwierząt zatwierdzonych po kontroli administracyjnej może się różnić od tych zadeklarowanych, gdyż nie zawiera ona powierzchni lub zwierząt, które nie spełniły warunków do przyznania płatności.

image
ETERNIT

Dopłaty do wymiany dachu: rolnicy dostali więcej czasu

Ponadto, jak wskazało ministerstwo, zaliczki nie mogą zostać również naliczone dla rolników, którzy nie wyjaśnili w swoim biurze powiatowym stwierdzonych w kontroli administracyjnej błędów lub nie dostarczyli w terminie dokumentacji potwierdzającej spełnienie warunków kwalifikowalności.

Co więcej, zaliczki mogą być naliczane dla rolników, którzy spełnili warunki kwalifikowalności – dla różnych płatności są różne warunki kwalifikowalności i inne terminy, w których rolnik musi dostarczyć do ARiMR dokumentację potwierdzającą spełnienie warunków.

Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca

Ministerstwo zaznaczyło jedno­cześnie, że zaliczki mogą być wypłacane w wysokości środków finansowych dostępnych na ten cel w budżecie środków europejskich i w budżecie państwa na realizację wspólnej polityki rolnej. Skoro jednak środki te były zarezerwowane, a przynajmniej powinny być, sytuacja, w której zostaje wstrzymana wypłata zaliczek jedynie z powodu braku pieniędzy, nie powinna mieć miejsca.

Ruszyły wypłaty środków

2 grudnia ruszyła wypłata płatności końcowych, których wypłaty potrwają do 30 czerwca 2025 r. Jak zapewnia ARiMR, płatności realizowane są sukcesywnie, w miarę dostępności środków. Na konferencji prasowej z okazji 30-lecia istnienia ARiMR, która odbyła się 11 grudnia, wiceprezes Leszek Szymański mówił, że po 7, 8 stycznia przyszłego roku przyspieszy wypłata dopłat. Z kolei prezes Wojciech Legawiec zapewnił, że priorytetowo będą traktowani rolnicy, którym nie wypłacono zaliczek. Oby rolników, którzy na wypłatę dopłaty będą musieli czekać aż do pierwszych sianokosów, było jak najmniej.

Magdalena Szymańska

fot. M. Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. styczeń 2025 21:04