Ugorowanie jako ekoschemat: jakie warunki i jakie stawki?Justyna Czupryniak/Canva/TPR
StoryEditorNowy ekoschemat w 2024

Ugorowanie jako ekoschemat: jakie warunki i jakie stawki?

24.04.2024., 17:00h
Zamiast obowiązkowego ugorowania 4% gruntów, będzie dobrowolny ekoschemat "Grunty wyłączone z produkcji". Na jakich warunkach rolnik dostanie dopłaty do ugorowania?

GAEC 8, czylu obowiązek ugorowania 4% gruntów wyłączony

Kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w pełni, ale zmiany przepisów dotyczące warunkowości, tj. tzw. norm GAEC, są ciągle w toku. Okazuje się, że jest duża szansa na to, aby nasi rolnicy już w tym roku nie musieli spełniać obowiązku ugorowania w ramach GAEC 8, który obejmuje rolników posiadających powyżej 10 ha gruntów ornych.

Resort rolnictwa poinformował, że pracuje nad zmianą przepisów w taki sposób, aby ugorowanie było jednym z ekoschematów.

Czego jeszcze dowiesz się z artykułu?

image
Rolnicy, którzy mają powyżej 10 ha gruntów ornych, nie będą jednak musieli w ramach normy GAEC 8 przeznaczać 4% gruntów pod ugór
FOTO: Magdalena Szymańska

Ekoschemat "Grunty wyłączone z produkcji" - jakie warunki?

Wdrożenie nowego ekoschematu umożliwi rolnikom dobrowolne przeznaczanie gruntów ornych na grunty wyłączone z produkcji, za co będą otrzymywali płatności. Na gruntach wyłączonych z produkcji będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin. Nowy ekoschemat ma nazywać się „Grunty wyłączone z produkcji” i być wdrożony na lata 2024–2027. Płatności będą przyznawane za wyłączenie gruntów ornych z produkcji – do powierzchni nie większej niż 4% gruntów ornych w gospodarstwie.

Ekoschemat ugorowanie - jakie stawki do ha?

Szacowana stawka płatności wyniesie około 563 zł/ha, tj. około 126,52 euro/ha. Nie jest to duża kwota, aczkolwiek w sytuacji gdy chodzi o grunty niskiej klasy bonitacyjnej i kiepski rok pod względem opłacalności, nowy ekoschemat może być warty rozważenia. Tym bardziej że grunt ten będzie kwalifikował się do podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej czy płatności z tytułu bycia młodym rolnikiem. Ze względu na to, że na ugorowanym gruncie zostanie wprowadzony również zakaz wypasu, rolnik może otrzymać na niego także uzupełniającą płatność podstawową, pod warunkiem że w tym samym miejscu w roku poprzednim nie występował ugór.

Co z wnioskami o dopłaty do ekoschematu ugorowanie?

W zależności od tego, kiedy wejdzie w życie unijne rozporządzenie zmieniające oraz odpowiednie przepisy krajowe wdrażające do porządku prawnego te przepisy, to rolnik, który będzie chciał ubiegać się o tę płatność, będzie mógł złożyć o nią wniosek lub dokonać zmiany w złożonym już wniosku.

Ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji zamiast roślin wiążących azot

Jeśli chodzi o przepisy unijne, to zastąpienie ugorowania dobrowolnym ekoschematem umożliwi przygotowany przez Komisję Europejską (KE) projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie 2021/2115 i rozporządzenie 2021/2116 (1), mający na celu uproszczenie przepisów, m.in. w zakresie warunkowości.

Propozycja Komisji Europejskiej przyjęta w połowie lutego br. polegająca m.in. na zastąpieniu ugoru roślinami wiążącymi azot bez zastosowania środków ochrony roślin spotkała się z ostrą krytyką naszych rolników, dlatego pozytywnie trzeba ocenić mobilizację resortu do wprowadzenia ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji” już w tym roku.

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. grudzień 2024 10:08