Dopłaty bezpośrednie po 2027 roku: 5000 euro ryczałtu?
Trwają dyskusje nad wizją i założeniami unijnej polityki rolnej UE po 2027 roku. Jej kształt zostanie określony w nowej kadencji Komisji Europejskiej. Ale swoje propozycje już teraz przedstawił obecny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. W jego ocenie trzeba uprościć dopłaty bezpośrednie poprzez wprowadzenie ryczałtu. Proponuje więc ryczałt 2500 euro do 10 hektarów (podobny do obecnej płatności dla małych gospodarstw, gdzie ryczałt zastępuje inne płatności i ekoschematy). Natomiast gospodarstwa do 20 ha miałyby otrzymywać ryczałt maksymalnie 5000 euro pod warunkiem zastosowania minimum jednego ekoschematu na co najmniej połowie gruntów. A pozostali rolnicy według zasad ogólnych.
- Opcja ryczałtowa powinna być podwyższona do 2500 euro i dostępna dla gospodarstw do 10 ha. Poza tym należy wprowadzić duże uproszczenia dla płatności do 5000 euro (np. ryczałtowa płatność za minimum jeden wybrany ekoschemat). Jest nad czym myśleć i pracować – tłumaczy Wojciechowski.
Odbudowa pogłowia poprzez dopłaty do dobrostanu
Komisarz jest też zdania, że należy przeznaczyć więcej środków na hodowlę, by ją wzmocnić i odbudować pogłowie zwierząt w UE. W ciągu ostatnich dwudziestu lat między 2002 a 2022 rokiem całkowite pogłowie trzody chlewnej, bydła, owiec i kóz w UE spadło o 14,4 proc. - z 326 mln do 280 mln sztuk.
- Hodowla się zwija w UE i żeby to powstrzymać trzeba zwiększyć dla niej wsparcie, najlepiej przez płatności dobrostanowe. Prawo UE jest do tego dostosowane, polski KPS też, choć potrzebuje paru zmian. Potrzebna jest jednak polityczna zgoda na dobrostan plus w przyszłej WPR – wyjaśnia Wojciechowski.
Kamila Szałaj