Dopłaty bezpośrednie 2024: w jakiej wysokości zaliczki?
Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia ws. wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich za 2024 rok. Wynika z niego, że zaliczki mają być wypłacane na poczet płatności bezpośrednich w wysokości do 70 proc. oraz na poczet płatności ONW w wysokości 85 proc. Zgodę na wyższy poziom wypłat dała już KE.
- Wypłata zaliczek poprawi płynność finansową gospodarstw, które będą mogły niwelować negatywne skutki wojny w Ukrainie, wysokie ceny nawozów oraz środków ochrony roślin, a także skutki wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych (ulewne deszcze, przymrozki, powodzie, susze, upały) na terenie całego kraju - tłumaczy resort rolnictwa w uzasadnieniu do projektowanego rozporządzenia.
Zaliczki dopłat bezpośrednich 2024: kiedy ARiMR wypłaci pieniądze?
ARiMR rozpocznie wypłatę zaliczek dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024 rok od 16 października 2024 roku. Wypłata potrawa do 1 grudnia. Po tym terminie Agencja będzie wypłacać rolnikom pozostałą część dopłat.
Do jakich dopłat rolnik otrzyma zaliczkę w 2024 roku?
Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia, że zaliczki będą wypłacane z tytułu:
-
płatności bezpośrednich:
- podstawowego wsparcia dochodów do celów zrównoważoności
- uzupełniającego redystrybucyjnego wsparcia dochodów do celów zrównoważoności
- uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników
- płatności w ramach wsparcia dochodów związanego z produkcją
- płatności w ramach ekoschematów (tzw. obszarowych): do obszarów z roślinami miododajnymi, do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi, do integrowanej produkcji roślin, do biologicznej ochrony upraw, do retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych i do gruntów wyłączonych z produkcji, płatności dla małych gospodarstw;
- przejściowego wsparcia krajowego (uzupełniającej płatności podstawowej i płatności niezwiązanej do tytoniu)
- płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych
- płatności ekologicznych
- płatności ONW
- premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych
Zaliczki będą także do działań PROW 2014-2020: „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”, „Rolnictwo ekologiczne” i do działań PROW 2007-2013 "Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne".
Nie będzie zaliczek za "Dobrostan zwierząt"
Zaliczkami będą objęte zatem wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, z wyjątkiem płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt.
- Zaliczki z tytułu płatności dobrostanowych nie będą realizowane z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia kontroli administracyjnych w ich zakresie w terminie pozwalającym na wypłatę zaliczek. Dane potrzebne do obliczenia wysokości stawek dla ekoschematu Dobrostan zwierząt w odniesieniu do liczby zwierząt kwalifikujących się do objęcia pomocą będą dostępne w późniejszych terminach - tłumaczy resort rolnictwa.
Jak ARiMR naliczy zaliczki dopłat bezpośrednich rolnikowi?
Maksymalny poziom zaliczek dopłat bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego wynosi 70 proc. W przypadku płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi ustalono, że zaliczki będą wypłacane również w wysokości 70 proc. stawki na jeden punkt przyznany za realizację praktyk.
Ustalono też maksymalny poziom zaliczek płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznych, płatności ONW i premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych, tj. 85 proc. Zaliczki będą wypłacane systematycznie w miarę dostępności środków na ten cel.
Kamila Szałaj