Dotacje na las i zadrzewienia śródpolneCanva
StoryEditorDotacja dla rolników

Dotacje na las i zadrzewienia śródpolne 2024: jakie warunki?

12.04.2024., 11:51h
Już niedługo rusza nabór wniosków na dopłaty do zalesiania, zadrzewień śródpolnych, systemów rolno-leśnych i lasów prywatnych. Jakie są warunki? Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

ARiMR ogłasza kolejny nabór wniosków. Od 1 czerwca rolnicy będą mogli ubiegać o wsparcie na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe. Przyznawane jest ono w ramach następujących czterech interwencji:

  • Zalesianie gruntów rolnych;
  • Tworzenie zadrzewień śródpolnych;
  • Zakładanie systemów rolno-leśnych;
  • Zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych.

Wszystkie cztery interwencje są finansowane z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Inwestycje leśne lub zadrzewieniowe: gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Wnioski będzie można składać do ARiMR wyłącznie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus od 1 czerwca do 31 lipca 2024 roku. Jeden formularz umożliwia ubieganie się o wsparcie na:

  • wykonanie zalesienia oraz jego ochronę przed zniszczeniem na gruntach objętych jednym planem zalesienia;
  • utworzenie zadrzewienia i jego ochronę przed zniszczeniem na gruntach tworzących jeden zwarty obszar powiązany gospodarczo lub przyrodniczo, o powierzchni nie większej niż 0,5 ha oraz szerokości co najmniej 4 m i nie większej niż 20 m;
  • założenie systemów rolno-leśnych i ich ochronę przed zniszczeniem na gruntach rolniczych tworzących zwarty obszar, na którym drzewa lub krzewy zostaną posadzone w odległości co najmniej 3 m od siebie, w formie jednego lub dwóch rzędów oddalonych od kolejnych nasadzeń o co najmniej 10 m i nie więcej niż 30 m;
  • zwiększenie bioróżnorodności lasów prywatnych.

1 października 2024 r. ARiMR poda do publicznej wiadomości, na stronie internetowej informację o kolejności przysługiwania wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych w ramach poszczególnych interwencji.

Inwestycje leśne lub zadrzewieniowe: jakie warunki?

Dofinansowanie w ramach inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych z PS WPR 2023-2027 może być przyznane do maksymalnie 40 ha gruntów stanowiących własność lub współwłasność wnioskodawcy albo własność jego małżonka, a w przypadku wsparcia na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych także do gruntów wchodzących w skład wspólnoty gruntowej, dla której utworzono spółkę do sprawowania zarządu nad wspólnotą i właściwego zagospodarowania wchodzących w jej skład gruntów. O pomoc w ramach tych czterech interwencji nie mogą się starać nieposiadające osobowości prawnej jednostki organizacyjne reprezentujące Skarb Państwa w zakresie zarządzania mieniem.

Dotacje na zalesianie

Pomoc udzielana jest w formie:

  • Wsparcia na zalesianie stanowiącego jednorazową, zryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów wykonania zalesienia oraz ewentualnego jego ogrodzenia lub ewentualnego zabezpieczenia przed zniszczeniem drzew lub krzewów 3 palikami, repelentami, osłonkami lub wełną owczą, w przeliczeniu na hektar gruntów, wypłacaną w pierwszym roku zalesienia.
  • Premii pielęgnacyjnej stanowiącej zryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów na utrzymanie i pielęgnowanie nowo wykonanego zalesienia, jak również terenów zalesionych w wyniku sukcesji naturalnej, w przeliczeniu na hektar gruntów, wypłacaną corocznie przez 5 lat.
  • Premii zalesieniowej stanowiącej zryczałtowaną płatność na pokrycie utraconych dochodów z działalności rolniczej w wyniku wykonanego zalesienia lub utrzymania gruntu zalesionego wskutek sukcesji naturalnej, w przeliczeniu na hektar gruntów, wypłacaną corocznie przez:
    • 5 lat do gruntów zalesionych w wyniku sukcesji naturalnej,
    • 12 lat do zalesionych gruntów rolnych.

Przykładowo w 2023 roku stawka na zalesianie w warunkach korzystnych wynosiła ponad 16 tys. zł/ha, a na Zabezpieczenie przed zniszczeniem drzew lub krzewów wełną owczą 1829 zł/ha.

Dotacje na tworzenie zadrzewień śródpolnych

Wnioskujący o to dofinansowanie muszą zobowiązać się do wykonania zadrzewienia tworzącego zwarty obszar o powierzchni od 10 do 50 arów powiązany gospodarczo lub przyrodniczo. W jednym roku mogą otrzymać wsparcie do 40 ha.

Jeśli chodzi o działkę przeznaczoną pod zadrzewienie, musi ona mieć szerokość co najmniej 4 m, ale nie więcej niż 20 m. Rolnicy, którzy zdecydują się na zrealizowanie takiej inwestycji, będą mogli po jej wykonaniu przez pięć lat ubiegać się o premię z tytułu zadrzewień.

Przykładowo w 2023 roku stawka na tworzenie zadrzewień w warunkach korzystnych wynosiła 10892 zł/ha.

Dotacje na zakładanie systemów rolno-leśnych

Dofinansowanie może być przyznane do działek wykazanych w ewidencji gruntów i budynków jako grunty rolne i użytkowanych jako grunty orne lub trwałe użytki zielone. Z pomocy wyłączone są trwałe użytki zielone położone na obszarach Natura 2000. Maksymalna powierzchnia, która może być objęta wsparciem, to 40 ha w jednym roku. Beneficjent tej pomocy zobowiązany jest do utrzymania przez 5 lat od wypłaty wsparcia co najmniej 51 proc. minimalnej liczby sadzonek drzew i krzewów i do zabezpieczenia drzew i krzewów przed zwierzyną przez 3 lata.

Przykładowo w 2023 roku stawka na zakładanie systemów rolno-leśnych w warunkach korzystnych wynosiła 3092 zł/ha.

Dotacje na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych

Interwencja obejmuje nasadzenia zwiększające różnorodność biologiczną w lasach prywatnych poprzez dywersyfikację struktury leśnej oraz składu gatunkowego drzewostanów (wprowadzanie II piętra, podszytu, dolesianie luk, odnowienie drzewostanu uszkodzonego, zakładanie remiz leśnych i stref ekotonowych). Wsparcie przyznawane jest również na inwestycje zwiększające odporność lasów prywatnych, poprzez wykonanie cięć pielęgnacyjnych.

Przykładowo w 2023 roku stawka na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez dolesianie luk lub odnowienie drzewostanu uszkodzonego wynosiła 18 103 zł/ha.

Informacje na temat wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych można otrzymać w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR, pod numerem bezpłatnej infolinii 800 38 00 84.

image
Dopłaty do zbóż

Dopłaty do zbóż także za rzepak i dla rolników ryczałtowych? "Oni też ponoszą duże straty"

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 10:21