Dzieci rolników, jak wynika z rozmów z doradcami, chcą inwestować w sprzęt rolniczy. Trzeba tak zmienić warunki uzyskania premii, aby chciały przejmować gospodarstwa i mogli realizować te planyMagdalena Szymańska
StoryEditorpieniądze dla rolników

Premia dla młodych rolników wymaga zmiany. Nielogiczne kryteria i źle ustawione punkty

11.09.2024., 18:30h

Do 2 września trwał nabór wniosków o premie dla młodych rolników z PS dla WPR 2023–2027. Do wzięcia było 200 tys. zł bezzwrotnej premii. Jak mówią kandydaci na młodych rolników oraz doradcy, nie jest to już działanie, które zachęcałoby następców do przejmowania gospodarstw. Nie chodzi jedynie o wysokość premii, która nie jest już atrakcyjna, jeśli spojrzy się na koszty inwestycji, ale także o kryteria dostępu. Dla wielu rolników są one tak wyśrubowane, że blokują sięgnięcie po premię.

Premia dla młodego rolnika po spełnieniu kryteriów

– Mam 30 lat i kwalifikacje rolnicze. Przez kilka lat pracowałem poza rolnictwem i odkładałem pieniądze z myślą o tym, że kiedyś przejmę gospodarstwo, wystąpię o premię dla młodego rolnika. Planowałem dołożyć do premii i zainwestować w sprzęt, myślałem o jakimś nowym. Od jakiegoś czasu jestem bezrobotny. Wspólnie z ojcem podjęliśmy więc decyzję, że jest to najlepszy czas na przejęcie gospodarstwa – mówi nam pan Adam, młody rolnik z województwa podlaskiego.

Po rozpoczęciu naboru wnios­ków na „Premię dla młodego rolnika”, który wystartował 19 czerwca br., pan Adam udał się do doradcy z zamiarem przygotowania dokumentów.

– Okazało się, że pomimo szczerych chęci, zarówno po stronie doradcy, jak i mojej, wniosku nie złożę. Na przeszkodzie stanęły mi wymyślone przez resort rolnictwa kryteria wyboru wniosków. Przejrzeliśmy je wspólnie i okazało się, że nie uzyskam wymaganych 7 punktów – relacjonuje nasz rozmówca.

Kryteriów jest osiem, wydawać by się mogło, że zebranie 7 punktów będzie proste, ale niestety tak nie jest.

– Będąc bezrobotnym, otrzymałbym 1 punkt za dotychczasową aktywność zawodową. Kolejne 2 punkty zdobyłbym za stosowne kwalifikacje zawodowe lub umiejętności, następne 2 za powierzchnię użytków rolnych w gospodarstwie w roku wyjściowym oraz 1 punkt za wielkość ekonomiczną gospodarstwa, łącznie dałoby to 6 punktów – relacjonuje nasz rozmówca.

Ze względu na to, że ojciec pana Adama dobiega dopiero 60 lat, i nie może przekazać synowi jeszcze wszystkich gruntów, bo w przyszłości chce otrzymać emeryturę rolniczą. Syn nie otrzyma punktów za przejmowanie gospodarstwa w całości i na własność oraz za kryterium różnicy wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo a młodym rolnikiem. W obu kryteriach otrzymanie punktów wiąże się z przejęciem wszystkich użytków rolnych oraz zwierząt gospodarskich wchodzących w skład gospodarstwa przekazującego. Przekazujący może zostawić sobie jedynie 0,5 ha. Za pierwsze z wymienionych kryteriów pan Adam traci 4 punkty, a za drugie – 5 punktów. I to pomimo że od ojca dzieli go 30 lat.

Pozostało 82% tekstu

Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się, by czytać dalej.

Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. grudzień 2024 05:33