Dodatek do emerytury dla sołtysów od 16 września br. należy się sołtysom, którzy pełnili tę funkcję co najmniej 7 latCanva
StoryEditorDODATEK DLA SOŁTYSA

Dodatek do emerytury z KRUS dla sołtysów na nowych zasadach. Co się zmieni

08.09.2024., 14:00h

To wynik nowelizacji ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Nowelizacja zmieniła jeden z bardzo kontrowersyjnych zapisów tej ustawy.

Kto może ubiegać się o świadczenie?

O świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa od 16 września będą mogli ubiegać się nie tylko ci sołtysi, którzy byli nimi w oparciu o przepisy Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Ustawodawca zrozumiał w końcu, że funkcja sołtysa nie zaczęła się wraz z uchwaleniem ustawy o samorządzie gminnym.

Szerszy krąg uprawnionych

W wyniku nowelizacji przepisów rozszerzono krąg osób, które mogą uzyskać prawo do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Nowe rozwiązania skracają okres pełnienia funkcji sołtysa uprawniający do uzyskania świadczenia z 8 do 7 lat oraz znoszą wymóg pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej dwie kadencje i wymóg pełnienia tej funkcji na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Nowelizacja wprowadziła także zmiany ułatwiające przeprowadzenie postępowania dowodowego w sytuacji, gdy były sołtys nie dysponuje danymi potwierdzającymi okres pełnienia tej funkcji. Żeby to potwierdzić, były sołtys musi pozyskać oświadczenie od trzech osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym pełnił funkcję sołtysa. Przed nowelizacją musiało to poświadczyć pięć osób.

Jakie warunki muszą być spełnione?

Tak więc od 16 września 2024 r. świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa może uzyskać osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • osiągnęła wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna),
  • pełniła funkcję sołtysa przez co najmniej 7 lat (bez względu na to, czy funkcja była pełniona przed 1990 r. czy później),
  • nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w związku z pełnieniem tej funkcji.

Wniosek o ustalenie prawa do tego świadczenia składa się w dowolnej jednostce KRUS.

Uwaga: jak informuje KRUS, wniosek o świadczenie powinny złożyć również te osoby, które już wcześniej składały w Kasie taki wniosek, ale otrzymały decyzję, w której odmówiono jej przyznania świadczenia. Dotyczy to tych byłych sołtysów, którzy pełnili funkcję sołtysa przez okres krótszy niż 8 lat, oraz tych, którzy pełnili tę funkcję wyłącznie przed wejściem w życie ustawy o samorządzie gminnym.

KRUS wyjaśnia, że świadczenie według znowelizowanych przepisów przyznawane będzie od daty spełnienia wszystkich warunków, ale nie wcześniej niż od wejścia w życie zmiany do ustawy i nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku o to świadczenie. Zasady te dotyczą również osób, które otrzymały decyzję odmowną i ponownie wystąpią z wnioskiem. Oznacza to, że rolnicy, którym odrzucono wnioski złożone w ubiegłym roku, nie otrzymają wyrównania, a aby nie tracić kolejnych pieniędzy, powinni składać nowe wnioski, jak tylko nastąpi 16 września.

Interwencja Tygodnika Poradnika Rolniczego

Nasza redakcja interweniowała w sprawie zmiany kontrowersyjnego przepisu dzielącego sołtysów na lepszych i gorszych zaraz po wprowadzeniu ustawy, czyli już ponad rok temu. Resort rolnictwa zapewniał nas wtedy, że ministerstwo nie przewiduje zmiany przepisów. Zachęcaliśmy jednak wszystkich zainteresowanych, aby nie ustawali w walce o swoje. Okazało się, że byliśmy skuteczni.

Magdalena Szymańska

fot. Canva

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. styczeń 2025 20:01