KRUS: Ważna informacja dla rolników pobierających świadczenie dla opiekunów
Jak informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, od stycznia 2024 r. zmianie ulegną przepisy dotyczące rolników pobierających świadczenia dla opiekunów, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.
Chodzi o osoby, które na wniosek podlegają ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu KRUS i pobierają:
- świadczenia pielęgnacyjne,
- specjalny zasiłek opiekuńczy,
- zasiłek dla opiekuna.
Jakie zmiany w prawie dotyczącym pobierania opiekuńczego?
Jak się okazuje, od 1 stycznia 2024 r. zarówno rolnicy, jak i ich domownicy, którzy po raz pierwszy będą ubiegali się o przyznanie prawa do powyższych świadczeń, nie będą mieli obowiązku porzucania pracy w gospodarstwie rolnym lub jego prowadzenia. Dzięki temu osoby te nadal będą podlegały ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, czyli:
- emerytalno-rentowemu,
- wypadkowemu,
- chorobowemu,
- macierzyńskiemu.
Ta nowelizacja wiąże się jednak z koniecznością samodzielnego opłacania składek z tytułu tego ubezpieczenia w KRUS.
Jak było wcześniej?
Zanim nastąpiły zmiany w przepisach prawa, rolnicy, którzy zaczynali pobierać świadczenia dla opiekunów, musieli zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej lub w przypadku domowników pracy w gospodarstwie rolnym, a w związku z tym podlegały w KRUS wyłącznie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu na wniosek, które było opłacane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Zasada praw nabytych
Okazuje się jednak, że każdy z rolników lub domowników, którzy nabędą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego do 31 grudnia 2023 r. będą otrzymywali je na starych warunkach, nie będą mogli pracować w gospodarstwie, a składki będzie opłacał za nie wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: KRUS