Zmiany przepisów dla osób podlegających na wniosek ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu
Obowiązek zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym przez rolników, lub domowników ubiegających się po raz pierwszy o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego czy zasiłku dla opiekuna, nie istnieje od 1 stycznia 2024 r.
Co się zmieni w sposobie ubezpieczania rolników?
Dzięki wprowadzonej nowelizacji przepisów rolnicy lub domownicy nadal będą podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w jego pełnym zakresie, czyli:
- emerytalno-rentowemu,
- wypadkowemu,
- chorobowemu,
- macierzyńskiemu.
Jak zaznacza KRUS, będą oni jednak zobowiązani do samodzielnego odprowadzania składek z tytułu tego ubezpieczenia do Kasy.
Kiedy rolnicy musieli wstrzymywać prowadzenie dzialalności gospodarczej?
Zanim wdrożono w życie nowe przepisy, rolnicy musieli wstrzymywać prowadzenie działalności gospodarczej, a domownicy pracę w gospodarstwie rolnym i wówczas podlegały w KRUS wyłącznie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu na wniosek, a składki były opłacane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Zasada praw nabytych nadal obowiązuje
Jak się okazuje, nowelizacja przepisów nie ma związku ze zbyciem zasady praw nabytych, która nadal obowiązuje. To znaczy, że osoby, które do 31 grudnia 2023 r. nabyły prawo do:
- świadczenia pielęgnacyjnego,
- specjalnego zasiłku opiekuńczego,
- zasiłku dla opiekuna,
- będą mogły zachować prawo do powyższych świadczeń na warunkach dotychczas obowiązujących.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli będą one chciały kontynuować ubezpieczenie w KRUS, to wciąż nie będą mogły podejmować zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej łącznie z prowadzeniem działalności rolniczej. Spełniając stawiane warunki, osoby te pozostaną ubezpieczone w KRUS, a składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe opłaci za nie wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Więcej na temat zmian dla rolników pobierających świadczenia dla opiekunów, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłacają składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe przeczytasz TUTAJ.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: KRUS