Kiedy ruszy wypłata pomocy po przymrozkach i gradobiciu?
Sadownicy poszkodowani przez kwietniowe i majowe przymrozki i grad wciąż czekają na obiecaną pomoc. Dziś w Kielcach podczas spotkania ze Świętokrzyską Izbą Rolniczą minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że wsparcie będzie wypłacane od połowy października.
- Chcemy, aby od połowy października pomoc była wypłacana rolnikom. Zawsze pomoc rządowa nie pokryje pełnych kosztów, ale chcemy, aby była na tyle znacząca, by umożliwiła kontynuację produkcji - powiedział minister, cytowany przez TVP Kielce.
Dodał, że resort jest na etapie finalizowania oceny strat, a odszkodowania obejmą ok. 110 tysięcy rolników.
- W skali kraju straty dotyczą około 110-115 tys. gospodarstw sadowniczych, uprawiających owoce miękkie i winorośl, z ogólnej liczby 300 tys. gospodarstw - zaznaczył Siekierski.
Jakie stawki pomocy po przymrozkach i gradzie? "W miarę dobre"
Niestety, wciąż nie wiadomo, jakie będą stawki pomocy.
- Nie chcemy ogłaszać jeszcze wielkości dopłat, choć sądzę, że są one w miarę dobre. Zapewne nie spełnią oczekiwań rolników, jednak w ocenie ekspertów powinny być pomocne – wyjaśnił minister cytowany przez Radio Kielce.
Kto dostanie pomoc po przymrozkach?
Z zapowiedzi projektu rozporządzenia w sprawie odszkodowań, który ukazał się w połowie sierpnia wynika, że o pomoc po przymrozkach i gradobiciu będzie mógł się ubiegać rolnik:
- który posiada gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha, w którym prowadzi co najmniej jedną z upraw należącą do sektora owoców lub sektora wina;
- na którego uprawach w okresie od dnia 15 kwietnia 2024 r. do dnia 30 kwietnia 2024 r. wystąpiły szkody spowodowane przez przymrozki wiosenne lub w okresie od 1 maja 2024 r. do 31 maja 2024 r. wystąpiły szkody spowodowane przez grad;
- który złożył w 2024 r. wniosek o przyznanie podstawowego wsparcia dochodów do celów zrównoważoności i zadeklarował na tym wniosku co najmniej jedną z upraw objętych pomocą.
Ponadto producent ten musi mieć nadany numer identyfikacyjny producentów w ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich.
Pomoc po przymrozkach uzależniona od danych IUNG
Zgodnie z informacjami, które wcześniej podawaliśmy na portalu tygodnik-rolniczy.pl, ministerstwo rolnictwa chce, aby pomoc była przyznawana rolnikom wyłącznie z tych powiatów, gdzie wystąpiły kwietniowe przymrozki i zostało to potwierdzone danymi Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach oraz opracowaniami Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach dotyczące podatności poszczególnych gatunków owoców na uszkodzenia mrozowe.
Jak złożyć wniosek o pomoc po przymrozkach? Co dołączyć?
Resort rolnictwa podaje, że we wniosku o pomoc po przymrozkach o gradobiciu musi znaleźć się informacja z protokołu szacowania szkód o stratach plonów w uprawach oszacowane przez komisje szacujące straty. Powinna być w nim również informacja o kwocie szacowanej szkody i o powierzchni upraw, na której stwierdzono szkody.
Do wniosku należy także dołączyć kopię protokołu z oszacowania szkód przygotowany przez komisję klęskowa powołaną przez wojewodę. Wnioski o wypłacenie pomocy będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej do ARiMR.
W jakim terminie złożyć wniosek o pomoc po przymrozkach?
Zgodnie z prawem, Polska musi wypłacić pomoc dla poszkodowanych przez kwietniowe przymrozki i majowe gradobicia do końca 2024 rok w przypadku pomocy ze środków krajowych i do końca stycznia 2025 r. w przypadku pomocy unijnej. Dlatego ARiMR miałaby przeprowadzić nabór wniosków na pomoc po przymrozkach od 1 do 15 października 2024 r. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych. Ale być może będzie to wcześniej, skoro już w połowie października mają nastąpić wypłaty.
Łącznie na pomoc po przymrozkach i gradobiciu dla rolników i sadowników będzie przeznaczonych nieco ponad 500 mln zł z budżetu krajowego i UE.
Kamila Szałaj, na podst. Radio Kielce, TVP Kielce