Dlaczego warto ubezpieczyć maszyny rolnicze? Paweł Mikos
StoryEditorPoradnik rolnika

Dlaczego warto ubezpieczyć maszyny rolnicze? TOP 5 powodów

26.08.2024., 09:30h

Ciągniki i maszyny rolnicze kosztują często setki tysięcy złotych. Ich awaria lub kradzież może stanowić duży cios dla każdego rolnika. To tylko dwa z powodów, dla których warto ubezpieczyć maszyny rolnicze. Jakie są inne? Jak dzięki polisie rolnik może zaoszczędzić?

Agro Casco ciągnika działa jak AC samochodu

Ubezpieczenie maszyn rolniczych to nie tylko OC, ale także możliwość wykupienia Agro Casco (AC). Działa ono na podobnych zasadach co Auto Casco w samochodach, ale bierze pod uwagę szczególne cechy maszyny rolniczej. Dlaczego polisa AC na ciągnik czy kombajn jest opłacalna dla rolnika? Oto 5 najważniejszych powodów.

Pokrycie kosztów naprawy, a nawet wynajęcia maszyny zastępczej w czasie zbiorów

Jednym z najważniejszych powodów, dla których rolnicy powinni pomyśleć o Agro Casco, jest ryzyko awarii kombajnu zbożowego, ziemniaczanego lub innej maszyny rolniczej podczas zbiorów. Wystarczy większy kamień, duży konar lub zatarte łożysko, aby wyłączyć maszynę na dłużej ze żniw czy zbioru. Z polisy AC rolnik może pokryć koszty naprawy unieruchomionej maszyny rolniczej.

– Dodatkowo, już w wariancie Premium ubezpieczenia, zwracamy koszty wynajęcia maszyny zastępczej do 7 dni użytkowania. To szczególnie ważne w okresie żniw, kiedy każda godzina przestoju może prowadzić do znaczących strat finansowych – mówi Mariusz Gilicki, zastępca dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Rolnych w Generali Agro.

Środki na zakup nowej maszyny po kradzieży lub pożarze

Maszyny rolnicze są dość drogie. Wiele z nich kosztuje kilkaset tysięcy złotych, a te najnowsze o potężnej mocy nawet ponad milion złotych. Z tego powodu maszyny są łakomym kąskiem dla złodziei. Zdarzają się też inne nieszczęścia, jak wypadki drogowe czy pożar maszyny. Jeśli w takiej sytuacji rolnik traci maszynę, to zakup nowej z własnej kieszeni jest niezwykle trudny, a często wręcz niemożliwy.

Przezorny rolnik, który ubezpieczył maszynę w ramach Agro Casco, a ta uległa całkowitej szkodzie, otrzyma dość szybko pełne odszkodowanie. Dzięki temu może szybko zastąpić utraconą maszynę i kontynuować prace polowe.

Z polisy Agro Casco można pokryć także – coraz droższe – usługi naprawy maszyny przez serwis.

Elementy rolnictwa precyzyjnego pod ochroną

Rolnictwo precyzyjne staje się coraz bardziej popularne i powszechne. W ciągnikach, kombajnach czy opryskiwaczach montuje się dodatkowe wyposażenie, takie jak systemy nawigacyjne czy centra wymiany danych. Ta elektronika staje się często celem złodziei.

– Zgłoszenie dodatkowego wyposażenia maszyny podczas zawierania polisy, zapewnia pełne odszkodowanie w przypadku uszkodzenia lub kradzieży. Warto pamiętać, że jeśli rolnik dokupi jakieś wyposażenie w trakcie obowiązywania polisy, może to zgłosić swojemu agentowi i rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową w formie doubezpieczenia – wyjaśnia Mariusz Gilicki.

Dodatkowym ubezpieczeniem można objąć również ładowacze czołowe, obciążniki i inne kosztowne elementy wyposażenia maszyny rolniczej.

Agro Casco pokrywa uszkodzenie maszyny, np. przez grad czy ulewę

Maszyny rolnicze, ze względu na swoje przeznaczenie, są szczególnie narażone na różnego rodzaju szkody wynikające z przebiegu pogody i natężenia zjawisk takich jak burze, opady gradu czy huragany. Ubezpieczenie Agro Casco pokrywa szkody spowodowane przez żywioły, co daje rolnikowi spokój w obliczu coraz bardziej intensywnych skutków zmian klimatycznych.

Ubezpieczenie pozwala skupić się na pracy w gospodarstwie

Jedną z głównych zalet Agro Casco jest bezcenne poczucie bezpieczeństwa rolnika. Dzięki polisie nie musi się przejmować nagłymi wypadkami, które skutkowałaby koniecznością poszukiwania pieniędzy na pokrycie kosztów naprawy uszkodzonej maszyny czy zakupu nowej.

– Uważam, że lepiej wykupić ubezpieczenie, które stanowi około 1% wartości maszyny i w razie nieszczęścia odzyskać pieniądze, tak żeby kupić kombajn na kolejny sezon, niż wykładać pełną kwotę z własnego portfela – przekonuje Mariusz Gilicki.

Dzięki ochronie ubezpieczeniowej rolnicy mogą skupić się na pracy w gospodarstwie, mając pewność, że w przypadku wystąpienia szkody objętej ubezpieczeniem, otrzymają wsparcie finansowe od ubezpieczyciela.

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 12:19