Dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt: Rolnicy apelują o rozszerzenie zakresu polisyCanva/Marek Kalinowski
StoryEditorUbezpieczenie rolne z dopłatą

Dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt: rolnicy apelują o rozszerzenie zakresu polisy

14.11.2023., 13:00h
Rolnicy domagają się zmian w ubezpieczeniu upraw i zwierząt. Ich zdaniem dopłaty powinny być wyższe, a zakres polisy rozszerzony. O co dokładnie się ubiegają?

Podobnie jak w poprzednich latach, rolnik w ramach dopłat do ubezpieczeń będzie mógł w 2024 roku wykupić polisę z dopłatą do 65 proc. składki do 1 ha uprawy oraz do 65 proc. składki do 1 sztuki wybranych zwierząt gospodarskich.

Rolnicy chcą wyższej dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt

Rolnicy domagają się jednak zwiększenia stawki dopłat do 70 proc. Ich zdaniem dopłata powinna być wyższa ze względu na duże koszty ponoszone przez nich na ten cel. Poza tym wielu z nich w obliczu coraz częściej pojawiających się anomalii pogodowych powodujących szkody chciałoby ubezpieczyć całość gospodarstwa.

- Zwiększenie dopłaty przyczyniłoby się w wielu przypadkach do zawierania umów ubezpieczeń w większym zakresie, przy obecnie wysokich stawkach ubezpieczeń – przekonuje Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych w piśmie do ministra rolnictwa Roberta Telusa.

Izby rolnicze za rozszerzeniem katalogu upraw objętych ubezpieczeniem

Rolnicy apelują też o włączenie do wykazu roślin objętych ubezpieczeniem z dopłatą dodatkowych upraw, takich jak: gorczyca, gryka, len czy rośliny motylkowe drobnonasienne.

- Należałoby także uwzględnić uprawę słonecznika, który stanowi cenne źródło olejów w paszach dla zwierząt i należy wspierać rodzimą produkcję tego surowca – tłumaczy Szmulewicz.

Apel o rozszerzenie katalogu upraw wcześniej składał także Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych. Niestety, mimo licznych obietnic ze strony ministerstwa rolnictwa wciąż nie ujęto w rozporządzeniu nowych gatunków. 

KRIR: dopłaty do ubezpieczenia wszystkich zwierząt z IRZplus

Rolnicy apelują także o zmiany w zakresie ubezpieczenia zwierząt. Ich zdaniem należy objąć dofinansowaniem wszystkie zwierzęta dla których zostały nałożone obowiązki posiadacza zwierząt w ramach nowego systemu IRZ, który rozszerzony został o informacje dotyczące nowych gatunków zwierząt: koniowatych, wielbłądowatych, jeleniowatych oraz pszczoły miodne.

Ubezpieczenie z dopłatą od ryzyka padnięcia i od szkód spowodowanych przez dzikie zwierzęta

Ponadto izby rolnicze po raz kolejny wnioskują o włączenie do dofinansowania ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od ryzyka padnięcia oraz ubezpieczenia zwierząt poddanych ubojowi z konieczności z przyczyn losowych niezależnych od rolnika. Chodzi tu np. o złamanie kończyny, powikłania poporodowe itp.

Rolnicy domagają się także rozszerzenia zakresu ryzyka o szkody spowodowane przez dziko żyjące zwierzęta.

- Objecie tego ryzyka ubezpieczeniem i dofinansowaniem w wysokości 65% składki do 1 ha uprawy, zabezpieczy uprawy i zrekompensuje straty spowodowane przez bytowanie dziko żyjącej zwierzyny na terenach uprawnych – wyjaśnia Szmulewicz.

Sadownicy i warzywnicy chcą dopłat do ubezpieczenia środków trwałych

Kolejnym postulatem jest objęcie dopłatami do składek ubezpieczenia środków trwałych w produkcji sadowniczej i warzywniczej. Chodzi m.in. o drzewa, krzewy, tunele i szklarnie.

- Ubezpieczenie tych części składowych majątku, bezpośrednio związanych z produkcją, powinno być objęte wyższymi dopłatami do ubezpieczenia – tłumaczy szef KRIR.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 07:36