Rolnicy od lat apelują o konieczność uregulowania sprawy dzierżawy ziemi. W związku z tym w resorcie rolnictwa trwają prace i konsultacje nad projektem ustawy o dzierżawie rolniczej. Mają one uregulować sposób zawierania umowy dzierżawy rolniczej, zasady płatności czynszu, prawa i obowiązki stron umowy dzierżawy rolniczej, a także kwestie następstwa prawnego i sposób rozwiązywania takiej umowy.
- Zgodnie z założeniami projektu ustawy na nowych zasadach dzierżaw ma nikt nie stracić. Osoba przekazująca ziemię innej osobie do dzierżawy będzie mogła dalej korzystać z systemu KRUS i innych. Natomiast ci, którzy będą tę ziemię uprawiać, będą mogli otrzymywać m.in. dopłaty do paliwa do tej ziemi, z ekoschematów czy z innych form wsparcia, które są związane z prowadzoną przez nich produkcją – poinformował minister Czesław Siekierski.
Dzierżawa ziemi na nowych zasadach. Jakie zmiany proponuje ministerstwo?
Jak wyjaśnia w piśmie do Małopolskiej Izby Rolniczej minister Siekierski przygotowywany projekt przewiduje:
- wprowadzenie obowiązkowej formy umowy dzierżawy, czyli formy pisemnej z datą pewną, co ma pozwolić na uporządkowanie nieformalnych dzierżaw rolniczych, niedających żadnych gwarancji dzierżawcy,
- uregulowanie kwestii ponoszonych nakładów na przedmiot dzierżawy i sposób ich rozliczania oraz kwestii związanych z płatnością czynszu, co ma ograniczyć spory między stronami umowy,
- preferowanie dzierżaw długoterminowych, które ma przełożyć się na wydłużenie średniego okresu trwania umów,
- wprowadzenie możliwości kontynuowania umowy dzierżawy przez osoby bliskie zmarłego dzierżawcy, co ma korzystnie wpłynąć na liczbę gospodarstw rolnych.
Minister Czesław Siekierski poinformował, że obecnie projekt przeszedł etap uzgodnień wewnątrzresortowych i w najbliższym czasie ma zostać wpisany do rządowego wykazu prac legislacyjnych.
Siekierski: dzierżawa z ziemi KOWR jest już uregulowana
Natomiast w odniesieniu do dzierżawy państwowej ziemi z KOWR, kwestie dotyczące sposobu wyboru kandydata na dzierżawcę, trybu zawierania umów dzierżawy, ustalania ich warunków, a także ich przedłużania i ustania, reguluje ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy. W sprawach w nich nieuregulowanych stosuje się zaś przepisy Kodeksu cywilnego. Kwestie te nie wymagają zatem regulacji.
Rolnicy oburzeni: umowa dzierżawy pozbawi wydzierżawiającego praw do ziemi
Ale nie wszystkim rolnikom, którzy 8 stycznia uczestniczyli w konsultacjach dotyczących m.in. dzierżawy ziemi podobają się powyższe propozycje. Zdaniem Łukasza Zbonikowskiego z Solidarności Rolników Indywidualnych nowe przepisy spowodują, że właściciel ziemi nie będzie decydował o dzierżawie, bo wszystko ma być ustalone odgórnie: cena dzierżawy, okres dzierżawy i jej przedłużenia.
- Gdyby te zasady zostały przyjęte, raz podpisana umowa dzierżawy pozbawi wydzierżawiającego praw do ziemi. Te prawa będzie miał dzierżawca. To jest nie do pomyślenia! Takie zasady ministerstwo może określać wobec ziemi Skarbu Państwa, ale nie własności prywatnej! My rolnicy-związkowcy jesteśmy za porządkowaniem tych spraw, ale na zasadach zachęt, konkretnych korzyści, a nie na zasadzie „bata” i ustawowego przymusu – tłumaczy Zbonikowski w wywiadzie dla topagrar.pl i dodaje, że ziemia przestanie być zabezpieczeniem dla rolnika.
Kamila Szałaj