Wśród rolników zawrzało. Nie zgadzają się na zmiany w przetargach na dzierżawę ziemi z KOWRfot. Sierszeńska/arch.PWR
StoryEditorPrzetargi na dzierżawę ziemi z KOWR

Wśród rolników zawrzało. Nie zgadzają się na zmiany w przetargach na dzierżawę ziemi z KOWR

11.01.2024., 18:00h
Spór o przetargi na dzierżawę ziemi z KOWR. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministra rolnictwa o zmianę oceny kryteriów w przetargach. Rolnicy są tym faktem oburzeni. - Nie można uznać, że ten kto ma wykształcenie jest lepszy w prowadzeniu gospodarstwa - tłumaczą.

KRIR chce zmian w przetargach na dzierżawę ziemi z KOWR

10 stycznia Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministerstwa rolnictwa o zmiany w przetargach na dzierżawę ziemi z KOWR. Chodzi o zmianę oceny kryteriów w przetargach, a dokładnie o wprowadzenie punktów za wykształcenie i udzielenie pierwszeństwa dla rolników, którzy jeszcze nie dzierżawią państwowych gruntów.

Rolnicy: proponowane zmiany w przetargach są krzywdzące

Po opublikowaniu tej informacji wśród rolników zawrzało. Sprzeciwiają się tym zmianom, bo, jak tłumaczą, są one krzywdzące.

- Przecież obecnie i tak ziemię dostaje w pierwszej kolejności dostaje rolnik, który ma jej mało. Więc wprowadzenie zmiany, że więcej punktów ma ten, co nie ma hektarów z KOWR jest nieporozumieniem – mówi nam Łukasz Buchajczyk, rolnik z Drawna w woj. zachodniopomorskim.

Buchajczyk zaznacza, że bardzo krzywdzące byłoby także wprowadzenie punktów za wykształcenie.

- Wykształcenie nie powinno decydować o możliwości dzierżawy. Są przecież gospodarstwa, a znam takie osobiście, gdzie 16-letni syn musiał przejąć gospodarstwo, bo zmarł mu ojciec. Nie miał czasu na naukę, bo musiał pracować na roli. I co? Jest teraz gorszym rolnikiem, bo papierka nie ma? Nie. Nie można uznać, że ten kto ma wykształcenie jest lepszy w prowadzeniu gospodarstwa – denerwuje się Buchajczyk.

Dolnośląscy rolnicy: miały być szersze konsultacje przez wojewódzkie izby rolnicze

Także Dolnośląska Izba Rolnicza sprzeciwia się zmianom zaproponowanym przez KRIR. 

- Nie zgadzamy się z zaproponowaną zmianą kryteriów, zwłaszcza dotyczącą wykształcenia – tłumaczy Ryszard Borys, szef Izby.

Poza tym, jak wskazuje Dolnośląska Izba Rolnicza ustalenia w zakresie zmian nie zapadły podczas posiedzenia KRIR VII kadencji, które odbyło się w dniu 19 grudnia 2023 r.

- Na tym posiedzeniu ustalono, że do tematu powrócimy na kolejnym posiedzeniu i w tym zakresie będą prowadzone szersze konsultacje przez wojewódzkie izby rolnicze – zaznacza prezes DIR.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w tej sprawie do KRIR. Jak tylko uzyskamy odpowiedź, opublikujemy ją. 

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. listopad 2024 15:05