Zmiana czasu na zimowyEnvatoelements
StoryEditorZmiana czasu

Kiedy będzie zmiana czasu z letniego na zimowy? Jak to wpływa na krowy?

26.10.2023., 14:30h
Zbliża się coroczna zmiana czasu z letniego na zimowy. Dwa razy do roku rolnicy są zobowiązani do zadbania o swoje krowy, które w szczególny sposób adaptują się do nowej rzeczywistości. Jak stada znoszą zmianę czasu?

Kontrowersje wokół zmiany czasu?

Coroczne zmiany czasu budzą kontrowersje wśród wielu państw. Jak informuje niemiecki portal TopAgrar.com, z badań przeprowadzonych przez DAK w roku 2018 wynika, że 80% Niemców nie wykazuje zadowolenia z wprowadzanych zmian czasu. W roku 2019 Parlament Europejski wyraził zgodę na propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą zniesienia zmiany w 2021 r., jednak nie znalazła ona odzwierciedlenia w rzeczywistości. W państwach członkowskich Unii Europejskiej nadal zmieniany jest czas, a władze przestały podnosić ten temat na forum Rady Europejskiej.

Wpływ ujednolicenia czasu na gospodarkę i turystykę

Nie każde państwo jest przychylne niezmienności czasu. W zależności od położenia geograficznego zmiana czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni niesie ze sobą pozytywne korzyści dla poszczególnych państw, co zniechęca je do głosowania za pozostaniem przy jednej strefie.

Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2023 r.?

W roku 2023 zmiana czasu przypadła na noc z soboty 28 na niedzielę 29 października. To właśnie wtedy wszyscy rolnicy o godz. 3.00 cofną swoje zegarki o 60 min.

W jaki sposób rolnicy mają przygotować zwierzęta na zmianę czasu?

Jak zauważa Nadreńskie Stowarzyszenie Rolnicze (RLV), zmiana czasu jest szczególnie uciążliwa dla krów, którym trudno jest się przyzwyczaić do nowej rzeczywistości. Wszystko wynika z faktu, że wewnętrzny zegar przypomina im o czasie dojenia, który ze względu na zmianę się przesuwa. Rolnicy muszą stawić czoła wyzwaniu i stopniowo przyzwyczaić krowy do nowej godziny udoju.

Automatyczny system udoju wspomaga krowy

Zmiana czasu jest nieco mniej, a właściwie nieodczuwalna w gospodarstwach, w których praktykowany jest dój automatyczny. Systemy te z roku na rok zyskują na popularności, ponieważ nie tylko ułatwiają pracę rolnikom, ale również uelastyczniają dój. To krowy decydują o tym, kiedy są dojone, czy dzieje się to w dzień, czy w nocy. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie zmęczenia spowodowanego zmianą strefy czasu.

image
Rolnicy. Podlasie

Andrzej z „Rolnicy. Podlasie” u boku modelki. Klip disco polo nakręcony w Plutyczach [WIDEO]

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: TopAgrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 15:46