Ceny pszenicy i rzepaku spadają. Drożeją za to nawozy [Raport rynkowy 7.03.2025]Elewarr + Canva
StoryEditorRaport rynkowy

Ceny pszenicy i rzepaku spadają. Drożeją za to nawozy [Raport rynkowy 7.03.2025]

07.03.2025., 19:33h

W Polsce tanieje pszenica i rzepak. A na światowych giełdach dominuje panika spowodowana rozpoczętą przez Donalda Trumpa wojną handlową. Złe wieści także dla producentów trzody chlewnej: ceny świń znów spadają. Co z nawozami? Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych 7 marca 2025?

Ceny pszenicy i rzepaku spadają

Na krajowym rynku zbóż tanieje głównie pszenica. Skupujący, którzy musieli wywiązać się z kontraktów, z powodu braku podaży ziarna od rolników kupili zboże od handlowców, którzy dokonali zakupów ziarna wcześniej, stąd teraz nie mają parcia na zakupy i chętniej obniżają ceny skupu tego ziarna niż pozostali uczestnicy rynku. Zboża paszowe trzymają ceny. Spadają z kolei ceny rzepaku. Złoty nieco się osłabił w stosunku do euro, co jeśli ta tendencja się utrzyma, mogłoby pozytywnie wpłynąć na eksport. 

Na światowych giełdach panika spowodowana rozpoczętą przez Donalda Trumpa wojną handlową. 

Od 4 marca import z Kanady i Meksyku podlega 25-procentowemu cłu, produkty chińskie zostały obciążone dodatkowym cłem w wysokości 20%. Trump zapowiada, że cła na produkty pochodzące z Unii Europejskiej na początku kwietnia wzrosną także do 25%.

Analitycy rynkowi zaznaczają, że windując cła Stany Zjednoczone celują w swoich głównych odbiorców, którzy też nie pozostają bierni, wprowadzają swoje bariery celne. Meksyk w ubiegłym roku kupił amerykańską kukurydzę za 5,6 mld dolarów, co stanowiło 40% amerykańskiego eksportu tego zboża. Chiny natomiast kupiły od Amerykanów soję za prawie 13 mld dolarów, co stanowiło ponad połowę amerykańskiego eksportu roślin oleistych w ubiegłym roku. wojna handlowa z USA spowoduje zapewne, że Chiny przestawią się na zakupy brazylijskiej soi, którą kupują też chętnie nabywcy z Europy. 

Pytanie, co Amerykanie zrobią z taką nadwyżką produkcji? USA eksportują ponad 20 mln ton pszenicy, 60 mln ton kukurydzy i 45 mln ton soi rocznie. Czy będą ją chcieli ulokować na europejskim rynku? Jak Unia odpowie na zapowiadaną podwyżkę ceł? 

Eksperci wskazują, że dopóki rynek nie odzyska równowagi, ceny ziarna za oceanem spadną tak nisko, że tamtejsi rolnicy nie będą chcieli sprzedawać.

W Europie najbardziej zauważalny spadek cen odnotowano w przypadku rzepaku, do którego spadku cen przyczynił się kanadyjski rzepak, a dokładniej olej rzepakowy, który jest eksportowany do USA i wykorzystywany do produkcji biopaliw. Rzepakowi nie pomagają także taniejąca soja i ropa. Ropa naftowa jest najtańsza od ponad trzech lat a złotówka umacnia się w relacji do amerykańskiego dolara.

Ceny świń znów w dół, ceny bydła w górę

Na krajowym rynku żywca wieprzowego, w porównaniu do ubiegłego piątku ceny spadły. Za niemiecką granicą nieustannie dostępna na rynku podaż tuczników wystarcza na pokrycie bieżących potrzeb rzeźni i cena pozostaje na poziomie 1,72 euro/kg klasy E. Niestety ziścił się drugi scenariusz związany z rozwojem sytuacji po pojawieniu się pryszczycy w Niemczech i blokadzie tamtejszego eksportu do krajów trzecich. Wydaje się, że nastał ten moment, w którym import tamtejszego mięsa i żywca jest na tyle duży, że jego podaż przewyższa luki, które powstają po eksporcie naszego towaru do krajów, na które Niemcy mają zakaz eksportu.

Zbliżają się jednak święta wielkanocne, co może wzmożyć popyt na wieprzowinę i spowodować powolne odbicie cen. 

Na duńskiej giełdzie warchlaka ceny wzrosły szósty raz z rzędu. Warchlaki drożeją także u nas. Chociaż w styczniu i lutym 2025 r. do Polski dostarczono łącznie 1,12 mln duńskich prosiąt, czyli o 2,3% mniej niż w tym samym okresie rok temu, Polska pozostaje czołowym odbiorcą tamtejszych warchlaków, wyprzedając Niemcy. 

Ceny skupu żywca wołowego za to rosną. Żywiec wołowy jest poszukiwany przez eksporterów nie tylko na polskim rynku. W latach, kiedy rynki nie były tak rozregulowane, wzrost o tej porze był zjawiskiem normalnym. W cenie są także cielęta. Handlowcy obawiają się jednak, że zbyt wysoka cena może doprowadzić do spadku popytu na unijne bydło a także obniżenie popytu wewnętrznego. 

Ceny nawozów cały czas w górę

Na krajowym rynku nawozów tylko drożej. Rozmiar podwyżek wśród dystrybutorów zależy od tego, czy sprzedają towar, który mieli na magazynach, czy ten już z nowych dostaw. Na rynku ciągle jest duża oferta tańszych nawozów głównie z Rosji. Grup Azoty tłumaczy, że duża dynamika cen gazu powoduje, że ceny nawozów są na bieżąco dostosowywane przez producentów do aktualnej sytuacji surowcowej. Pomimo tego, że ceny gazu ziemnego na poziomie około 45 euro/MWh są nieznacznie niższe od cen z początku miesiąca, są one w dalszym ciągu wysokie w kontekście kosztów produkcji nawozowej. Natomiast w porównaniu do cen sprzed roku są one aż o 50% wyższe a przed wojną na Ukrainie wynosiły15–20 euro/ MWh. Od początku roku ceny mocznika na Bałtyku wzrosły o 85 dolarów/t (około 340 zł/t) a ceny nawozów saletrzanych u głównych producentów europejskich r wzrosły w tym czasie o około 60 euro/t (około 250 PLN/t). 

Ceny paliw mogą spaść

Za to, jak podaje eptrol.pl, w perspektywie najbliższych dni całkiem realny staje się spadek średniej ceny benzyny E10 poniżej 6 zl/l. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw to: dla Pb 95 – 5,90–6,03 zł/l, ON – 6,11–6,22 zł/l i autogazu 3,14–3,21 zł/l.

Magdalena Szymańska

Warszawa
12°C
Bezchmurnie
wi_00
śr.
wi_00
16°C
4°C
czw.
wi_00
17°C
4°C
pt.
wi_00
20°C
6°C
sob.
wi_00
9°C
-2°C
niedz.
wi_00
4°C
-3°C
02. kwiecień 2025 18:24