Rynek krajowy nie reaguje jeszcze na zwyżki cen na giełdach
Na krajowym rynku zbóż ruch jeszcze nieduży, ale zapytań o oferty cenowe coraz więcej. Wszystko zapewne za sprawą odbicia cen na giełdach, aczkolwiek w krajowych cennikach, tego odbicia jeszcze nie widać. Jak na razie, podążając za notowaniami na giełdzie Matif w Paryżu, wyraźnie odbiły jedynie ceny rzepaku.
KE obniża prognozy zbiorów pszenicy i kukurydzy
W najnowszym raporcie KE obniżyła w stosunku do raportu lipcowego zbiory pszenicy miękkiej (do 116,1 mln t, tj. o 7,5% mniej niż w poprzednim sezonie), pszenicy twardej (do 6,9 mln t, tj. o 1,9% mniej, niż w sezonie 2023/2024) oraz kukurydzy (do 61,6 mln t, tj. o 1,7% mniej, niż przed sezonem – KE reaguje na suszę w Rumunii. Spadki te są jeszcze wyraźniejsze, jeśli odniesie się te poziomy do średniej z ostatnich 5 lat. Unijni rolnicy mają zebrać jednak więcej jęczmienia (o 8%, tj. 51,3 mln t) oraz owsa – o 27%, tj. 7,4 mln t.
Najnowsze dane z Niemiec wskazują, że tamtejsze zbiory pszenicy spadną prawdopodobnie o 12,7% do 18,80 mln ton z powodu złej pogody, a w szczególności opadów deszczu w trakcie zbiorów. Natomiast zbiory zbóż wszystkich rodzajów w 2024 r. spadną o 7,2% do ok. 39,41 mln ton. Nadal nie wiadomo, jaka będzie jakość ziarna, jednak deszczowe lato sprawi, że będzie ono gorsze niż w ubiegłym roku, a poziom białka spadnie.
Niemcy są drugim co do wielkości producentem pszenicy w Unii Europejskiej po Francji, a od wielu lat są największym producentem rzepaku, głównej rośliny oleistej wykorzystywanej w Europie do produkcji oleju jadalnego i biodiesla. Jak podało tamtejsze ministerstwo rolnictwa, zbiory rzepaku ozimego w Niemczech w 2024 r. spadną o 14,3% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosą 3,6 mln ton.
Zbiory kukurydzy w Polsce wyższe o 10 proc.
Podobnie, jak w Polsce, Niemcy mogą zebrać jednak więcej kukurydzy. Są one prognozowane na około 4,89 miliona t, tj. o 8,8% powyżej ubiegłorocznej produkcji. W Polsce zbiory kukurydzy mają być na poziomie 8,7 mln t, tj. o ponad 10% wyższym niż średnia pięcioletnia. Do tych prognoz trzeba jednak podchodzić z pewną rezerwą mając na uwadze brak opadów w niektórych rejonach, gdzie uprawiana jest u nas kukurydza.
Słaba jakość zbóż we Francji
Potwierdzają się także doniesienia o kiepskiej jakości zbiorów zbóż we Francji – tylko 26% francuskich zbiorów pszenicy osiągnie wymagania ziarna konsumpcyjnego, dla porównania średnio w ostatnich latach było to 76%. To tylko potwierdza, to, o czym mówiło się jeszcze w czerwcu, że na unijnym rynku nie zabraknie pszenicy paszowej, ale z konsumpcyjną może być problem.
Brokerzy podkreślają, że obecnie zaczyna się dyskusja na temat tego, czy UE będzie musiała importować więcej pszenicy o jakości konsumpcyjnej, aby zapewnić dostawy do młynów. Wskazują, że pierwszy popyt eksportowy ze strony UE można już zaobserwować w USA i Kanadzie.
Spadek eksportu zbóż z Polski
Od rozpoczęcia nowego sezonu z UE wyjechało zaledwie 3,9 mln ton, jest to o 22% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Z Polski natomiast poza Unię wyjechało jedynie 245 tys. ton, tj. o 73% mniej niż przed rokiem.
Ceny zbóż wzrosną?
Niektórzy analitycy rynkowi choć jeszcze bardzo ostrożnie, ale, mówią o tym, że istnieje duża szansa, że dno cenowe na rynku zbóż zostało osiągnięte i powinno być już tylko lepiej i mogą to być oznaki wyłaniającego się odwrócenia trendu. Czas pokaże. Z drugiej strony słaby rubel i obawy o popyt powodują spadek cen eksportowych ziarna z Basenu Morza Czarnego. Niemniej jednak w sierpniu przewaga ofert z Rosji zmalała.
Chiny wstrzymują kupno zbóż
Dla światowego handlu zbożem istotne są również informacje napływające z Chin. Tamtejszy rząd zwołał najważniejszych importerów na spotkania i zasugerował wstrzymanie zakupów jęczmienia i sorgo. Ten ruch, przed prognozowanymi rekordowymi zbiorami zbóż w tym roku, jest najnowszym wysiłkiem Chin, aby złagodzić krajową nadpodaż i wzmocnić lokalne ceny. Chiny są największym na świecie nabywcą jęczmienia i sorgo, najwięcej kupują go zwykle z Australii i USA. Nowe środki prawdopodobnie wpłyną na dostawy od listopada do pierwszego kwartału przyszłego roku,
Ceny sorgo i jęczmienia w Chinach są bliskie najniższego poziomu od ponad trzech lat. Chiny to także potężny importer kukurydzy, zapasy tego ziarna w południowych portach kraju są bliskie najwyższego poziomu od dwóch lat.
Żywiec i warchlaki w miarę stabilne
Na krajowym rynku żywca wieprzowego w stosunku do ubiegłego tygodnia, nie ma większych zmian. Ceny pozostają w miarę stabilne, rolnikom ze stref ASF coraz trudniej sprzedać zwierzęta. Niemiecka duża giełda ciągle nie daje sygnałów do wzrostu cen, wskazując, że podaż i popyt są tam zrównoważone. Cena pozostała więc na poziomie 2 euro/ kg w klasie E.
Pomimo tego, że duńska giełda nie daje sygnałów do wzrostu cen warchlaków, w Polsce niektórzy decydują się na lekkie wzrosty górnych progów cenowych.
Nawozy i paliwa tanieją
Po okresie względnej stabilizacji, tanieją nawozy, obniżki są szczególnie widoczne w przypadku nawozów azotowych. Ruch u dystrybutorów większy.
Na światowych giełdach paliw ropa naftowa w mijającym tygodniu zaczęła odrabiać niedawne spadki, ale zwyżki cen surowca nieprędko znajdą odzwierciedlenie na polskim rynku paliw, wskazują analitycy z epetrol.pl. Według nich na początku września kierowcy mogą liczyć na obniżki cen benzyny i oleju napędowego. Ceny Pb 95 znajdą się w przedziale 6,12–6,25 zł/i, ON –6,12–6,25 zł/l. Na obniżki nie mogą natomiast liczyć tankujący autogaz – w przyszłym tygodniu przeciętnie w kraju za litr tego paliwa będzie się płacić 2,8–2,87 zł.
Magdalena Szymańska