Czy ceny pszenicy zaczną rosnąć? To zależy od Francji. Raport rynkowyPaweł Twardowski
StoryEditorRaport rynkowy z 2 sierpnia

Czy ceny pszenicy zaczną rosnąć? To zależy od Francji. Raport rynkowy

02.08.2024., 16:11h

Ceny zbóż w skupach co chwilę się zmieniają – raz rosną, by za chwilę spadać. Ale analitycy twierdzą, że już wkrótce mogą zacząć rosnąć ceny pszenicy. Za to spadać mogą ceny tuczników. Ceny warchlaków już spadają. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych na początku sierpnia 2024?

Ceny zbóż w skupach dość zmienne

Na krajowym rynku zbóż niewielka huśtawka cenowa. W skupach ruch minimalnie się zwiększył. Handlowcy zauważają jednak pewną prawidłowość: ruch zwiększa się, kiedy ceny spadają, natomiast w momencie podwyżek zamiera, a zwiększa się liczba telefonów z zapytaniami o ceny.

Trudne żniwa na zachodzie Europy, a zbiory słabiutkie

Zbiory w Europie Zachodniej są nadal trudne i przerywane przez deszcz. Plony są słabe i niższe od średniej z poprzednich lat. We Francji, wiodącym producencie pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej, rozczarowujące zbiory i wyjątkowo mniejsza powierzchnia przeznaczona pod pszenicę mogą sprawić, że 2024 r. będzie najsłabszym zbiorem pszenicy miękkiej od 40 lat. Eksport z Europy Zachodniej jest trudny ze względu na brak popytu. Kupujący są bowiem zainteresowani bardziej dostawami z Basenu Morza Czarnego. Rosjanie pomimo utrzymujących się niekorzystnych warunków pogodowych w wielu regionach produkujących zboże, nie zmieniają jak na razie prognozy zbiorów.

Niskie ceny zbóż z Europy Wschodniej wpływają na ceny pszenicy na Matifie

Umowy na zakup nowego ukraińskiego zbioru pszenicy, który jest obecnie w trakcie realizacji, zostały już podpisane nie tylko na sierpień, ale i na wrzesień. Ogólnie rzecz biorąc, na rynku pszenicy dominują morowe nastroje. Niskie ceny na Morzu Czarnym są tak samo złe, jak duża podaż w Ameryce Północnej. Ceny zbóż z Rosji, Ukrainy, Rumunii i Bułgarii w dalszym ciągu wywiera presję na ceny zbóż na Matifie.

Analitycy oczekują wzrostu cen pszenicy

Nastroje co do przyszłości są jednak bardziej optymistyczne – analitycy oczekują wzrostu cen pszenicy. Istotnym czynnikiem wspierającym wzrost cen jest globalna redukcja produkcji zbóż. Produkcja pszenicy w UE ma spaść o 10 milionów ton, w Rosji o 10 milionów ton, a na Ukrainie o 3-4 miliony ton. Tylko USA prognozują wzrost produkcji o 4 miliony ton, co nie zrekompensuje redukcji w UE i Rosji.

Ceny rzepaku pod presją

Spadek cen ropy do najniższego poziomu od prawie dwóch miesięcy, w szczególności wynikający z niepewności co do sytuacji w chińskiej gospodarce, odbija się cenach na kukurydzy i nasionach oleistych, z których część wykorzystywana jest do produkcji biodiesla.

Presję na rynek rzepaku wywierają ponadto dobre perspektywy zbiorów soi w USA, spadające ceny oleju palmowego. Rekordowe zbiory przewidywane są także dla Brazylii. Z drugiej jednak strony spadają oczekiwania zbiorów rzepaku, słonecznika i soi. Pomimo tego, że z Ukrainy w lipcu wyjechało więcej rzepaku niż przed rokiem, wielu tamtejszych producentów, którzy jeszcze nie mają umów na dostawy, przekłada sprzedaż na później.

Nie można jednak zapominać o tym, że rosnące napięcia na Bliskim Wschodzie zwiększają obawy przed ograniczeniami dostaw ropy, co może przełożyć się na ceny oleistych.

Żywiec wieprzowy – niskie podaż, popyt i cena

Na rynku trzody chlewnej nie ma niespodzianek cenowych pomimo tego, że ASF się rozwija nie tylko w Polsce, ale tak w Niemczech. Szczyt wakacji w południowej Europie zakłóca przerób, a wysokie temperatury nie sprzyjają wzrostowi tuczników ani kolejnym wsadom. Ceny na VEZG zostały utrzymane na poziomie 2,10 euro/kg w klasie E, ale zauważalna jest presja na obniżenie stawek. Ogólnie jednak w Europie jest problem, po pierwsze ze wzrostem konsumpcji i akceptacją przez konsumentów wyższej ceny a po drugie z eksportem do kraj trzecich. Te dwa czynniki wywierają silną presją na ceny.

W USA ceny żywca nadal spadają, konsumpcja mięsa utrzymuje się na dobrym poziomie, podobnie jak eksport. W Brazylii żywiec drożeje od dwóch miesięcy, ale i tak jest tańszy od konkurencji eksportowej.

Na krajowym rynku prosiąt obniżki i podążają za spadkami w Danii. Tam od początku czerwca ceny 30-kilogramowych warchlaków spadły o ponad 19%. W stosunku do ubiegłego tygodnia ceny warchlaków z importu spadły u nas o 10–20 zł za sztukę a krajowych między 10 a 50 zł/szt.

Nawozy lekko droższe, paliwa jeszcze stabilne

U dystrybutorów nawozów ruch spory. Asortyment nawozów jest uzupełniany i ogólniej taniej nie jest, aczkolwiek są dystrybutorzy, którzy lekko obniżyli ceny. Różnice cenowe wynikają zapewne z tego z jakich dostaw pochodzą nawozy.

Analitycy z e-petrol.pl, pomimo dynamicznych zmian w cenach surowca na rynkach międzynarodowych na razie nie przewidują większych zmian na polskich stacjach. Zapowiadają zrównanie średnich cen benzyny Pb95 i oleju napędowego. Według nich między 5 i 11 sierpnia benzyna Pb95 i olej napędowy, będą kosztować między 6,31 a 6,42 zł/l. Jednocześnie uczulają, że napięta sytuacja na Bliskim Wschodzi może spowodować, że w każdej chwili ropa naftowa znacznie silnie drożeć, co może doprowadzić do zmian w cenach paliw w przyszłości.

Ze względu na problemy z dostępnością w ostatnich tygodniach taniego LPG ze Wschodu, analitycy przewidują, że ceny LPG do 11 sierpnia wzrosną do 2,70–2,77 zł/l.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. grudzień 2024 13:48