Rosną ceny kukurydzy a spadają pszenicy Raport rynkowy z 25 10 2024Elewarr
StoryEditorRaport z rynków rolnych

Rosną ceny kukurydzy, a spadają pszenicy. Raport rynkowy 25.10.2024

25.10.2024., 18:00h

W skupach rosną ceny kukurydzy. Rośnie też cena żyta. Za to spadają ceny pszenicy. Również na giełdzie. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych 25 października?

W skupach rośne cena kukurydzy

Na krajowym rynku zbóż ruch jeszcze mniejszy niż przed tygodniem. Wydaje się, że firmy skupowe i przetwórcy chcą jeszcze ściągnąć z rynku jak najwięcej kukurydzy, stąd podnoszą ceny. Niektórzy podnieśli również ceny żyta. Ceny pszenicy stoją w miejscu albo lekko spadają i to pomimo osłabienia złotego. Zarówno młyny jak i przetwórcy narzekają na brak dostaw ziarna, stąd zaczynają posiłkować się importem np. ze Słowacji.

Cena pszenicy na Matif spada

Ceny pszenicy nie zdołały się utrzymać także na giełdach. Ciągle na przeszkodzie wzrostów ciąży zwiększona podaż z Rosji. Spadki cen wspierane są także przez wyższe prognozy plonów w Argentynie i Australii, jak również postępy w zbiorach w USA. Aczkolwiek zapowiedzi bardzo dobrych zbiorów w Australii są już studzone.

Ceny unijnej pszenicy ciągle jednak nie są na tyle konkurencyjne, by wesprzeć eksport do krajów trzecich. Rynkiem pszenicy w najbliższych miesiącach może wstrząsnąć La Nina. Według Narodowej Agencji ds. Oceanów i Atmosfery USA (NOAA) susza spowodowaną La Nina dotknie kluczowe obszary uprawy pszenicy na amerykańskich równinach. W ciągu ostatniego tygodnia susza dotknęła około 52% obszarów uprawy pszenicy w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy dwa tygodnie wcześniej odsetek ten wyniósł 44%.

Rosną ceny kukurydzy i rzepaku na globalnych rynkach

W przypadku natomiast kukurydzy, globalne ceny wspierane są przez dobre dane o amerykańskim eksporcie oraz wzmożony popyt z tamtejszego sektora bioetanolu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zbiory kukurydzy w USA mają być rekordowe. Na stabilizację cen kukurydzy na giełdach wpływają także przedłużające się zbiory we Francji.

Z kolei cenom rzepaku sprzyjają rosnąca zmienność cen oleju palmowego oraz warunków pogodowych w kluczowych regionach produkcyjnych, takich jak Indonezja i Malezja. Niepewne i zmienne są też warunki pogodowe w Kanadzie i Australii, które są największymi eksporterami rzepaku na świecie. Ostatnio na ceny rzepaku wpłynęły także problemy z dostawami rzepaku z Australii do Chin wywołane napięciami handlowymi, stąd tamtejsi importerzy zwiększyli zainteresowanie europejskimi nasionami. W UE zbiory rzepaku są jednak niższe niż w ubiegłym sezonie.

Ceny świń lecą w dół

Spory szok na rynku żywca wieprzowego wywołał spadek z 2 do 1,92 euro/kg ceny na dużej giełdzie w Niemczech. Jest on tłumaczony nadmierną podażą i silną presją cenową ze strony ubojni. To niestety pociągnęło spadki cen w Polsce. Co jednak ciekawe tej presji nie uległy ceny w Danii. Popyt na duńskie mięso jest bowiem duży. Analitycy uważają, że to, w jakim kierunku pójdzie rozwój cen żywca wieprzowego na unijnym rynku, będzie uzależnione od popytu pod katem świąt bożonarodzeniowych.

Spadające ceny żywca wieprzowego pociągnęły za sobą spadki cen prosiąt zarówno tych z importu, jak i krajowych.

Ceny nawozów na razie stabilne

Pomimo dużego szumu wokół rosnących cen nawozów, jednak utrzymują się one na w miarę stabilnym poziomie. Alarmujące są natomiast dane wskazujące na bardzo wysoki import nawozów z Rosji zarówno do Unii, jak i do Polski. Ostatnio Rosja zwiększyła kontyngent eksportowy na nawozy mineralne, który obowiązuje do końca listopada 300 tys. t i dotyczy to nawozów wieloskładnikowych. Z najnowszych informacji wynika także, że system kwotowy na eksport nawozów mineralnych będzie przedłużony o kolejnych 6 miesięcy do końca maja i będzie opiewał na około 19,2 mln ton, tj. o około 1 mln t poniżej obecnego.

image
Ceny pszenicy

Jakie będą ceny pszenicy na początku 2025 roku? Prognozy ekspertów

Ceny oleju napędowego od 5,98 do 6,09 zł/l

Prognozy analityków z epetrol.pl na ostatni tydzień października zapowiadają stabilizację cen. Benzyna Pb 95 będzie kosztować w najbliższym tygodniu 5,95–6,07 zł za litr, ON – 5,98-6,09 zł/l. Zdrożeje natomiast autogaz, którego średnia cena powinna kształtować się między 2,99 a 3,08 zł za litr. Analitycy ostrzegają tankujących autogaz, że będą musieli zaakceptować systematyczne podwyżki cen w najbliższych tygodniach. Zmienia się bowiem kierunek dostaw tego paliwa do Polski.

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 12:35