Rośnie cena pszenicy, a spadają ceny świń. Raport rynkowy z 26 stycznia 2024Elewarr i Dominka Stancelewska
StoryEditorRaport rynkowy z 26.01.2024

Rośnie cena pszenicy w skupach, ale cena tuczników spada. Raport z rynków rolnych

26.01.2024., 18:11h
Część punktów skupu, w tym Elewarr, podniosło ceny pszenicy paszowej. Stosunkowo wysoka jest cena owsa. Za to spadają ceny świń. Analitycy rynkowi wskazują, że dla tego segmentu kluczowe teraz będą ruchy na niemieckiej giełdzie. A co się dzieje z cenami nawozów i paliwa? Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych pod koniec stycznia?

Rynek z małymi wahaniami cen zbóż. Nieco wzrosła cena pszenicy paszowej

Na krajowym rynku zbóż kolejny tydzień bez większych zmian. Korekty cen są niewielkie, Elewarry podniosły nieco ceny pszenicy paszowej, nadal na stosunkowo wysokim poziomie utrzymują się ceny owsa. Po ilości zapytań, skupujący oceniają, że rolnicy zaczynają coraz bardziej interesować się sprzedażą, ale ceny skupu ich nie zadowalają. Uczestnicy rynku coraz bardziej przyglądają się, stanom plantacji.

Jak pogoda w styczniu wpłynie na zbiory zbóż w żniwa?

Silne kontrasty pogodowe na początku 2024 r. mają mieszany wpływ na uprawy. Podczas gdy na początku nowego roku przez północną Europę przetoczyła się fala zimna, w Europie Południowo-Wschodniej panowały znacznie cieplejsze warunki. W Północno-Zachodniej, Środkowej i Wschodniej Europie również występował duży nadmiar opadów, podczas gdy w regionach śródziemnomorskich występowały znaczne deficyty. W niektórych regionach wystąpiła nawet susza.

W Danii i krajach bałtyckich możliwe są szkody w uprawach ozimych, do czego mogły przyczynić się ulewy i spadki temperatury na przełomie grudnia i stycznia, przy niewystarczającej pokrywie śnieżnej. Oczekuje się, że w innych regionach szkody będą możliwe do opanowania, ponieważ pokrywa śnieżna była tam wystarczająca uchronić uprawy przed utrzymującym się mrozem.

W ciągu ostatnich 4 tygodni duże obszary Europy Środkowo-Wschodniej, krajów Beneluksu, północno-zachodnich Niemiec, Austrii, Czech i Polski zostały szczególnie dotknięte nadmiernymi opadami deszczu, które doprowadziły do regionalnych podtopień.

Z kolei na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Hiszpanii, na południu Włoch, w południowo-zachodniej Rumunii, w Grecji i na Cyprze wystąpiły znaczne deficyty wody.

Cieplej niż zwykle było na Węgrzech, w Słowenii, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, południowej Ukrainie, południowej Rosji i północno-wschodniej Turcji. Jest to korzystne dla budowania zapasów zbóż, istnieją jednak obawy dotyczące tolerancji na zimno i ryzyka szkód spowodowanych mrozem.

Jak kryzys na Morzu Czerwonym może wpłynąć na rynek zbóż?

Obecnie handlowcy próbują spekulować na temat kryzysu na Morzu Czerwonym, wzrostu przewozów towarowych na świecie i innych globalnych problemów, aby udowodnić, że ceny pszenicy i kukurydzy na Ukrainie powinny być niższe niż obecnie. Jednocześnie zapasy pszenicy są na wystarczającym poziomie. Na rynku importerów ceny praktycznie się nie zmieniły. Jedynym nabywcą, który próbuje kupić relatywnie taniej, jest Turcja. Hiszpania i Włochy obniżyły cenę nieznacznie. Na rynkach eksportowych wielkiego spadku nie widać. Pojawia się parcie ze strony handlu, aby kupować taniej ukraińską pszenicę paszową i kukurydze. Tej drugiej wzrosła co prawda podaż, ale jej ceny w Europie są raczej stabilne.

Cena tuczników spada na łeb, na szyję

Na krajowym rynku żywca wieprzowego duże obniżki, podobnie jest też w Belgii, w Niderlandach i w Danii. I to pomimo tego, że Niemcy utrzymały cenę na dużej giełdzie na poziomie 2 euro/kg wbc, ale z kolei to oni dali sygnał do spadków przed tygodniem. Hiszpanie wygrali na tym, że sprzedali dużo mięsa na unijny rynek w okresie przedświątecznym co pozwala im utrzymać cenę a co przyczyniło się do obniżki cen w krajach, które kupowały hiszpański towar. Ogólnie jednak, jak twierdza tamtejsi eksperci, wszystko teraz w rękach Niemców, jeśli oni zdecydowaliby się na obniżki, ceny polecą w dół także w pozostałych krajach, chociaż nadal dużo mówi się o tym, że w Europie nie ma nadpodaży świń.

Vion potężny holenderski gigant zamyka rzeźnie na północy Niemiec, brakuje bowiem świń do wypełnienia mocy produkcyjnych i nie ma również na nią nabywców. Cenę utrzymują także Francuzi, tam popyt jest napędzany przez duże promocje mięsa wieprzowego oferowanej przez markety.

Ceny trzody w USA przestały spadać, w Brazylii cena jest niska i nadal wyższa od amerykańskiej, ale niższa od europejskiej. W Chinach, pomimo tego, że zbliżają się obchody Nowego Roku, ceny nadal spadają. Analitycy rynkowi zwracają uwagę na spadek popytu eksportowego z Chin w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku.

Cena prosiąt praktycznie bez zmian

Z powodu spadku cen świń w Polsce, w coraz mniej komfortowej sytuacji znajdują się producenci żywca w cyklu otwartym. Już blisko od dwóch miesięcy ceny na duńskiej giełdzie warchlaków nie zmieniają się. U nas też korekty w cennikach prosiąt nie są duże.

Ceny nawozów bez większych zmian, a ceny paliwa lekko w górę

Na rynku nawozów po ubiegłotygodniowych korektach spokojnie. Jedni dystrybutorzy oczekują nowe dostawy, inni z kolei lekko obniżają ceny, żeby sprowokować popyt. Jak na razie nie ma czynników, które by miały powodować wzrosty cen.

image
Ceny bydła 2024

Jałówki droższe nawet o 70 gr. Jakie są aktualne ceny bydła w Polsce?

Jak wskazuje epetrol.pl, wzrost cen ropy naftowej przy jednoczesnym osłabieniu złotówki, to scenariusz, który szybko znajduje przełożenie na hurtowe ceny paliw w Polsce. Przy aktualnej sytuacji na rynku paliw koszty tankowania będą rosły a szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco:

  • PB 95 – 6,24–6,37 zł/l,
  • ON – 6,43–6,56 zł/l,
  • autogazu – 2,84–2,90 zł/l.

image
Zwrot akcyzy za paliwo 2024

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024: STAWKI, terminy, wniosek do pobrania

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 20:33