Wzrost cen trzody chlewnej w 2025 r.
Jak informuje niemiecki portal agrarheute.pl, holenderski Rabobank opracował analizę, z której wynika, że ceny trzody chlewnej w UE w 2025 roku wzrosną. Eksperci przewidują również, że pogłowie świń ulegnie redukcji.
Analitycy zakładają, że ograniczona podaż wieprzowiny w połączeniu z sezonowym wzrostem popytu najprawdopodobniej spowoduje podwyżkę cen świń.
Wstrzymanie wzrostu cen wieprzowiny
Jak się jednak okazuje, na razie lokalne firmy przetwórcze w UE wstrzymują się z podnoszeniem cen, czego powodem są groźby Chin dotyczące wprowadzenia środków antydumpingowych. Zdaniem ekspertów, w związku z tym, eksport wieprzowiny z UE jest obarczony dużą niepewnością.
Dlaczego ceny wieprzowiny wzrosną?
Eksperci Rabobanku zakładają, że w przyszłym roku rolnicy będą produkować mniej wieprzowiny niż obecnie. Ich zdaniem, przewidywane zmniejszenie produkcji w UE i Wielkiej Brytanii wyniesie 0,5%.
Największy spadek pogłowia trzody chlewnej jest prognozowany dla Holandii, w której populacja ma się zmniejszyć o 10-15%, co ma być efektem haskiej polityki środowiskowej. Już po pierwszym półroczu 2024 r. populacja loch w tym państwie spadła o 6,3% w stosunku do grudnia 2023 r.
Spadek produkcji wieprzowiny w Niemczech
Jak zakłada Agrarmarkt Informations-Gesellschaft (AMI), spadek produkcji wieprzowiny w roku 2025 wystąpi również w Niemczech i wyniesie on ok. 35 mln t, czyli spadnie o 0,9% do 3,921 mln t masy ubojowej.
Lokalny rynek ma ulec destabilizacji przez nowe regulacje polityczne i społeczne. Zdaniem ekspertów Rabobanku, jednym z najważniejszych problemów, z jakimi borykają się hodowcy trzody chlewnej w krajach UE, jest wysoka presja epidemiologiczna na zwierzęta gospodarskie takich chorób, jak: zespół rozrodczo-oddechowy świń (PRRS) i afrykański pomór świń (ASF). Istotny wpływ mają również wzrastające koszty produkcji w wielu firmach.
Wzrasta koszt utrzymania świń dla rolników
Jak wskazują analitycy Rabobanku, rolnicy w UE borykają się ze wzrastającymi kosztami utrzymania śwń. Obecnie zwiększa się średni koszt produkcji trzody chlewnej w, który oscyluje w granicach ok. 2 euro/kg masy ubojowej. Jeszcze w IV kwartale 2024 r. przewidywany jest nieznaczny wzrost cen pasz będący efektem występującej w poprzednich miesiącach suszy, która objęła znaczny obszar upraw kukurydzy i soi w Ameryce Północnej i Południowej. Ponadto np. w Holandii na wzrost kosztów utrzymania świń przekładają się rwniez podwyżki cen obornka i utrzymania pracownika.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: AgE, Rabobank, Agrarheute