Ceny pszenicy na giełdzie spadają
Na rynku zbóż panuje duża huśtawka cenowa. Pogarszające się perspektywy światowej produkcji zbóż wywołały wyraźne podwyżki cen zbóż w maju. Notowania pszenicy na giełdzie Matif przekroczyły poziom 260 euro/t. Ale potem spadły.
- Czerwiec przyniósł już wyraźną korektę cen w dół m.in. pod wpływem zmniejszonego pesymizmu, co do zbiorów u głównych graczy. Ceny na koniec czerwca ustabilizowały się na poziomie poniżej 230 EUR/t, wyższym niż na koniec pierwszego kwartału 2024, choć wciąż poniżej poziomu ubiegłorocznego – czytamy w najnowszym wydaniu AgroNawigatora banku PKO BP [obecnie notowania wrześniowego kontraktu spadły do 213 euro/t – przyp. red.].
PKO BP: ceny pszenicy nawet o 12% niższe
Zdaniem bankowych analityków w drugiej połowie roku ceny pszenicy w Polsce będą niższe nawet o 12 proc.
- Oczekujemy, że w drugiej połowie 2024 przeciętna cena skupu pszenicy w Polsce będzie niższa o 2-12 proc. r/r. Założeniem jest realizacja prognoz dotyczących światowych zbiorów w sezonie 2024/25 – czytamy w raporcie (przypomnijmy - według GUS cena skupu pszenicy w II półroczu 2023 r. wyniosła 89,35 zł za 1 dt).
Eksperci nie wykluczają jednak wzrostów cen w relacji rocznej pod koniec roku, czyli w czwartym kwartale.
- Ryzykiem dla naszej prognozy są zmiany uwarunkowań pogodowych oraz ryzyka geopolityczne. Możliwa odbudowa popytu na surowce rolne będzie prawdopodobnie oddziaływała w kierunku wzrostów cen – tłumaczą.
USDA podnosi zbiory zbóż
W kierunku spadku cen oddziałuje najnowszy raport USDA, który podnosi produkcję pszenicy na świecie o 0,9 proc. r/r (wobec prognozy +0,2 proc. r/r w czerwcu). Obniża za to produkcję kukurydzy o 0,05 proc. r/r (-0,4 proc. r/r).
KE: w Polsce zbiory niższe o 3 proc.
Z prognoz KE też wynika, że zbiory zbóż w UE-27 wzrosną o 1,8 proc. r/r, głównie w wyniku lepszych zbiorów kukurydzy i jęczmienia. Ale w Polsce zbiory te mogą być niższe o 3 proc. r/r z uwagi na suszę.
Rośnie eksport zboża z Polski
Na wysokim poziomie utrzymuje się sprzedaż zagraniczna zbóż z Polski. W pierwszych 10-mies. sezonu 2023/24 wyniosła 10,7 mln t, co oznaczało wzrost aż o 17 proc. r/r. Przy wyraźnie niższym imporcie pozwoliło to na uzyskanie rekordowo wysokiej nadwyżki w handlu zbożami sięgającej 9,7 mln t. (+70 proc. r/r).
- Warto jednak zaznaczyć, że wpływy z eksportu, mimo wyraźnie wyższego wolumenu, były o 18 proc. r/r niższe na skutek spadku cen zbóż – czytamy w raporcie, w którym analitycy dodaję, że unijny eksport zbóż w sezonie 2023/24 wyniósł 42 mln t, a więc spadł o 2 proc. r/r.
oprac. Kamila Szałaj