Jak rolnicy walczą z przymrozkami? Straty w sadach przerażają [FOTO]M. Kołacz KODR, Facebook: Marek Krasnowski
StoryEditorSadach

Jak rolnicy walczą z przymrozkami? Straty w sadach przerażają [FOTO]

22.04.2024., 10:00h
Ciepły początek kwietnia okazał się tragiczny w skutkach dla sadowników, którzy walczą obecnie z przymrozkami. W ruch poszedł nawet helikopter.

Zimna Zośka przyszła miesiąc wcześniej

W tym roku przełom marca i kwietnia był bardzo ciepły. Termometry wskazywały miejscami nawet 30°C, a przyroda oszalała. Drzewa owocowe zakwitły zdecydowanie za szybko, a niektóre z nich, np. śliwy, zdążyły już przekwitnąć! Ostatnie, mroźne noce dały się we znaki sadownikom, którzy robili wszystko, by zabezpieczyć swoje drzewka przed spadkiem temperatury, niestety, podobno najgorsze dopiero przed nimi. Teraz specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego mówią o przyspieszonej „Zimnej Zośce”.

W artykule przeczytasz o:

Zimna Zośka w kwietniu

Rolnicy, sadownicy i ogrodnicy doskonale znają „Zimną Zośkę” i wiedzą, kiedy należy spodziewać się odwiedzin tego „gościa”. Z informacji przekazanych przez rzecznika prasowego IMGW PIB Grzegorza Walijewskiego dziennikarzom portalu kobietawsadzie.pl jednoznacznie wynika, że „Zimna Zośka” w tym roku złożyła swoją wizytę zdecydowanie wcześniej.

– Kolejne noce będą mroźne, z przymrozkami. Zazwyczaj mówiliśmy o tzw. zimnej Zośce w maju. Teraz pojawia się kilka tygodni wcześniej – zapowiedział Walijewski.

W nocy z 22 na 23 marca br. temperatura może spaść do nawet -8°C!!!

Sadownicy liczą straty

Do maja jeszcze tydzień, a sadownicy już dziś wiedzą, że straty, które poniosą z powodu wahań temperatur, będą ogromne i wyniosą od 80 do 90%! W Internecie aż zaroiło się od zdjęć z sadów, w których płoną ogniska. W ten sposób sadownicy starają się zwiększyć temperaturę i ochronić swoje plantacje.

Fali przymrozków doświadczył jeden z pilskich sadowników, który już wie, że poniósł 100-procentowe straty.

Winiarze toczą walkę z przymrozkami helikopterem

Poza producentami owoców pestkowych z mrozem walczą również właściciele winnic. W Zaborze (woj. lubuskie) w jednej z winnic do walki z przymrozkami jest wykorzystywany helikopter.

Jak poinformował Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku, przeciwdziałanie przymrozkom za pośrednictwem śmigłowca polega na przelatywaniu odpowiedniego helikoptera nad winnicą. Podczas przelotów powstają zawirowania powietrza, powodujące cyrkulację jego cieplejszych warstw (ogrzewanych ogniskami) na poziom gruntowy i znaczne ocieplenie winorośli na ziemi. Taki zabieg powoduje wzrost temperatury do 7°C.

Przymrozek w sadzie

Zapobieganie przymrozkom w sadzie nie dosyć, że jest skomplikowane, to jeszcze kosztowne. Do najbardziej popularnych metod przeciwdziałania mrozom należy okrywanie krzewów. Innym, polecanym sposobem jest dokarmianie dopąkowe i dolistne kwiatów oraz małych zawiązków, co umożliwia im walkę z niskimi temperaturami. Do kosztownych metod przeciwdziałania mrozom należy zaliczyć montaż instalacji wodnych – przeciwprzymrozkowych.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: kobietawsadzie.pl, wp.pl, LOR w Kalisku

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 17:30