Istniejący od 2010 roku kompleksowy obiekt do suszenia i przechowywania zbóż, składający się z 10 silosów o łącznej pojemności 3260 ton, pozwala uzyskać odpowiednie warunki przechowywania zbóżMarek Kalinowski
StoryEditorUprawa

73 odmiany kukurydzy przygotowane na Dzień Kukurydzy TPR

19.07.2024., 08:00h
Ok. 98% gruntów w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wilanów-Obory SGGW uprawianych jest bezorkowo. Zależnie od rośliny jest to uprawa pasowa albo uproszczona. Jedynie pod ziemniaki czasami przeprowadzana jest orka, ale jeżeli mają być uprawiane na najcięższych w gospodarstwie stanowiskach, też uprawiane są bez orki.

Zdaniem Arkadiusza Wilkowskiego, wicedyrektora RZD Wilanów-Obory SGGW, w uprawie ziemniaka, który wymaga pulchnej gleby, orka na mocnych stanowiskach jest gorsza od pogłębionej, ale bezorkowej uprawy. Po orce oraz koniecznych wiosną zabiegach doprawiających wtórne zbrylanie gleby na skutek intensywnych opadów jest szkodliwe dla jakości bulw.

Kiedy odbędzie się Dzień Kukurydzy organizowany przez TPR?

Od krótkiej historii tego pola zaczynamy, bo właśnie na tym stanowisku, po ziemniakach uprawianych w ub.r. akurat po orce, są założone poletka 73 odmian kukurydzy. Tutaj, w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wilanów-Obory Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, „Tygodnik Poradnik Rolniczy” organizuje Dzień Kukurydzy. Odbędzie się 4 września br., start wydarzenia o 9:00 i już teraz zachęcamy wszystkich do rejestracji na to spotkanie z nami, z kukurydzą i z nauką.

Program spotkania i rejestracja udziału dostępne są TUTAJ.

image
Dokładnie przy tej kukurydzy spotkamy się 4 września na Dniu Kukurydzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wilanów-Obory SGGW. Poletka są przygotowane i pod ciągłą pieczą (od prawej) Arkadiusza Wilkowskiego, wicedyrektora RZD Wilanów-Obory SGGW i agronoma Adama Gołębiewskiego
FOTO: Marek Kalinowski

Będzie to spotkanie z nauką, bo nie zabraknie ekspertów i naukowców nie tylko od technologii uprawy kukurydzy, ale też od jej wykorzystania w produkcji mleka. W Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wilanów-Obory SGGW prowadzona jest także produkcja zwierzęca. Wszak to zakład doświadczalny, który od Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oddalony jest zaledwie o 14 km. W programie nie zabraknie pokazu maszyn używanych w technologii uprawy pielęgnacji i zbioru kukurydzy.

Jakie odmiany kukurydzy będzie można porównać na Dniu Kukurydzy TPR?

Wróćmy do poletek i historii stanowiska, na którym rosną 73 mieszańce kukurydzy. W ramce poniżej znajduje się lista firm i odmian, które można będzie porównać na Dniu Kukurydzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wilanów-Obory SGGW.

image
73 odmiany kukurydzy przygotowane na Dzień Kukurydzy TPR
FOTO: Marek Kalinowski

Jakie działania naprawcze gleby były prowadzone w Wilanowie-Oborach?

Jak podkreśla Arkadiusz Wilkowski, z którym lustrowałem przygotowane poletka – zbiór przedplonowych ziemniaków w ub.r. był długi, trudny (duża ilość opadów) i miało to duży wpływ na destrukcję gleby. Ciężkie maszyny do zbioru ziemniaków zawsze zagęszczają glebę, a przy dużym jej uwilgotnieniu jeszcze mocniej. Dlatego z początkiem wiosny zaczęły się działania naprawcze.

  • 10 marca zastosowano 3 t/ha pylistego wapna węglanowego i głęboką uprawę gruberem Amazone (na ok. 25 cm) rozluźniającą glebę, zwłaszcza w miejscach wyjeżdżonych kolein.
  • 16 kwietnia z odpowiednim odstępem od wapnowania, zastosowano obornik w dawce ok. 30 t/ha, który natychmiast po rozrzuceniu był płytko przemieszany z glebą talerzówką.
  • 22 kwietnia przedsiewnie zastosowano KornKali w dawce ok. 100 kg nawozu/ha.
  • 10 maja mieszańce kukurydzy były siane z wykorzystaniem maszyn do siewu pasowego w zagęszczeniu 83 tys. ziaren/ha, rozstawie rzędów 50 cm i razem zastosowano na głębokość ponad 20 cm podsiew ok. 50 kg/ha fosforanu amonu. Tuż przed siewem zastosowano ok. 150 kg/ha mocznika i wymieszano go płytko z glebą. Na poletkach odmianowych była to stała dawka azotu, aby zminimalizować ilość czynników mogących mieć wpływ na zmienność warunków rozwoju roślin. Natomiast ta sama operacja (średnio 150 kg mocznika/ha) na polach produkcyjnych kukurydzy była aplikowana na zmiennym nawożeniu. Więcej zastosowano tam, gdzie według historycznych map plonów i zasobności oraz z uwzględnieniem mozaikowatości gleby, potencjał plonowania kukurydzy jest wyższy.

Przedsiewną agrotechnikę, zakładanie poletek i zabiegi powschodowe nadzorował Adam Gołębiewski, agronom w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wilanów-Obory SGGW. Jak mówi, po siewie było sucho, ale szybko to się zmieniło. Gleba była ciepła i wszystkie odmiany na poletkach wystartowały równym tempem. Mniej więcej 10 dni po siewie odmiany równo powschodziły.

  • 7 czerwca i w nieco spóźnionej fazie kukurydzy (6–7 liści) wykonano odchwaszczanie powschodowe herbicydami Tudor 0,75 l/ha+ Metos 0,5 l/ha. Takim zestawem odchwaszczano poletka mieszańców kukurydzy, ale także wszystkie produkcyjne pola kukurydzy.

Kukurydza była intensywnie dokarmiona dolistnie, m.in. produktami: 7 kg/ha siarczanu magnezu, Cynkophos 1,5 l/ha, Proleaf Max 4.0 1,5 l/ha, a także dodatkiem boru i manganu. Co to dało, jakie znaczenie mają poszczególne pierwiastki napiszemy wkrótce po kolejnej wizycie na poletkach.

Jakie chwasty występują w uprawie kukurydzy na polach RZD Wilanów-Obory?

Głównym problemem w uprawie kukurydzy na polach RZD Wilanów-Obory jest chwastnica jednostronna, ale także ostrożeń polny. Jak mówił Adam Gołębiewski, zabieg herbicydowy na poletkach wykonano co prawda w dość późnej fazie (6–7 liści właściwych kukurydzy), ale z zakładanym skutkiem. Jeden zabieg i chwastnica została zlikwidowana. Zdarzają się jednak miejsca, że akurat ta mieszanka herbicydów w fazie, kiedy pojedyncze egzemplarze ostrożnia były przerośnięte nie zwalczyła tego chwastu w 100%. Ale to naprawdę pojedyncze chwasty.

image
Największe egzemplarze ostrożnia polnego niestety są tylko przyhamowane przez herbicydy, ale na poletkach to naprawdę pojedyncze sztuki
FOTO: Marek Kalinowski

Warto dodać, że w przypadku chwastnicy taka strategia zdaje egzamin. To chwast ciepłolubny i przy wcześniejszym zabiegu, wczesnopowschodowym prawdopodobnie trzeba byłoby wykonać poprawkę. W okresie przed odchwaszczaniem i po odchwaszczaniu było ciepło. Jeden zabieg wystarczył i w ten sposób agronom podchodzi do odchwaszczania kukurydzy w każdym sezonie. Jeden zabieg i efekty ekonomicznie są satysfakcjonujące.

A ponieważ zabieg był dość późny, ciekaw byłem reakcji odmian. Zawsze można mieć wtedy obawy o ewentualną fitotoksyczność. Jednak żadna z odmian nie odczuła jakichkolwiek skutków zabiegu zestawem Tudor + Metos. Jak tłumaczył Adam Gołębiewski, czasami nie ma oznak fitotoksyczności, ale herbicydy, zwłaszcza stosowane późno, mogą powodować zaburzenia hormonalne. Może to się później objawiać skróceniem długości kolby, ale na taką ocenę przyjdzie jeszcze czas.

image
Chwastnica uległa powschodowemu zestawowi herbicydów Tudor + Metos. Widać, że była duża, ale jeden zabieg ją powstrzymał i nie ma wtórnych wschodów
FOTO: Marek Kalinowski

Które kryterium jest najważniejsze przy wyborze terminu siewu kukurydzy?

W Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wilanów-Obory pozycja kukurydzy w strukturze zasiewów rośnie. Rolników może dziwić np. termin siewu poletek na Dzień Kukurydzy wykonany w maju, konkretnie 10 maja. Jak mówił Arkadiusz Wilkowski, najważniejszym kryterium przy decyzji o siewie jest temperatura gleby i doświadczenia z wielolecia. Kukurydza na kiszonkę zawsze jest tutaj siana w pierwszych dniach maja i to się sprawdza. Kukurydza na ziarno siana jest ok. tydzień wcześniej i to też się sprawdza. W tym roku, mimo że wegetacja ozimin i wiosna były ok. 2 tygodnie wcześniejsze, to jednak w okresie przed siewami kukurydzy pogoda nie sprzyjała. Trzeba było zaczekać na okno pogodowe.

Co było przedplonem dla kukurydzy w RZD Wilanów-Obory?

Warto w skrócie opisać miejsce kukurydzy w zmianowaniu w RZD Wilanów-Obory. Znacząca część areału kukurydzy na ziarno wysiewana jest tutaj po wiosennym zbiorze mieszanki gorzowskiej i to właśnie determinuje pewne działania agrotechniczne. W tym roku zbiory mieszanki ruszyły 14 kwietnia, a pierwsze siewy kukurydzy ziarnowej w technologii strip-till 23 kwietnia. Po zakończeniu siewów mieszańców ziarnowych ruszają siewy odmian kiszonkowych o dłuższym FAO, a potem mieszańce kiszonkowe wcześniejsze (te ostatnie siewy też po mieszankach gorzowskich). Dlatego siewy kukurydzy rozciągają się nieco w czasie i trwają ok. 2 tygodni.

Ile hekatrów kukurydzy wysiano w RZD Wilanów-Obory?

W tym roku w RZD Wilanów-Obory kukurydza zajmuje rekordowy areał 320 ha, w tym ok. 220 ha kukurydzy na ziarno. Jak mówi Arkadiusz Wilkowski, w każdym sezonie obok pól produkcyjnych zakładane są poletka na przetestowanie kilku nowych odmian i są podstawą do planowania zasiewów na kolejny sezon. Sztywnego klucza doboru odmian nie ma. Wybór zawęża się oczywiście do konkretnej wczesności odmian, a zdaniem Arkadiusza Wilkowskiego, większe znaczenie dla uzyskiwanych wyników produkcyjnych ma poprawna terminowa agrotechnika niż różnice plenności wykazywane w badaniach COBORU. Oczywiście, jak w każdym gatunku, widoczny jest postęp hodowlany i zwykle na pola w zakładzie trafiają nowe, ale sprawdzone odmiany.

RZD Wilanów – Obory w pigułce:

Rolniczy Zakład Doświadczalny Wilanów-Obory jest jedną z jednostek organizacyjnych SGGW, a jego powierzchnia wynosi około 1360 ha. Część gruntów położona jest w odległości 5 km od siedziby uczelni (około 250 ha – Wilanów, Zawady), główna część (około 780 ha – Obory) w odległości 12 km, a najdalsza część (330 ha – Krobów, Kociszew) w odległości 55 km od siedziby uczelni.

W tej strukturze grunty orne zajmują 1038 ha, stawy – 22 ha, użytki zielone – 93 ha, sady – 20 ha, lasy – 43 ha i pozostałe grunty 44 ha. Na gruntach ornych uprawiana jest głównie pszenica, rzepak, kukurydza ziarnowa, ziemniaki oraz kukurydza kiszonkowa i trawy z przeznaczeniem na pasze objętościowe dla bydła.

Najważniejsze kierunki działalności to produkcja i przechowywanie ziemniaków przeznaczonych do wyrobu chipsów oraz produkcja mleka (stado ok. 360 krów). Zakład prowadzi hodowlę bydła mlecznego rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, a historycznie korzystny wpływ na poprawę jakości mleka dało wprowadzenie planu kojarzeń z uwzględnieniem najlepszych buhajów z różnych krajów – m.in. z Holandii, Francji, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Niemiec. W roku 2010 zastosowano nasienie buhajów rasy szwedzkiej czerwonej, a następnie potomstwo z tego kojarzenia zainseminowano buhajem rasy montbeliarde w celu poprawy zdrowotności krów.

Na terenie Zakładu znajdują się pola doświadczalne z zapleczem socjalnym i dydaktycznym, gdzie istnieje możliwość prowadzenia prac badawczych i doświadczalnych, praktyk i ćwiczeń terenowych dla studentów SGGW oraz zajęć dydaktycznych i przygotowywania prac naukowych z zakresu prowadzonej działalności.

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. wrzesień 2024 21:19