Larwy stonki kukurydzianej na Podkarpaciu
Komunikaty na Platformie sygnalizacji agrofagów wskazują, że na plantacjach prowadzonych w monokulturze na Podkarpaciu obserwuje się intensywne żerowanie larw stonki kukurydzianej na młodych liściach kukurydzy.
Młode rośliny wylegają przez stonkę kukurydzianą
Jak się okazuje, analiza roślin przeprowadzona przez ekspertów 10 czerwca wykazała, że młode rośliny wylegają na skutek żerowania larw na ich korzeniach, które są przez nie silnie ograniczane.
Co istotne, mimo wczesnej pory, w glebie zaobserwowano dominację w pełni wyrośniętych larw w trzecim, czyli ostatnim, stadium rozwojowym. Oznacza to, że stadium rozwoju szkodnika jest przyspieszone.
Konieczne wdrożenie monitoringu na obecność chrząszczy
Monitoring upraw wykazał również obecność pierwszych poczwarek, co oznacza, że konieczne jest już wdrożenie obserwacji obecności chrząszczy. Taki postęp rozwojowy może wskazywać, iż pojawią się w tym roku wyjątkowo wcześnie.
W IOR-PIB zostały już wyłożone pułapki do odłowu osobników dorosłych tego gatunku.
Stonka kukurydziana lubi monokulturę
Stonka kukurydziana doskonale rozwija się w uprawach monokulturowych, ponieważ szkodnik ten przechodzi swój cykl rozwojowy przynajmniej w dwuletniej monokulturze kukurydzy na danym areale. Cykl ten skutecznie zakłóca zmianowanie, czyli 2-3-letnie przerwy. W celu skutecznego zwalczania stonki należy również pozbywać się samosiewów. W rejonach szczególnie narażonych na występowanie stonki kukurydzianej sposobem mogą okazać się odmiany kukurydzy o wzmocnionym systemie korzeniowym. Zagrożenie stonką minimalizuje również wczesny siew.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: Platforma Sygnalizacji Agrofagów, Syngenta.pl