W ostatnich sezonach rzepak plonuje w gospodarstwie między 4 a 5t/haKrzysztof Janisławski
StoryEditorUprawa

Późny siew rzepaku i wiosenne nawożenie RSM. Jak to przekłada się na plony?

30.01.2024., 08:00h
Dariusz Modzelewski, rolnik z Lubelszczyzny, jest zwolennikiem późnych siewów rzepaków. Jesienią ub. roku ich siew zakończył 10 września. To była trafiona decyzja. Mimo wyjątkowo ciepłej i długiej jesieni rośliny nie są wyrośnięte, a rzepaki zostały skracane tylko raz.

Rodzina osiedliła się w Strzyżowie w okresie międzywojennym

Pan Dariusz zajmuje się produkcją roślinną od 1980 roku. Siedziba jego gospodarstwa to Strzyżów w pow. hrubieszowskim, miejscowość położona tuż przy granicy polsko-ukraińskiej.

Jego przodkowie osiedlili się w tym miejscu w okresie międzywojennym. – Mój dziadek zjawił się tu jako osadnik wojskowy w 1920 r. Pochodził z Lublina, był piłsudczykiem, oficerem, otrzymał ziemię z Urzędu Ziemskiego w Hrubieszowie.

Urzędy ziemskie w II RP zostały powołane do wprowadzenia i utrwalenie nowego ustroju rolnego, czyli do przeprowadzenia reformy rolnej.

Hrubieszowskie żyzne czarnoziemy sprzyjają wysokim plonom

Gdy rolnik przejmował gospodarstwo od rodziców, pod pługiem było ok. 7 ha. Obecnie uprawia blisko 160 ha żyznych gleb klasy od I do IV. Większość własnych, reszta to dzierżawy. – Przeważają gleby III klasy – precyzuje Dariusz Modzelewski. – Ciężkie i średnie w uprawie, większość bardzo żyznych czarnoziemów rodzących wysokie plony.

Zaczynał od produkcji nasiennej (m.in. ogórki, rzodkiew, marchew, mozga kanaryjska). W gospodarstwie były też utrzymywane krowy, hodowl...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. styczeń 2025 05:25