Łukasz Siara
StoryEditorUprawa

Czy z rynku zniknie flufenacet? Występuje w 80 opryskach na chwasty w zbożach

30.10.2024., 13:30h

Z rynku znikają kolejne środki ochrony roślin. Rolnicy coraz częściej słyszą o planowanym ograniczeniu flufenacetu. Jakie będą skutki wycofania herbicydu?

Rolnicy chcą, by flufenacet został

Krajowa Rada Izb Rolniczych w imieniu polskich rolników wystąpiła do sekretarz generalnej Copa-Cogeca Elli Tisforu z prośbą o nie wyłączanie z obiegu flufenacetu do czasu aż na rynku pojawi się alternatywna substancja. Ponadto członkowie rady wystąpili również o prowadzenie badań doskonalących metody bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin. Jak wskazują samorządowcy, rolnikom nie jest również obojętny los deltametryny, która także ma zniknąć z rynku.

Flufenacet jest w ok. 80 ś.o.r.

Flufenacet jest substancją herbicydową stanowiącą składnik aż 79 środków ochrony roślin zwalczających chwasty. Zdaniem rolników, zapewnia on największą skuteczność w zwalczaniu:

  • wyczyńca łąkowego,
  • miotły zbożowej,
  • życic.

– Flufenacet jest jednym z nielicznych herbicydów, które skutecznie zwalczają chwasty w uprawach zbóż ozimych i ziemniaków. Utrata tego środka znacząco ograniczyłaby możliwości ochrony roślin przed chwastami, co mogłoby prowadzić do zmniejszenia plonów i obniżenia jakości produkcji – napisali rolnicy.

KRIR popiera działania Copa-Cogeca ws. przedłużenia pozwolenia na flufenacet

KRIR zdecydowanie popiera działania Copa-Cogeca prowadzone w celu zatwierdzenia stosowania flufenacetu na kolejne lata lub opóźnienia wycofania substancji z obiegu. Jak uważają rolnicy, wprowadzenie substancji zastępującej działanie flufenacetu jest niezbędne do prawidłowej ochrony roślin w dobie wyzwań związanych z ochroną środowiska.

Ryzyko stosowania flufenacetu zmniejszą właściwe praktyki rolnicze

Rolnicy proponują, by ryzyko związane ze stosowaniem flufenacetu zminimalizować poprzez odpowiednie praktyki rolnicze, czyli:

  • precyzyjne dawkowanie,
  • monitorowanie warunków stosowania.

Zdaniem członków KRIR, luki w danych występujące w raporcie EFSA nie muszą wiązać się z wycofaniem substancji, lecz z potrzebą prowadzenia dalszych badań i doskonalenia metod bezpiecznego stosowania flufenacetu.

Deltametryna też zniknie z rynku?

Rolnicy w swoim wystąpieniu proszą również o wstrzymanie się od wycofywania deltametryny, dzięki której zboża są chronione przed szkodnikami. Jak przyznają, podczas przechowywania w magazynach zbóż razem z nasionami oleistymi może dojść do niewielkiego zanieczyszczenia krzyżowego, jednak nieprowadzącego do znaczącego obniżenia MRL.

Zdaniem rolników, ten problem można rozwiązać poprzez wprowadzenie dokładnych zasad monitorowania i przechowywania, nie wycofując deltametryny.

Jakie mogą być skutki wycofania deltametryny?

Wycofanie deltametryny może się przełożyć na zwiększenie kosztów produkcji i przechowywania oraz ograniczyć konkurencyjność na rynku.

Jak uważają członkowie KRIR, decyzja dot. wycofania flufenacetu i deltametryny powinna zostać rozpatrzona ponownie i przynajmniej odroczona do czasu wynalezienia alternatywnego środka ochrony roślin.

Zakaz flufenacetu w Niemczech? Rolnicy i ekolodzy w sporze o herbicyd

Jak informuje Agra Europe, Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL) rozważa wycofanie zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające flufenacet, co oznaczałoby koniec stosowania produktów takich jak Elipris i Tactic.

Ekolodzy z Deutsche Umwelthilfe (DUH) argumentują, że metabolit flufenacetu – kwas trifluorooctowy (TFA) – wpływa na gospodarkę hormonalną i jest szkodliwy dla rozrodczości. Sytuacja ta budzi zaniepokojenie zarówno wśród rolników, jak i organizacji ekologicznych.

Flufenacet wpływa nie tylko na środowisko, ale też zdrowie

Podstawą decyzji o zakazie są dane wskazujące na toksyczność flufenacetu i jego wpływ na układ hormonalny organizmów. Kwas trifluorooctowy (metabolit tej substancji) jest od dawna przedmiotem analiz ze względu na swój potencjalny wpływ na zdrowie oraz środowisko. BVL wskazuje, że w wodach gruntowych poziomy TFA często przekraczają dopuszczalne normy, co potwierdzają analizy Federalnej Agencji Środowiska (UBA). Wykryto, że flufenacet jest jednym z głównych źródeł TFA, co stawia go na poziomie produktów, podlegających „cenzurze”.

Niemcy mogą zakazać flufenacetu przed decyzją Unii

Choć klasyfikacja TFA jako substancji toksycznej jest jeszcze w toku, Niemcy mogą wycofać flufenacet z obrotu na swoim rynku, bez czekania na decyzję unijną. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w tym roku, że państwa członkowskie mogą podejmować decyzje o wycofywaniu środków ochrony roślin na podstawie własnych analiz i danych. Niemiecki BVL ma zatem prawo wprowadzić zakaz przed zakończeniem procedur unijnych.

Kiedy zapadnie decyzja ws. zakazu stosowania flufenacetu?

Wg Agra Europe BVL nie określił jeszcze daty wycofania flufenacetu, gdyż decyzja zależy od wyników trwających analiz. Rolnicy i producenci czekają z niepewnością na ostateczne rozstrzygnięcie, które może mieć daleko idące konsekwencje dla sposobu ochrony upraw w Niemczech i całej Europie, czyli również w Polsce.

Przeczytaj również:

image
Publikacja specjalna
Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych to podstawa

oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz, Maria Khamiuk

Źródło: KRIR, AE

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 14:32