Resort poinformował Stanisława Kacperczyka, prezesa zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, że (cytujemy): „Obecnie w Ministerstwie trwają prace nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w zakresie rozszerzenia katalogu upraw, do których stosowane będą z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych o słonecznik, facelię, len i konopie włókniste oraz doprecyzowanie uprawy gryki jako zboża mieszczącego się w katalogu upraw”.
Jest zatem nadzieja, że wymienione uprawy można będzie ubezpieczyć. To ważne, bo wszystkie (słonecznik, facelia, len, gryka i konopie) obok niewątpliwie wielu korzystnych cech są bardzo wrażliwe na takie niekorzystne zjawiska pogodowe jak burza, deszcz nawalny, huragan czy grad, które powodują osypywanie się cennych nasion.
Słonecznik wykorzystywany do zwiększenia białka w paszach
Słonecznik można wykorzystać nie tylko jako roślinę oleistą, ale jest też jedną z tych kultur rolnych, która jest w stanie zastąpić importowane obecnie do naszego kraju białko roślinne. Uprawa tej rośliny może więc zasilić bilans krajowego białka, a tym samym doskonale wpisuje się w rządowy program zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach.
Miododajna facelia
Facelia jest rośliną miododajną, a uprawa tego typu roślin jest bardzo potrzebna w naszym kraju, biorąc pod uwagę stan zdrowotności polskich rodów pszczelich. Wprowadzając dopłatę do składek z tytułu ubezpieczenia facelii zachęcamy polskich rolników do większej dbałości o pszczoły.
Len - czy jego powierzchnia uprawy wzrośnie?
Len (włóknisty i oleisty) uprawiany jest obecnie w Polsce na ok. 7 tys. ha. W szczycie popularności, w latach 70. ubiegłego wieku zajmował powierzchnię aż 130 tys. ha. Wsparcie lnu w postaci dopłat do ubezpieczeń może wpłynąć na wzrost zainteresowania jego uprawą.
Konopie coraz popularniejsze
Konopie robią od kilku lat furorę dzięki doskonałym polskim odmianom włóknistym i oleistym. Areał uprawy konopi z ok. 300 ha w 2010 r. wzrósł do ponad 3,5 tys. ha w 2020 r., ale w br. spadł do poniżej 2 tys. ha.
Gryka warta wsparcia w ubezpieczeniach
Gryka jest w Polsce uprawiana na ok. 70 tys. ha i zainteresowanie rośliną rośnie przez chłonny rynek nie tylko na kaszę i płatki, ale także na szerokie wykorzystanie łusek. To roślina cenna dla bioróżnorodności i cenna roślina miododajna, warta wsparcia w ubezpieczeniach.
Marek Kalinowski, fot. Sierszeńska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 50/2022 na str. 19. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.