Sorgo jako alternatywa dla zbóż i kukurydzy
Spotkanie nieprzypadkowo odbyło się w gminie Ożarów, to polskie zagłębie sorgo. Ale przyjechali także rolnicy z bardziej oddalonych terenów np. okolic Lubaczowa na Podkarpaciu. Według bardzo szacunkowych danych, obecnie w Polsce może być obsianych sorgo do 3 tys. ha.
Zainteresowani tą rośliną przekonują, że może być ona ciekawą i dającą w obecnej sytuacji rynkowej dobry efekt ekonomiczny uprawą np. w miejsce zbóż na słabszych stanowiskach. Albo w miejsce kukurydzy na słabych, przepuszczalnych glebach, szczególnie w lata suche.
Sorgo na ziarno, kiszonkę,do produkcji biogazu
Odmiany ziarnowe sorgo o wysokim potencjale plonowania są najniższe i przeznaczane są m.in. na cele konsumpcyjne oraz jako pasza dla ptactwa (szczególnie gołębi, choć nie tylko), trzody czy ryb. Odmiany ziarnowe zbierane przy wyższej wilgotności niż sorgo na ziarno mogą być wykorzystywane do produkcji kiszonek dla zwierząt. Jest możliwe ich zakiszanie w rękawach, tak jak kukurydzy CCM.
Są też odmiany kiszonkowe sorgo. Z kolei odmiany o niższej wartości pokarmowej znajdują zastosowanie w przemyśle do produkcji biogazu,...