Wielkopolskie Forum Rolnicze, Prezes WIR, Mieczysław Łuczak.Bernat
StoryEditorWiadomości

Aktywny rolnik, ciche dzierżawy, dopłaty do świń. Ruszyły Wielkopolskie Fora Rolnicze

07.02.2025., 13:00h

Trwa 18. edycja Wielkopolskich Forów Rolniczych. Za nami spotkanie w Pyzdrach. Jaka będzie definicja rolnika aktywnego oraz co z cichymi dzierżawami i dopłatami do świń - te i inne kwestie zostały omowione podczas spotkania. Jaki był finał rozmów rolniczych?

Już po raz 18. Wielkopolska Izba Rolnicza wraz z partnerami instytucjonalnymi i społecznymi organizuje cykl spotkań informacyjno-szkoleniowych pod nazwą „Wielkopolskie Fora Rolnicze”. 

Wielkopolskie Fora Rolnicze są bardzo dobrze znaną inicjatywą, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 

Wielkopolskie Fora Rolnicze

Tematyka każdego spotkania koncentruje się na najważniejszych zagadnieniach, takich jak: 

  • aktualny stan wdrażania Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027),
  • nabory wniosków,
  • zmiany dla rolników ubiegających się o dopłaty bezpośrednie oraz możliwości pozyskania nieruchomości z Zasobu Skarbu Państwa,
  • choroby zakaźne, a także doradztwo dot. działań zapobiegawczych w szczególności w odniesieniu do ASF i BTV.

Nie mogło zabraknąć również wzmianki o obrocie i stosowaniu fumigantów, o których niestety przez ostatnie przykre wydarzenia, było głośno. Temat, który nie mógł zostać pominięty, to umowa handlowa UE-Mercosur.

image
Wielkopolskie Fora Rolnicze
FOTO: Bernat

Wielkopolskie Fora Rolnicze w Pyzdrach 

6 lutego 2025 roku odbyło sie spotkanie w Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Pyzdrach, w powiecie wrzesińskim. 

W spotkaniu uczestniczył burmistrz Pyzdr Przemysław Gębski, a także prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Mieczysław Łuczak i wiceprezes Zbigniew Stajkowski oraz dyrektor KOWR Daniel Kalemba. Na forum również powitano kierowników ARiMR i KRUS oraz PIORiN, a także powiatowego lekarza weterynarii oraz Jarosława Maciejewskiego - Wicewojewodę Wielkopolskiego.

image
Wielkopolskie Fora Rolnicze, Jarosław Maciejewski - Wicewojewoda Wielkopolski.
FOTO: Bernat

Co czeka rolników w 2025 roku?

Andrzej Przepióra, prezes zarządu Rol WIR sp. z o.o., omówił podczas swojego wystąpienia szeroki temat, jakim jest przyszłość polskiego rolnictwa, a w tym takie zagadnienia jak:

  • presja tanich producentów żywności,
  • presja globalnych korporacji,
  • Wspólna Polityka Rolna,
  • klimat,
  • zagrożenia wynikające z chorób zakaźnych jak ASF, choroba niebieskiego jeżyka oraz pryszczyca,
  • szeroko rozumiane rynki rolne.

Oczywiście pojawił się również temat umowy handlowej UE Mercosur. 

- My będziemy stykali się na rynkach światowych, będziemy musieli konkurować, a to będzie trudna konkurencja. W Polsce będzie to powodowało, że aby rolnik zarobił tyle, co poprzednio, będzie musiał znacząco zwiększyć skalę produkcji. A do tego są potrzebne areały, których brakuje. Najbardziej na zwiększeniu produkcji muszą się skupić gospodarstwa zajmujące się tylko produkcją roślinną, w lepszej trochę sytuacji są rolnicy zajmujący się produkcją zwierzęcą. Dlatego my zawsze zalecamy produkcję mieszaną - powiedział Przepióra. 

image
Andrzej Przepióra, prezes zarządu Rol WIR sp. z o.o.
FOTO: Bernat

- Jak destrukcyjny wpływ na finanse ma eksport zboża - w tym zakresie przedstawiliśmy pomysły, co z tym zbożem zrobić i tu pojawia się odbudowanie pogłowia trzody chlewnej w Polsce. Na ten moment jesteśmy głównym importerem wieprzowiny w UE. Importujemy ją głównie z Hiszpanii. Naszym zadaniem, i pracujemy nad tym z ministerstwem rolnictwa, jest wdrożenie programu odbudowy trzody, co w połączeniu z biogazowniami powinno naprawić sytuację - mówił Przepióra i dodał, że chcą aby w programie odbudowy znalazły się m.in. dopłaty. 

Definicja rolnika aktywnego i cicha dzierżawa

Tematem, który został poruszony przez uczestników spotkania, była definicja aktywnego rolnika, jak było słychać głosy z sali to ma to na celu wyeliminowanie tzw. cichych dzierżaw.

- Tak drodzy Państwo, my chcemy, aby jednocześnie z definicją aktywnego rolnika, procedowano ustawę o dzierżawę i mało tego nasza propozycja, jako Wielkopolskiej Izby Rolniczej, jest taka, aby przy tej ustawie o dzierżawie, wprowadzić różnego rodzaju zachęty w sankcjonowaniu umów, tak jak było to przed wstąpieniem Polski do UE w postaci renty strukturalnej - powiedział Prezes WIR, Mieczysław Łuczak.

image
Wielkopolskie Forum Rolnicze, Prezes WIR, Mieczysław Łuczak.
FOTO: Bernat

W spotkaniu miał również uczestniczyć wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, niestety z racji obowiązków nie mógł pojawić się na spotkaniu, jednak napisał dla przybyłych list, w którym zaznaczył swoją ogromną chęć współpracy w rozwiązywaniu problemów trapiących polskie rolnictwo.

Kolejne wystąpienie dotyczyło spółek wodnych. Mirosław Zieliński ze Związku Spółek Wodnych omówił kwestię lepszego finansowania i sprawiedliwych podatków dla rolników oraz opłaty melioracyjnej.

image
Wielkopolskie Forum Rolnicze, Mirosław Zieliński, ze Związku Spółek Wodnych
FOTO: Bernat

Szkolenie z Dobrostanu zwierząt obowiązkowe dla rolników

W czasie spotkania pojawili się również przedstawiciele Banku Spółdzielczego oraz Banku BNP Pari Bank, a także ODR, którzy przypominali o tym, że rolnicy zawsze mogą zwrócić się o pomoc w wypełnianiu wniosków w naborach o dopłaty.

A także przypomnieli, że ODR realizuje bezpłatne szkolenia dla rolników, którzy realizują ekoschemat Dobrostan zwierząt, a termin niedługo mija. Czas na zrealizowanie szkolenia do 21 marca 2025 roku.

O obowiązku szkolenia w ramach ekoschemtu Dobrostan Zwierząt, przypomniała również Honorata Dragon z biura powiatowego ARiMR. 

- Jeżeli chodzi o rozliczanie płatności to jesteśmy już na końcówce, mniej więcej 80% wniosków jest rozliczonych. Pozostaje dobrostan, który jest wydawany oddzielnie w tym roku. W naszym powiecie jest 400 wniosków, do których niezbędne są oświadczenia i potwierdzenia odbycia tego obowiązkowego szkolenia - stwierdziła Dragon. 

image
Wielkopolskie Fora Rolnicze, Honorata Dragon z biura powiatowego ARiMR
FOTO: Bernat

Jakie są konsekwencje stosowania fumigantów?

Tematem, który poruszyła Karolina Szybiak-Jasińska z WIORiN, były fumiganty, a dokładnie zakup tych preparatów przez osoby, które nie posiadają do tego upoważnień. Szybiak-Jasińska przypomniała, dlaczego są tak niebezpieczne oraz jakie grożą konsekwencje za ich używanie i nabywanie bez pozwolenia.

W rozmowie o stosowaniu fumigantów nie mogło zabraknąć danych na temat pobierania próbek, które wykazywały używanie nielegalnych środków ochrony roślin, co grozi utratą zdrowia i zaufania do polskiej żywności, a także utratą dopłat.

- Stosowanie nielegalnych środków ochrony stwarza zagrożenie dla ludzi, ale także zagraża wizerunkowi polskiej żywności na rynku międzynarodowym - zaznaczyła Szybiak-Jasińska.

Pryszczyca, Niebieski język i ASF 

Aktualna Sytuacja oraz działania zapobiegawcze przed ASF i chorobą niebieskiego języka na terenie woj. wielkopolskiego to temat, który został omówiony przez powiatowego lekarza weterynarii Romualda Juścińskiego.

- Zawsze mówimy o bioasekuracji i niby rolnicy coś tam robią, ale to nigdy nie jest dostateczne, a w przypadku chociażby ptasiej grypy, te działania pokazały, że bioasekuracja jest konieczna - zaznaczył Juściński. W przypadku pryszczycy trzeba zabijać i utylizować, co jest ogromnym kosztem dla rolnika. 9 stycznia pierwsze ognisko pryszczycy stwierdzono u bydła wodnego w Niemczech. Na naszej granicy postawiono wzmocnioną służbę i przejazd jest kontrolowany. Wczoraj m.in. został odrzucony transport cieląt z Włoch, ale okazało się, że były to błędy w świadectwach. Musimy być jednak świadomi, że atakuje nas bardzo niebezpieczna choroba - zaznaczył Romuald Juściński. 

Sebastian Marciniak opowiedział o aktualnej sytuacji dot. ASF na terenie woj. wielkopolskiego.

- W Polsce problem ASF jest dość duży, ale największy jest w Rumunii, jeśli chodzi o rok 2025, to na chwilę obecną w Europie wykryto 37 ognisk w Rumunii i 2 ogniska we Włoszech. W Polsce niepotwierdzono żadnego przypadku u trzody chlewnej, ale niestety, u dzików na dzień dzisiejszy jest ich 451, co klasyfikuje nas na pierwszym miejscu - powiedział Marciniak.

W tym zakresie prowadzona jest redukcja populacji dzików. Tych odstrzałów było aż 5 935 w roku 2024, a w 2025 będzie ich ponad 1 800. Do tego dochodzą również bariery zapachowe i akcje poszukiwania padłych dzików, a także wspomiane już wcześniej przestrzeganie zasad bioasekuracji. 

Podczas spotkania nie zabrakło również dyskusji i wymiany zdań oraz spostrzeżeń, co pokazuje, jak istotna jest organizacja tego typu wydarzeń w środowisku rolniczym. 

Startują Wielkopolskie Fora Rolnicze 2025. Jakie tematy? Jakie terminy? Sprawdź TUTAJ

Bernat Patrycja

Fot: Bernat Patrycja

Źródło: topagrar.pl

Warszawa
1°C
Pochmurno
wi_00
niedz.
wi_00
5°C
-2°C
pon.
wi_00
7°C
0°C
wt.
wi_00
8°C
0°C
śr.
wi_00
8°C
3°C
czw.
wi_00
8°C
1°C
04. kwiecień 2025 14:15