Kontrole ARiMR u rolników – od czego się zaczęło?
Jako pierwsza sprawę sposobu informowania rolników o planowanych w ich gospodarstwach kontrolach podjęła Pomorska Izba Rolnicza, o czym pisaliśmy w artykule pt. „ARiMR ma wcześniej informować o kontrolach w gospodarstwie — stanowcze żądanie rolników”. Chodziło o zbyt późne przekazywanie wiadomości o wizycie gospodarzom. Po rozpatrzeniu sprawy ARiMR odpowiedziała rolnikom, że to, w jaki sposób i w jakim terminie informuje ich o tym, kiedy przeprowadzi kontrolę, jest zależne od przepisów prawa, co również opisaliśmy w tekście pt. „Rolnicy żądają, aby ARiMR informowała ich o planowanych kontrolach. Co na to Agencja?”.
Rolnicy chcą zmian w sposobie informowania o kontrolach przez ARiMR
18 grudnia br. w auli Zespołu Szkół Przyrodniczych na poznańskim Golęcinie odbyło się II Walne Zgromadzenie WIR VII kadencji, w którym uczestniczyła Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kościanie i wystąpiła z wnioskiem o wystosowanie do instytucji kontrolujących gospodarstwa, czyli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii informacji z prośbą o skuteczne informowanie rolników o planowanej kontroli w gospodarstwie.
„W przypadku kiedy nie można rolnika powiadomić telefonicznie, powinno się wysłać wiadomość SMS, albo wysłać list z informacją o planowanej kontroli. Należy zwrócić również uwagę, że osoby sprawujące kontrolę powinny się wylegitymować, bo często o tym zapominają” – napisała WIR.
Ponadto rolnicy zrzeszeni w Radzie Powiatowej WIR w Kępnie uzupełnili stanowisko izby z Kościana o swój postulat:
„Rolnicy zwracają również uwagę na sytuacje, kiedy mają zaplanowane swoje sprawy na konkretny dzień (np. wcześniej zaplanowany wyjazd, zaplanowane zabiegi w polu, pogrzeb bliskich) i otrzymują informację o planowanej wizycie kontrolnej w gospodarstwie w danym dniu. Gdy rolnicy informują, że wskazana data kontroli pokrywa się z ich ważnymi sprawami, wówczas osoby kontrolujące nie proponują innego terminu, lecz informują rolników, że utracą część dopłat z tytułu uniemożliwienia kontroli. W przypadkach kontroli ma miejscu nie powinny zdarzać się sytuację odmowy wniosku rolnika o zmianę terminu kontroli, a tym bardziej zastraszanie osób kontrolujących o możliwości utraty dopłat. Zmiana terminu przeprowadzenia kontroli nigdy nie powinna być utożsamiana z próbą odmowy czy też jej utrudniania” – dodali rolnicy z Kępna.
Wystosowany wniosek został przyjęty przez WIR. O stanowisko w sprawie zapytaliśmy ARiMR. Otrzymaną odpowiedź opublikujemy.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: WIR