Justyna Czupryniak/canva
StoryEditorUbezpieczone uprawy

Rolnicy mają problemy z odszkodowaniem. Czy wymagania ARiMR są nierealne?

13.02.2025., 14:00h

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa w sprawie ustalania procentu ubezpieczonych upraw przy rozpatrywaniu przez ARiMR wniosków o pomoc w związku z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Czego oczekują rolnicy?

Komunikat ARiMR budzi wątpliwości rolników 

Dolnośląska Izba Rolnicza zwróciła się do Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o interwencję w sprawie interpretacji powierzchni ubezpieczonych upraw. Chodzi o zapisy w komunikacie ARiMR, które powodują, że rolnicy mają trudności z uzyskaniem pomocy finansowej w przypadku wystąpienia skrajnych warunków pogodowych. KRIR zwróciła się w tej sprawie do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego. 

Przeczytaj także: Szkolenia BHP dla rolników – czy można zrobić online? Jaka cena?

ARiMR stawia rolnikom nierealne wymagania? 

Zdaniem rolników, zapisy o areale upraw, który powinien być ubezpieczony w dniu wystąpienia szkody, są dla rolników niemożliwe do osiągnięcia. Chodzi konkretnie o komunikat: 

“Do ustalenia procentu powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym objętych ubezpieczeniem, należy brać pod uwagę wszystkie uprawy w gospodarstwie w sezonie wegetacyjnym 2024 r. (inne niż wieloletnie użytki zielone). 

Pomoc pomniejsza się o 50%, jeżeli w dniu wystąpienia szkód w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem do dnia 10 września 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, nie było ubezpieczone co najmniej od jednego z ryzyk: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny. Za dzień wystąpienia szkód przyjmuje się datę wystąpienia szkód wskazaną na stronie 2 protokołu z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej spowodowanych wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego.” 

Izby rolnicze są zdania, że rolnicy nie zdołają spełnić kryteriów ARiMR, gdyż nawet w sytuacji, gdy ubezpieczenie obejmie całość uprawy ozimin, ale stanowią one mniej niż 50 proc. wszystkich upraw w gospodarstwie, uprawy jare można będzie ubezpieczyć dopiero w momencie osiągnięcia odpowiedniej fazy rozwojowej roślin. 

Wymagania ARiMR są niezgodne z zaleceniami MRiRW 

KRIR zwróciła również uwagę na to, że wymagania ARiMR stoją w sprzeczności z wytycznymi ministerstwa rolnictwa. Wytyczne te podkreślają bowiem, że w formularzu o pomoc po wystąpieniu szkody należy uzupełnić datę wystąpienia szkody oraz powierzchnię upraw rolnych, które tego dnia znajdowały się na polu. 

Przeczytaj także: Rolnicy apelują o pilne wsparcie: rolnictwo powinno być strategicznym sektorem!

KRIR wzywa ARiMR do jednoznacznej interpretacji przepisów 

W związku z tym problemem, KRIR wezwała Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do rozwiązania kwestii ustalania powierzchni upraw objętych ubezpieczeniem. Izby oczekują, że ARiMR dostosuje się do wytycznych MRiRW i wprowadzi interpretację przepisów, która będzie jednoznaczna i możliwa do wykonania przez rolników.

 

źródło: DIR/KRIR

Zuzanna Ćwiklińska

fot. canva/Justyna Czupryniak 

Warszawa
5°C
Bezchmurnie
wi_00
pt.
wi_00
20°C
7°C
sob.
wi_00
10°C
-2°C
niedz.
wi_00
5°C
-2°C
pon.
wi_00
6°C
1°C
wt.
wi_00
8°C
1°C
03. kwiecień 2025 10:43