Badania na zawartość pestycydów w ziarnie
Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej wystąpił do Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o podjęcie działań mających na celu podjęcie interwencji w sprawie objęcia produktów spożywczych importowanych z Ukrainy szczegółowymi badaniami na zawartość:
- pestycydów,
- antybiotyków,
- GMO,
- substancji niedozwolonych w UE, np. chloropiryfosu.
Zdaniem rolników, do Polski wjeżdża dużo produktów powstałych z płodów rolnych uprawianych według innych standardów niż te obowiązujące w Unii Europejskiej.
Czy polskie firmy produkowały żywność z ukraińskiego ziarna?
Członkowie izby zwrócili uwagę na to, że do Polski wjechały zboża, kukurydza i rzepak z Ukrainy, które ich zdaniem trafiły do produkcji artykułów spożywczych. Rolnicy uważają za konieczne przeprowadzenie kontroli w firmach, które sprowadziły zboże techniczne w celu zweryfikowania tego, w jaki sposób ziarno produkowane wg poza unijnych standardów zostało przetworzone i gdzie trafiło, bo jeśli do produkcji artykułów spożywczych, to za stosowne uważają zapłacenie przez takie podmioty surowych kar.
Kontrole marketów i producentów żywności
Poza kontrolą firm skupujących zboże z Ukrainy, rolnicy chcą również przeprowadzić kontrole w hurtowniach, marketach, młynach oraz u producentów żywności na zawartość zakazanych substancji, negatywnie wpływających na zdrowie ludzi i rzutujące na markę krajowej żywności.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: DIR