Videoblog naczelnego TPR Pawła KuroczyckiegoCanva
StoryEditorWiadomości

Nawet Ukraina boi się Mercosuru. Videoblog Naczelnego, czyli "Rolnik pod prąd"

21.11.2024., 14:30h

Rolnicy drżą o podpisanie umowy o wolnym handlu z państwami Mercosur. I mają o co. Otwarcie granic Unii Europejskiej na żywność zza oceanu może doprowadzić do wyeliminowania z rynku producentów opasów, tuczników, brojlerów i nie tylko. O zagrożeniach i konsekwencjach podpisania umowy z Mercosur oraz o tym, że niedługo nawet najwięksi przeciwnicy polityczni zaczną grać do jednej bramki, posłuchacie w VIDEOBLOGU redaktora naczelnego TPR Pawła Kuroczyckiego.

Czy Mercosur zagraża producentom mleka?

Podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur jest w zasięgu ręki. Jak wskazuje redaktor naczelny TPR Paweł Kuroczycki, na rynku obserwujemy ponowny wzrost cen masła będący wynikiem jego niedoborów na rynku europejskim.

W najnowszym videoblogu redaktor Kuroczycki odnosi tę sprawę do gorącego tematu dotyczącego podpisania umowy między UE a Mercosur. Jak wynika z jego relacji, państwa stanowiące trzon tej organizacji, czyli Brazylia, Argentyna i Urugwaj na razie nie stanowią poważnego zagrożenia dla Europy, jeśli chodzi o nowoczesne przetwórstwo i hodowlę wysokowydajnych krów mlecznych, jednak warto mieć je na uwadze.

Mercosur to zagrożenie dla producentów zwierząt, kukurydzy i soi

Zdaniem redaktora Kuroczyckiego, obecnie Mercosur stanowi o wiele większe zagrożenie dla rolników zajmujących się w Europie produkcją kukurydzy, soi i mięsa wołowego, wieprzowego oraz drobiowego.

– Stan faktyczny jest taki, że Brazylia i Argentyna dziś mogłyby w prosty sposób wyeliminować z europejskiego rynku rodzimych producentów bydła mięsnego tuczników i brojlerów – twierdzi Kuroczycki.

Umowy z Mercosur boi się nawet Ukraina

Co istotne, redaktor Kuroczycki wskazuje, że podpisania umowy z Mercosur boi się nawet Ukraina! I najbardziej obawia się o utrzymanie pozycji na rynku drobiu. W swoim wystąpieniu naczelny zwraca również uwagę na kwestie dot. osiągnięcia neutralności klimatycznej, która wydaje się absurdalnym założeniem przy planowanym otwarciu granic na żywność zza oceanu produkowaną dzięki wycince lasów Amazonii.

– Dziś np. Brytyjczycy prognozują, że osiągnięcie celów klimatycznych, czyli zerowej emisji w 2050 r. oznacza zmniejszenie spożycia mięsa i mleka o połowę, a ograniczenie własnej produkcji przy jednoczesnym otwarciu rynku na tani import spowoduje, że ten import bardzo szybko stanie się drogi – tłumaczy Kuroczycki.

To jednak nie koniec. Redaktor Kuroczycki porusza również kwestię dot. bezpieczeństwa żywnościowego Polski w perspektywie podpisania umowy między UE a Mercosur oraz zmiany systemu ubezpieczeń rolniczych. Naczelny wskazuje także, jakie decyzje pozwolą na ograniczenie marek własnych i jakie będzie miało to znaczenie dla mleczarni oraz zwraca uwagę na pomysły dot. odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Polsce. Co więcej, odpowiada na pytanie, czy zmiana dotychczasowego układu sił w Europie i na świecie sprawi, że nawet najbardziej zaciekli przeciwnicy polityczni będą grać do przysłowiowej jednej bramki.

Obejrzyj VIDEOBLOG naczelnego TPR Pawła Kuroczyckiego i znajdź odpowiedzi na pytania w [WIDEO]:

Przypomnij sobie VIDEOBLOG nr 1: Rolnicy do ZUS, a na protest tylko Ursusem C-330. Videoblog Naczelnego

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 10:57