Kolejne ogniska ASF w Polsce w 2024 roku
Wirus ASF nie odpuszcza. Właśnie wykryto kolejne cztery ogniska. Chorobę potwierdzono w w miejscowości Sobiewola, w gminie Kisielice, w powiecie iławskim (woj. warmińsko-mazurskie) na styku województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. W gospodarstwie utrzymywano 146 świń w cyklu zamkniętym (lochy, knury, tuczniki i warchlaki). Niestety, znajduje się ono w centrum trzodowego zagłębia. Jak informuje topagrar.pl, w dniu stwierdzenia ogniska w obszarze zapowietrzonym były cztery stada (316 świń), a w obszarze zagrożonym na terenie woj. warmińsko-mazurskiego 43 stada (13 tys. świń).
Inspekcja weterynaryjna stwierdziła też ognisko w woj. zachodniopomorskim w gminie Stare Czarnowo, w powiecie gryfińskim.
- Ognisko wyznaczono w miejscowości Nieznań, w gminie Stare Czarnowo. W gospodarstwie utrzymywano 36 świń (2 maciory, 26 tuczników i prosięta). Najbliższe gospodarstwo znajduje się w promieniu 9 km od ogniska, a reszta gospodarstw znajduje się w dalszej odległości. Są to gospodarstwa nieliczne i ekstensywne, więc ryzyko rozprzestrzenienia nie jest wysokie - informuje topagrar.pl dr n. wet. Maciej Prost, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Szczecinie.
Dwa kolejne ogniska są też w Wielkopolsce w miejscowości Długa Goślina. W jednym z nich utrzymywano 34 świnie, w drugim 101 świń.
ASF w woj. lubelskim. Wyznaczono obszary z restrykcjami
Przypomnijmy. Pierwsze w tym roku ognisko choroby wykryto w miejscowości Zadębce w powiecie hrubieszowskim w woj. lubelskim w małym stadzie 10 świń.
Wojewoda Lubelski wyznaczył obszary objęte ograniczeniami w promieniu 10 km wokół ogniska:
- w promieniu 3 km obszar zapowietrzony obejmujący w powiecie hrubieszowskim część gmin Trzeszczany i Uchanie,
- w promieniu 10 km obszar zagrożony obejmujący w powiecie hrubieszowskim część gmin Trzeszczany, Uchanie, Werbkowice, Hrubieszów i miasto Hrubieszów, w powiecie chełmskim część gminy Białopole, w powiecie zamojskim część gminy Grabowiec.
ASF po raz pierwszy w woj. kujawsko-pomorskim
Złe wieści płyną także z woj. kujawsko-pomorskiego, gdzie w miejscowości Szabda (gm. Brodnica) znaleziono padłego dzika z ASF. To pierwszy przypadek choroby w tym województwie - przez dziesięć ostatnich lat region był wolny od wirusa.
ASF blokuje eksport polskiej wieprzowiny
Niestety, kolejne ogniska ASF u świń to zły sygnał dla eksportu polskiej wieprzowiny.
- Możemy po raz kolejny stracić argument w ewentualnych negocjacjach z krajami trzecimi dotyczącymi eksportu wieprzowiny -podkreśla Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.
Bioasekuracja to podstawa. "Nie chodzi tylko o nasz interes"
W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem ASF rolnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na zachowanie bioasekuracji w gospodarstwie.
- Ważne jest to, abyśmy dobrze zabezpieczali nasze chlewnie przed wirusem ASF, niezależnie od wielkości stada. Tutaj nie chodzi tylko o nasz interes, jako jednostkowego rolnika, ale też o całość, która wpływać będzie na nas wszystkich, rolników i nie rolników - apeluje Czarniak.
ASF w Polsce
W 2023 roku w Polsce wyznaczono 30 - pierwsze w kwietniu, a ostatnie w październiku. W tym roku wirus zaatakował świnie dość późno. Ale w lasach i w populacji dzików rozszalał się na dobre. Od stycznia w UE wyznaczono ponad 2 tys. przypadków, a w Polsce ponad 800, co oznacza, że presja wirusa jest bardzo wysoka.
Kamila Szałaj