IUNG: susza rolniczą prawie w całej Polsce
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował pierwszy w tym roku raport suszowy. Wynika z niego, że od 21 marca do 20 maja 2024 roku susza rolnicza wystąpiła na terenie 14 województw: lubelskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, lubuskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, śląskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego.
- W okresie zimowym oraz wczesną wiosną zasoby wodne dla ozimin w całym kraju były dobre. Jednakże w kolejnych dniach warunki wilgotnościowe dla roślin uprawnych ulegały ustawicznemu pogorszeniu z uwagi na bardzo wysoką temperaturę marca, kwietnia a także maja oraz wysokie usłonecznienie. Natomiast występujące w tym czasie opady atmosferyczne były zbyt niskie aby zrekompensować wysoką ewapotranspirację gleb jak i roślin. Takie warunki pogodowe spowodowały, że w aż 14 województwach kraju odnotowano suszę rolniczą w uprawach zbóż jarych i ozimych, truskawek oraz krzewów owocowych - poinformował prof. dr hab. Mariusz Matyka, dyrektor IUNG.
Gdzie susza jest największa?
Od 21 marca do 20 maja 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -92 mm.
Największy deficyt notowano na terenach Niziny Śląskiej od -150 do-169 mm oraz na obszarze Wyżyny Lubelskiej i Małopolskiej (we wschodniej części)a także we wschodniej części Niziny Wielkopolskiej od -120 do -149 mm. W północnych oraz w południowych obszarach kraju niedobory wody były najmniejsze od -50 do-59 mm. Na pozostałym obszarze Polski niedobory wody wynosiły -60 do -119 mm.
W których uprawach susza jest największa?
W okresie od 21 marca do 20 maja 2024 roku susza wystąpiła w 4 monitorowanych uprawach: zbóż jarych i ozimych, truskawek oraz krzewów owocowych.
Susza najbardziej dotknęła uprawy zbóż jarych, w 14 województwach w 1025 gminach (41,38 proc. gmin Polski) na obszarze 8,27 proc. gruntów ornych kraju.
Suszę odnotowano również w uprawach zbóż ozimych, w 12 województwach, w 858 gminach (34,64 proc. gmin Polski) na obszarze 5,88 proc. gruntów ornych kraju.
Ucierpiały również truskawki. Suszę w tych uprawach notowano w 9 województwach w 684 gminach (27,61 proc. gmin Polski) na obszarze 4,32 proc. gruntów ornych kraju.
Również w uprawach krzewów owocowych w 5 województwach wystąpiła susza. IUNG stwierdził ją w 51 gminach (2,06 proc. gmin Polski) na obszarze 0,17 proc. gruntów ornych kraju.
Kamila Szałaj