Rolnicy wracają na drogi w całym kraju. Zapowiadają blokadę granicy
Rolnicy są coraz bardziej zdeterminowani w walce o swoje gospodarstwa. Dlatego na 20 stycznia zapowiadają kolejny, ogólnopolski protest. Postulaty maja w zasadzie te same. Żądają ograniczenia lub nawet wstrzymania importu towarów rolnych z Ukrainy, wycofania się z europejskiego Zielonego Ładu i odbudowy hodowli w Polsce. Poza tym domagają się także pomocy suszowej, dopłat do zbóż, rzepaku i nawozów oraz inwestycji w infrastrukturę eksportową.
- Na dzień 20 lutego, w ramach 30 dniowego strajku generalnego rolników ogłaszamy, że wszystkie działania protestacyjne, będą skoncentrowane na całkowitej blokadzie wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą i protestów w terenie. Będą blokowane nie tylko przejścia graniczne, ale i również węzły komunikacyjne i drogi dojazdowe do przeładunkowych stacji kolejowych oraz portów morskich - poinformowała rolnicza Solidarność.
Protest rolników w Warszawie. Dołączają farmerzy z innych krajów UE
20 lutego planowany jest także protest rolników z rolniczego OPZZ w Warszawie. Manifestacja odbędzie się w centrum stolicy.
- Przejdziemy spod Pałacu Kultury i Nauki pod Sejm, gdzie złożymy postulaty. Spod Sejmu idziemy pod Kancelarię Premiera też złożyć nasze żądania. Dołączą do nas transportowcy, część osób z Solidarności i Samoobrony, a także przedstawiciele rolników protestujących w Niemczech, Francji, Holandii i na Litwie - mówi nam Sławomir Izbebski, przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.
Rolnicze blokady dróg, granicy i sieci handlowych
W innych regionach Polski też trwają przygotowania do protestów. Na przykład rolnicy z Warmii i Mazur będą protestować w Elblągu, Ełku, Olsztynie, Stawigudzie oraz dołączą do blokady S7 na odcinku Mława-Glinojeck. Planowana jest także blokada drogi wojewódzkiej Suwałki – Olecko. Z kolei w Wielkopolsce mają być zablokowane wszystkie drogi prowadzące do Poznania oraz wjazdy na autostradę A2. Duża akcja protestacyjna szykowana jest także w woj. Zachodniopomorskim.
Nieoficjalnie rolnicy informują, że planują blokować centra dystrybucyjne sieci handlowych, m.in. Biedronki, Lidla, Auchan, Netto i Carrefoura.
Jednocześnie cały czas, od 9 lutego trwają strajki na granicy, m.in. w Medyce i Dorohusku, a także w Myśliborzy na trasie S3, w Namysłowie i Wrocławiu.
Mapa protestów rolników. Gdzie zgłosić strajk?
O tym, gdzie dokładnie odbędą się protesty, dowiecie się z mapy tworzonej od 13 lutego przez Instytut Gospodarki Rolnej. Niebawem zaczną pojawiać się na niej zgłoszone strajki.
Natomiast w celu zgłoszenia lokalizacji protestów organizatorzy proszą o przesłanie informacji na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., zgodnie z poniższym szablonem:
- Kontakt: Imię i nazwisko
- Telefon: Numer kontaktowy
- Powiat:
- Województwo:
- Dokładna lokalizacja: (np. odnośnik do pinezki na mapie Google)
Kamila Szałaj