Moment podpisania porozumieniaTomasz Rząsa
StoryEditorNegocjacje w Rzeszowie

Koniec protestu rolników na granicy w Medyce. Siekierski podpisał porozumienie. Co z postulatami?

06.01.2024., 18:15h
Rolnicza blokada w Medyce zawieszona. W sobotę rolnicy spotkali się w Rzeszowie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Czesławem Siekierskim. Wynikiem rozmów jest podpisanie porozumienia dotyczącego realizacji rolniczych postulatów.

Trzy główne postulaty rolników protestujących w Medyce

Blokada przejścia granicznego w Medyce dla tirów trwa z przerwami od pierwszych dni grudnia. Podkarpacka Oszukana Wieś wznowiła protest 4 stycznia.

Rolnicy znowu zablokowali tirom dojazd do przejścia, bo jak twierdzą, poza mailem z ministerstwa, nie otrzymali żadnego wiarygodnego zapewnienia, że ich uzgodnione przed świętami z ministrem rolnictwa postulaty są realizowane.

O jakie kwestie chodzi? Otóż rolnicy mają uzyskać dopłaty do ha kukurydzy oraz wznowienie tanich kredytów płynnościowych. Trzecia sprawa to zwolnienie rolników z podwyżki podatku rolnego w 2024 r.

Porozumienie z ministrem rolnictwa podpisane w Rzeszowie

W sobotę do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego przyjechał minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Razem z wojewodą podkarpacką Teresą Kubas-Hul spotkał się z rolnikami reprezentującymi Podkarpacką Oszukaną Wieś. Strony się porozumiały, zostało podpisane porozumienie przez ministra, rolników i wojewodę podkarpacką. 

Minister Siekierski zobowiązał się do zrealizowania wszystkich trzech postulatów rolników: uruchomienia dopłat do kukurydzy w wys. 1 mld zł, zwiększenie akcji kredytowej dla kredytów płynnościowych o kwotę 2,5 mld zł i utrzymania wysokości podatku rolnego na poziomie z 2023 r.

- Porozumienia te są zostaną zrealizowane po zakończeniu procesu legislacyjnego i otrzymaniu akceptacji komisji Europejskiej - powiedziała na konferencji prasowej po spotkaniu wojewoda Teresą Kubas-Hul. Rolnicy z kolei zobowiązali się do natychmiastowego zawieszenia blokady.

Wojewoda poinformowała też o zintensyfikowaniu w całej Polsce całodobowych kontroli transportów wjeżdżających z Ukrainy, a prowadzonych przez policję, ITD i KAS. Chodzi o to, aby odbywały się one zgodnie z przepisami.

Czesław Siekierski: Trzeba będzie wprowadzić kontyngenty

- Chcemy rozwiązywać problemy w dialogu z rolnikami przy pełnej partnerskiej dyskusji – powiedział w sobotę w Rzeszowie minister Siekierski. – Mamy świadomość tego, że opłacalność produkcji w rolnictwie została naruszona przez otwarcie rynku europejskiego, a w szczególności polskiego. Rolnicy nie będą w stanie wytrzymać konkurencji wobec wielkoskalowego rolnictwa ukraińskiego.

Stąd potrzeba wprowadzenia istotnych regulacji związanych z kontyngentami, które określą dopuszczalną wielkość towarów, które będą mogły zostać wprowadzone na rynek europejski. Skierowaliśmy w tej sprawie pisma do Komisji Europejskiej, rozmawiamy też ze stroną ukraińską.  

Z realizacji tych postulatów skorzystają rolnicy z całej Polski

- My jesteśmy najbliżej granicy i my najbardziej odczuliśmy skutki importu zbóż z Ukrainy, innych produktów rolnych, zboża technicznego – mówi Roman Kondrów, lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi. – Dlatego musieliśmy dać temu wyraz i manifestować.

Zaznaczył, że liczy na sukcesywne wprowadzanie w życie także pozostałych postulatów. Podziękował wszystkim rolnikom biorącym udział w akcji, także tym z Lubelszczyzny.

- To my, rolnicy z Podkarpacia, wywalczyliśmy dopłaty do kukurydzy, kredyty płynnościowe i podatek rolny dla rolników z całej Polski. Zrobiliśmy to, jesteśmy dumni, że wpłynęliśmy na rządzących tak, że dostrzegli naszą trudną sytuację - powiedział Roman Kondrów.

Co dalej z rolniczym protestem w Dorohusku w woj. lubelskim?

Rolnicy w grudniu ub. roku blokowali także przejście graniczne w Dorohusku (lubelskie). Protest został zawieszony w tym samym czasie co ten w Medyce. Rolnicy z lubelskiego w styczniu nie wznowili blokady.

Bartłomiej Szajner, jeden z protestujących rolników z lubelskiego informował wcześniej, że z decyzją o ewentualnym powrocie do blokady (niewykluczone, że także w Zosinie) wstrzymują się do czasu zakończenia rozmów rolników z Podkarpacia z ministrem Siekierskim.

Wszystkie postulaty rolników protestujących w Medyce

Rolnicy z Podkarpacia domagają się przede wszystkim dopłat do kukurydzy, wznowienia 2-procentowych kredytów płynnościowych i utrzymania podatku rolnego na tegorocznym poziomie. Oczekują też:

*Zatrzymania importu towarów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania i rozszerzenia embarga o dodatkowe art. rolno-spożywcze (owoce miękkie, cukier, spirytus, miód, koncentrat jabłkowy, jaja świeże, mięso drobiowe) 

*Kontroli tranzytu przez Polskę ukraińskiego zboża (kontrola jakości i kontrola wyjazdu). Rolnicy dostają bowiem sygnały, że zboże przejeżdża przez Polskę do Niemiec, a następnie wraca.

*Wycofania obowiązku dotyczącego ugorowania 4% gruntów rolnych.

*Możliwości budowania bez zezwolenia w swoim gospodarstwie rolnym magazynów składowych (o powierzchni minimum 1000 m2).

*Zwolnienia z podatku rolnego w uzasadnionej trudnej sytuacji gospodarstwa rolnego i utrzymanie podatku rolnego na poziomie tegorocznym.

*Wprowadzenia długoterminowych form kredytowania rolnictwa oraz dalszego  kontynuowanie kredytów płynnościowych.

*Stworzenia programu restrukturyzacyjnego dla zadłużonych gospodarstw rolnych.

Wszystkie postulaty rolników protestujących w Dorohusku​

Rolnicy z Lubelszczyzny domagają się z kolei:

*Natychmiastowego wstrzymania importu cukru z Ukrainy, który zagraża załamaniem polskiego rynku.

*Natychmiastowej wypłaty dopłat bezpośrednich.

*Odstępstwa od normy GAEC 8, czyli odejścia od wymogu ugorowania gruntów.

*Utrzymania stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze na poziomie 2 zł/l.

*Budowy infrastruktury pozwalającej na eksport towarów rolno-spożywczych.

*Przedstawienia kosztów produkcji nawozów przez Grupę Azoty oraz ich sprzedaży na rodzimym rynku w preferencyjnych warunkach.

*Opracowania i wdrożenia mechanizmów na rynku rolnym zapewniających rolnikom opłacalność produkcji.

*Publikacji kompletnej listy firm importujących zboże z Ukrainy.

*Wypłaty obiecanych przez ministerstwo rolnictwa rekompensat dla producentów kukurydzy.

*Utrzymania stawki podatku rolnego na niezmienionym poziomie.

*Rozwijania eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych do państw trzecich. Radca rolny w każdej ważnej (ze względu na eksport towarów rolnych) polskiej placówce dyplomatycznej.

Krzysztof Janisławski

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 11:59