Ministerstwo rolnictwa odwołuje spotkanie z rolnikami. Co z obietnica ściągania zboża z rynku?Archiwum PWR
StoryEditorCo z obietnicami ze Szczytu?

Ministerstwo rolnictwa odwołuje spotkanie z rolnikami. Co z obietnicą ściągania zboża z rynku?

11.03.2024., 11:23h
Dzisiaj miało odbyć się kolejne spotkanie przedstawicieli protestujących rolników z kierownictwem ministerstwa rolnictwa. Rozmowy miały dotyczyć zdjęcia z polskiego rynku nadwyżki zboża, które zalega w magazynach. Ale Michał Kołodziejczak poinformował, że spotkanie zostało odwołane. Dlaczego?

Rozmowy między rolnikami a rządem odłożone

W poniedziałek 11 marca miało odbyć się kolejne spotkanie protestujących rolników z przedstawicielem ministerstwa rolnictwa i Rozwoju Wsi miała być to niejako dogrywka do sobotniego szczytu rolniczego podczas którego premier Donald Tusk obiecał zdjęcie z rynku nadwyżki zboża które zalega w magazynach rolniczych. Był była to jedna z obietnic premiera złożonych rolnikom tego szczytu więcej na ten temat możesz przeczytać także tu: Szczyt rolniczy zakończony. Tusk obiecuje zdjąć nadwyżkę zboża z rynku

Jednak w poniedziałek rano wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował na antenie radiowej „Jedynki”, że spotkanie zostało odwołane. Lider AgroUnii podał, że obecnie będą trwać rozmowy, ale z ekspertami a nie z rolnikami.

Jak wskazywał Kołodziejczak o przesunięcie rozmów między rolnikami a resortem mieli prosić także niektórzy uczestnicy rolniczego szczytu. Gospodarze mieli wskazywać, że warto usiąść do rozmów, kiedy rząd będzie mieć już konkretne rozwiązania do zaproponowania.

image
Nowe obietnice Tuska dla rolników

Szczyt rolniczy zakończony. Tusk obiecuje zdjąć nadwyżkę zboża z rynku

– Jestem w kontakcie z rolnikami. Także od strony rolników wyszła propozycja, by wyjść z pewnym mechanizmem. Po ostatnim spotkaniu mamy wiele informacji nt. oczekiwań rolników, trzeba przedstawić konkrety i przechodzić do działań – mówi wiceminister rolnictwa w radio.

Kiedy można spodziewać się konkretów w sprawie sprzedaży nadwyżki zbóż z rynku?

Premier powiedział, że najpóźniej do środy chce mieć wypracowany mechanizm, w jaki sposób można pomóc, by 4-5 mln ton zbóż zeszło od rolników i żeby zostało sprzedane – mówił  wiceminister rolnictwa.

Kołodziejczak przyznał, że przez najbliższe dni chce się spotkać z ekspertami, w tym z prawnikami, aby wiedzieć w pełni jakie są możliwości wprowadzenia mechanizmu dopłat, które mają pozwolić na upłynnienie nadwyżki zbóż z rynku.

Jest o tyle ważne, że eksperci rynkowi wskazują, że ewentualne pomysły wprowadzenia dopłat do eksportu zbóż może być problematyczne. Jest ono niezgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Handlu (WTO) i Polska mogłaby zostać szybko oskarżona o działanie niedozwolone.

– Chcemy z pracownikami ministerstwa oraz z prawnikami zastanowić się także nad tym w jaki sposób możemy ograniczyć sam tranzyt produktów rolnych przez Polskę. Ale musimy także szybko rozbudować infrastrukturę logistyczną. Przez 2 lata od wybuchu wojny na Ukrainie, rząd PiS nie zrealizował żadnych inwestycji w portach czy na kolei – powiedział Kołodziejczak.

Kołodziejczak: rolnicy potrzebują jak najszybciej dopłat, żeby mogli wyjść w pole

Wiceminister dodał także, że część rolników podczas Szczytu rolniczego apelował do rządu o przyznanie rekompensat za sytuację na rynku, gdyż rolnicy potrzebują jak najszybciej pieniędzy, aby rozpocząć w miarę normalnie kolejny sezon, żeby mogli wyjść w pole.

Co z innymi obietnicami rządu ze szczytu rolniczego?

Co od realizacji innych obietnicy premiera ze spotkania z rolnikami, to dzisiaj w Ukrainie Czesław Siekierski, minister rolnictwa oraz Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii mają rozmawiać ze swoimi odpowiednikami z kijowskiego rządu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rozmowy mają być prowadzone w stronę podpisania między Polską a Ukrainą porozumienia handlowego w formule jaka obowiązuje między Kijowem a Bukaresztem. Tu obie stronty wspólnie ustalają wolumeny poszczególnych produktów, które są możliwe do tranzytu, jak i do importu. Z koeli sam Kołodziejczak jest zwolennikiem powrotu do kontyngentów, które obowiązywały przez wybuchem pełnoekranowej wojny na Ukrainie.

A co ze zmianami w Zielonym Ładzie? Michał Kołodziejczak przyznał, że obecnie z ponad 90-procentową pewnością będzie odejście od ugorowania.

– Ale, tak jak powiedział premier Tusk podczas sobotniego spotkania, będziemy mogli to potwierdzić 15 marca po posiedzeniu Komisji Europejskiej – podsumował wiceminister rolnictwa.

Dzisiaj Parlament Europejski ma też zająć się nałożeniem embargiem na produkty rolno-spożywcze.

image
Rolnicy walczą

Protest rolników 11 marca. W Wielkopolsce stanie A2 i ekspresowe S5 i S11 [MAPA]

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. grudzień 2024 05:47