Zdaniem prokuratury rejestracja ciągników Belarus w Polsce po 2016 roku jest niezgodna z prawem.AgroHortiMedia
StoryEditorAfera z Belarusem

Rolnicy będą musieli zezłomować Belarusy? "Przyszło pismo od prokuratora"

04.12.2024., 12:55h

Rolnicy obawiają się, że będą musieli złomować swoje Belarusy i nie dostaną za nie odszkodowania. Okazuje się, że rejestracja tych pojazdów po 2016 roku jest niezgodna z prawem. - Co ja zrobię bez tego ciągnika? Nie ma pieniędzy na nowy, a mam 35 ha - mówi rolnik z Podlasia. 4 grudnia Naczelny Sąd Administracyjny ma wydać orzeczenie dotyczące tej sprawy.

Ciagniki Belarus: rejestracja po 2016 roku niezgodna z prawem

Rolnicy, którzy kupili ciągniki marki Belarus po 2016 roku mają duży problem. Zdaniem prokuratury rejestracja tych pojazdów w Polsce jest niezgodna z prawem. Dlaczego? Bo ciągniki te nie posiadały europejskiej homologacji wymaganej przy wprowadzeniu nowego pojazdu do obrotu na teren UE. I teraz może się okazać, że rolnicy będą musieli je zezłomować bez zwrotu pieniędzy. Może to dotyczyć nawet 7 tysięcy traktorów w kraju!

Rolnik z Podlasia będzie musiał go zezłomować Belarusa?

W takiej sytuacji jest Czytelnik Tygodnika Poradnika Rolniczego, rolnik z Podlasia. W 2017 roku kupił ciągnik Belarus 1221.3. o mocy 136 KM. I teraz otrzymał pismo z prokuratury, że ciągnik został zarejestrowany w starostwie niezgodnie z prawem, a 2 lutego 2025 roku w tej kwestii odbędzie się rozprawa w sądzie w Białymstoku.

- Obawiamy się, że zabiorą nam ten ciągnik, albo będziemy musieli go zezłomować i nie dostaniemy nawet 1 zł zwrotu. To obecnie jedyny ciągnik w moim gospodarstwie. Co prawda mam jeszcze jeden ciągnik, ale miałem go wymienić na nowy 100-konny, który właśnie kupuję. Ale że jest ryzyko, to będę musiał go zostawić, choć ma tylko 90 KM. A ja potrzebuję 140-konny, jak mój Belarus. Mam 80 sztuk bydła i 35 ha upraw i łąk. Bez mocnego ciągnika trudno będzie to ogarnąć, a na zakup kolejnego w tej chwili mnie nie stać – skarży się Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu rolnik i dodaje, że nie chce być ciągany po sądach, bo nie czuje się w żaden sposób winien. Kupił legalnie Belarusa od dilera.

Zawiły starostwa, zapłaci rolnik?

Niestety, w tej sprawie poszkodowanych może być bardzo wielu rolników. Prawda jest taka, że zawiniły głównie starostwa powiatowe. Te, które rejestrowały Belarusy z naruszeniem obowiązujących przepisów. Część winy ponoszą też dystrybutorzy i importerzy, bo pomijali świadectwo zgodności WE. Ale zapłacą za to rolnicy. Nawet jeśli wystąpią o odszkodowanie, nie pokryje ono wartości ciągnika, a walka o pieniądze może być długa. 

Wyrok NSA ws. Belarusa

Dziś w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie toczy się postępowanie dotyczące Belarusów sprzedawanych przez dilera z woj. zachodniopomorskiego. Jeśli zapadnie decyzja, że ciągniki zostały zarejestrowane z naruszeniem prawa, to nie będą mogły być używane przez rolników. 

Jak przypomina Adam Ładowski z wrp.pl, przed zniknięciem marki Belarus z polskiego rynku produkowane w Mińsku ciągniki schodziły dosłownie jak ciepłe bułeczki. Rocznie ok. 1000 traktorów z fabryki MTZ znajdowało nowych nabywców w Polsce.

Zwróciliśmy się do Ministerstwa Rolnictwa z zapytaniem, czy podejmie jakieś kroki, by pomóc poszkodowanym rolnikom. Poprosiliśmy też Ministerstwo Infrastruktury o komentarz w tej sprawie. 

Kamila Szałaj 

image
Rolnicy walczą o ziemię

Rolnicy zablokowali ciągnik z siewnikiem. Walczą o 2900 ha ziemi z KOWR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 15:09