Rolnik Nieprofesjonalny podpisał uchwałę o złej sytuacji w rolnictwie. Czy posłowie zagłosują ”za”?Justyna Czupryniak/Canva/TikTok/RolnikNIEprofesjonalny
StoryEditorUchwała rolników

Rolnik Nieprofesjonalny podpisał uchwałę o złej sytuacji w rolnictwie. Czy posłowie zagłosują "za"?

04.03.2024., 13:00h
Rolnicy przygotowują się do protestu w Warszawie, podczas którego zamierzają rozdawać politykom napisany przez siebie projekt uchwały Sejmu RP, by ten trafił na biurko marszałka Szymona Hołowni. Swoim działaniem protestujący chcą zasugerować rządzącym, co powinni zrobić, by rolnicze demonstracje nie musiały się powtarzać.

Dlaczego rolnicy protestują?

Kryzys w rolnictwie postawił rolników pod przysłowiową ścianą, dlatego protestują. Polscy gospodarze nie zgadzają się na przyjęte przepisy dotyczące Zielonego Ładu i chcą ich zmiany, a podanto domagają sie wstrzymania bezcłowego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. 

Czy protesty rolników zostaną wstrzymane?

To już prawie miesiąc odkąd na terenie kraju organizowane są protesty rolników. Na przejściach granicznych z Ukrainą prowadzone są stałe blokady i kontrole przewożonych przez nie towarów rolno-spożywczych. 24 lutego br. odbył się Strajk Ostrzegawczy w Warszawie, a już 29 lutego br. doszło do konfrontacji przedstawicieli protestujących rolników z premierem Donaldem Tuskiem, podczas którego omówione zostały ewentualne rozwiązania kryzysowej sytuacji w rolnictwie. Szef rządu zapowiedział podjęcie próby realizacji założonych planów, a o wynikach swoich prac ma poinformować rolników na kolejnym spotkaniu. Kolejne spotkanie ma się odbyć do 10 marca br. 

Do tego czasu rolnicy nie zamierzają schodzić z blokad i wstrzymywać protestów. Już 6 marca br. pojawią się w Warszawie i przeprowadzą kolejną demonstrację. Protestującym rolnikom nie można odmówić kreatywności. Dotychczas powstało już kilka hymnów rolniczych protestów, a także poematów na pogardę unijnej polityki. Teraz gospodarze napisali projekt uchwały Sejmu RP i jego kopie będą rozdawać podczas zbliżającej się demonstracji w stolicy. 

Rolnicy chcą spełnienia postulatów, dlatego sami napisali uchwałę sejmową

Powstały projekt uchwały sejmowej zakłada realizację rolniczych postulatów, jednak by dokument trafił do Sejmu, musi zostać podpisany przez 100 osób. W związku z tym, rolnicy zamierzają wręczyć obecnym na protestach posłom i wysłać do nieobecnych kopie pisma. O tym, że uchwała jest rozpatrywana jako projekt poselski w Sejmie decyduje złożenie go przez grupe posłów liczącą zaledwie 15 posłów. Jeśli projekt rolników zostanie zaakceptowany przez tyle osób, zostanie wprowadzony do obiegu legislacyjnego. Ostateczna decyzja o tym, czy trafi on pod obrady Sejmu będzie jednak zależała od marszałka Szymona Hołowni. 

Co rolnicy napisali w projekcie uchwały Sejmu RP?

Nasza Redakcja została poinformowana przez rolników o powstałym projekcie uchwały Sejmu RP. Rolnicy, zapoznajcie się z treścią stworzonej przez waszych kolegów uchwały i zobaczcie, jakie mają pomysły na rowiązanie rolniczych kłopotów.

 

UCHWAŁA

SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia ……………. 2024 r.

w sprawie trudnej sytuacji w rolnictwie i spełnienia postulatów strajkujących rolników.

 

W Polsce od 24 stycznia 2024 r. trwają największe od 20 lat strajki rolników. Rolnicy protestują w obronie bezpieczeństwa żywnościowego, które jest jednym z filarów bezpieczeństwa polskiego państwa. Rolnicy walczą o opłacalność produkcji i jej pewność. 

Aby zapewnić bezpieczeństwo produkcji rolniczej, zobowiązujemy się jako Sejm i wzywamy Rząd do zaniechania wszelkich działań legislacyjnych, które mogłyby skutkować:

- zakazaniem lub ograniczeniem produkcji zwierzęcej i roślinnej w Polsce, 

- zwiększeniem kosztów produkcji oraz nałożeniem dodatkowych obowiązków, które wiążą się z koniecznością zwiększenia nakładów w produkcji rolnej,

- zakazaniem lub ograniczeniem produkcji wyrobów pochodzenia zwierzęcego lub zwiększeniem kosztów ich produkcji,

- wprowadzeniem danin od produktów pochodzenia zwierzęcego,

- wprowadzeniem zakazu reklamy produktów pochodzenia zwierzęcego.

Mając na uwadze dobro polskich rolników oraz trudną sytuację w rolnictwie, wzywamy Rząd do podjęcia natychmiastowych działań i spełnienia postulatów protestujących rolników. 

1. Wprowadzenie całkowitego embargo na produkty rolno-spożywcze niespełniające przyjętych w UE norm produkcyjnych z Ukrainy oraz pozostałych krajów spoza Unii Europejskiej -15 kwietnia 2023 roku mimo sprzeciwu Unii Europejskiej zamknięto polską granicę dla zbóż i towarów przywożonych z Ukrainy. Po wprowadzeniu przez Polskę jednostronnego zakazu Komisja Europejska 2 maja 2023 roku wprowadziła środki zapobiegawcze w sprawie produktów rolnych z Ukrainy, trwające jedynie do 15 września 2023 roku. Na skutek postawy Komisji Europejskiej stojącej w sprzeczności z interesami polskich rolników, Rząd RP po raz drugi samodzielnie, wbrew decyzjom Unii Europejskiej wprowadził jednostronny zakaz sprowadzania zboża i produktów zbożowych do Polski. Koniecznym jest więc podjęcie radykalnych działań i wprowadzenie całkowitego embarga na wszystkie produkty rolno-spożywcze nie spełniające przyjętych w UE  norm produkcyjnych z Ukrainy oraz pozostałych krajów spoza Unii Europejskiej, aby zabezpieczyć interesy polskich rolników, zapewnić rynek zbytu dla rodzimej, polskiej produkcji rolnej oraz ustabilizować ceny produktów rolno-spożywczych.  

Według izby zbożowo-paszowej Polska posiada 20 mln ton zbóż. Na własne potrzeby w okresie luty-sierpień wykorzysta 11 mln ton. Polskie porty są w stanie wyeksportować miesięcznie 800 tysięcy ton, co oznacza, że do lipca 2024 jesteśmy w stanie wyeksportować 4 mln ton. Zapas w ilości 5 mln ton zostanie w polskich magazynach do czasu  żniw. W tym stanie rzeczy koniecznym staje się zatrzymanie tranzytu zboża, do momentu pozbycia się nadwyżki z rynku krajowego tj. do czasu kiedy zostanie wypracowany skuteczny mechanizm tranzytowy, który nie zaburzał rentowności polskiej produkcji rolnej. Koniecznym jest również ustalenie kontyngentów działających przed wybuchem konfliktu na Ukrainie oraz wzmocnienie systemu kontroli wjeżdżających do Polski towarów spoza UE.

 

2. Sprzeciwienie się polityce klimatycznej Unii Europejskiej, która prowadzi do likwidacji polskiego i europejskiego rolnictwa – sprzeciw ten jest warunkiem koniecznym dla przetrwania rolnictwa w naszym kraju. W UE funkcjonuje polityka ukierunkowana na ograniczenie produkcji rolnej. W ciągu ostatnich 2 lat zostało wywalczone odstępstwo od obowiązku ugorowania gruntów rolnych, teraz Unia Europejska musi całkowicie zrezygnować z tego wymogu. Wzywamy Rząd do odrzucenia wszelkich propozycji związanych z ograniczeniem środków ochrony roślin, co tworzy nierówne zasady konkurencji z produktami z Ukrainy czy Ameryki Południowej, których rolnicy nie podlegają takim ograniczeniom.  Wzywamy Rząd do sprzeciwu wobec wszelkich form ograniczania produkcji rolnej poprzez obowiązek wyłączenia z produkcji gruntów rolnych na poziomie 4%, docelowo 10% w roku 2030 oraz ograniczanie dostępności gruntów rolnych, w szczególności trwałych użytków zielonych poprzez zalewanie oraz do rezygnacji z propozycji ograniczenia emisji CO2 o przyjęte 55% w roku 2030, a docelowo 90% w roku 2040. 

3. Kontynuacja pomocy polskim rolnikom, tj. monitorowanie sytuacji w rolnictwie i zapobieganie ryzyku utraty płynności finansowej gospodarstw rolnych poprzez stosowanie systemowych działań i rozwiązań. Podstawą rolnictwa w Polsce są rodzinne gospodarstwa rolne, które jednocześnie stanowią podstawę bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Polska żywność jest najlepszą marką, to także podstawa naszego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo żywnościowe jest równie ważne jak bezpieczeństwo militarne i energetyczne, dlatego koniecznym jest zapewnienie płynności finansowej polskim producentom rolnym.  Ewentualne rekompensaty do produkcji czy zwrot stawki akcyzowej na poziomie 2zł/l zapewnią rolnikom możliwość przetrwania w trudnych warunkach trwającej wojny na Ukrainie, która spowodowała wahania na światowych, europejskich i polskich rynkach rolnych. Muszą być one przyznawane w sposób transparenty z uwzględnieniem analiz i stanowisk środowiska rolniczego. Rekompensaty nie rozwiązują problemów w rolnictwie, ale stanowią chwilową alternatywę dla zachowania płynności finansowej rolników. W pierwszej kolejności należy rozwiązać problemy systemowe. 

 

                 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej popiera protesty rolników w Polsce i w Europie

oprac. Justyna Czupryniak na pdst. Top Agrar Polska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 00:27