Siekierski bierze się za system informatyczny ARiMR. ”Wszystko wiązane sznurkiem”Canva/MRiRW
StoryEditorKoniec koszmaru ze złożeniem wniosku?

Siekierski bierze się za system informatyczny ARiMR. "Wszystko wiązane sznurkiem"

02.01.2024., 18:30h
Wysłanie wniosku lub uzupełnienie danych w systemie ARiMR graniczy czasem z cudem. Dlatego rolnicy apelują o jego pilną modernizację. Rację przyznaje im sam minister rolnictwa i zapowiada działania w tym zakresie. - Trzeba uporządkować funkcjonowanie ARiMR w zakresie systemu informatycznego, bo obecnie wszystko jest realizowane na zasadzie "wiązania sznurkiem" - ocenia.

System informatyczny ARiMR nie działa poprawnie. Rolnicy marnują mnóstwo czasu

Rolnicy od dawna alarmują, że system informatyczny ARiMR, służący do obsługi płatności i wniosków rolników jest wadliwy. Często wiesza się i nie działa poprawnie m.in. IRZ Plus, eWniosekPlus i  eWoP. W efekcie rolnicy, zamiast zająć się pracą w gospodarstwie, spędzają długie godziny na próbie wysłania wniosku lub zalogowania się do systemu. 

- Podczas ostatnich miesięcy rolnicy mieli ogromne problemy z korzystaniem z aplikacji IRZplus. Rolnicy mieli wówczas trudności m.in. z migracją danych, przetwarzaniem informacji zawartych w zgłoszeniach czy też wdrożeniem rejestru stref ASF oraz modułów służących do kontroli i zamawiania środków identyfikacji – wyjaśnia Wielkopolska Izba Rolnicza w swoim stanowisku przekazanym nowemu ministrowi rolnictwa Czesławowi Siekierskiemu. 

Potężne problemy mieli też rolnicy, którzy składali wnioski o wymianę dachów z azbestem. System nie chciał ich logować; nie było też możliwości ponownego podjęcia korekty wniosku. Sprawie nie pomógł zapewne fakt, że pod koniec sierpnia 2023 roku ARiMR zerwała z firmą DXC Technology Polska umowę obsługującą system informatyczny, odpowiadający za realizację wypłat dla rolników. Zresztą Agencja sama przyznała, że rozwiązała umowę, ponieważ pojawiło się ryzyko, że nie będzie można wypłacić rolnikom pieniędzy. Zagrożonych było w sumie 21 mld zł.

Siekierski o systemie ARiMR: wszystko jest realizowane na zasadzie "wiązania sznurkiem"

Izby rolnicze wielokrotnie apelowały więc o wdrożenie działań modernizacyjnych systemu ARiMR. Niewykluczone, że ich apele zostaną wreszcie wysłuchane, bowiem minister Siekierski w wywiadzie udzielonym PAP poinformował, że jednym z najważniejszych zadań do rozwiązania w obszarze rolnictwa jest właśnie poprawa funkcjonowania systemu informatycznego ARiMR.

- W najbliższym czasie trzeba uporządkować funkcjonowanie ARiMR w zakresie systemu informatycznego, bo obecnie wszystko jest realizowane na zasadzie "wiązania sznurkiem". System musi być stabilny. Rok 2023 jest pierwszym rokiem funkcjonowania nowej reformy Wspólnej Polityki Rolnej i to wymaga uporządkowania m.in. ekoschematów. Obecnie jest zbyt dużo obciążenia administracyjnego, a na rolników nałożonych jest zbyt dużo wymogów – tłumaczył Siekierski.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. grudzień 2024 09:12